Hlavní navigace

Připojená auta jsou noční můrou pro soukromí, Chromu je deset let a 8K televize jsou tu

9. 9. 2018
Doba čtení: 11 minut

Sdílet

 Autor: Google
Adware Doctor byl spyware, MagentoCore na tisících e-shopů, přicházejí koloběžky, šmírákům z mSpy opět unikla data zákazníků. Co ještě přinesl právě končící #tyden?

Aerolinka British Airways byla hacknuta, unikly údaje o 380 000 platebních kartách. Může být mezi nimi i ta vaše. Stačí, abyste použili web či mobilní aplikaci BA mezi 21. srpnem a 5. zářím. Této informaci můžete (a nemusíte věřit), stejně jako tomu, že hackeři prý nedostali čísla pasů. Viz Customer data theft.

Americký prezident Donald Trump byl soudem přinucen odblokovat na Twitteru uživatele, které blokoval. Soud o tom přitom rozhodl už v květnu, k dalším odblokováním ale došlo až nyní. Viz Trump unblocks more Twitter users after U.S. court ruling. Na tom celém je zajímavé, že Trump nesmí blokovat uživatele, protože jeho účet je veřejné fórum a v rámci Prvního dodatku platí právo na svobodný projev. Je vám asi jasné, že Trump dělá totéž co Okamura, prostě bezhlavě blokuje všechno, co se mu nelíbí, a zejména každého, kdo ho kritizuje.

Velmi populární Mac antimalware Adware Doctor posílal data uživatelů kamsi do Číny. Apple ho z Mac App Store odstranil, ale otázky zůstávají. Mimo jiné i to, proč Apple ignoroval oznámení o závažném narušování soukromí uživatelů (a podmínek App Store). Viz A Popular Mac App That Sent Users' Browsing History To China Has Been Removed a A Deceitful ‚Doctor‘ in the Mac App Store.

TELEgraficky

Web Design Museum Flux capacitor, jo! ■ Mynewsdesks koupil Mention ■ Firefox 62 je venku ■ Google Optimize dostupné zdarma ■ Po 24 letech konečně plně dokončen Doom II ■ Android Pie v nedohlednu ■ Tohle vypadá na dost dobrý kousek 

WEBDESIGN, INTERNET

Běhá po socnetech a webu a tváří se jako poslední fotka od sondy Cassini. Není, samozřejmě. Je to prostě fake. Viz This Photo Claiming to be ‚Cassini's Last Image‘ is Totally Fake, kde zjistíte, jak vypadá, a také to, že jde o počítačově generovanou fotku přímo od NASA. Navíc pochází z dubna 2017.

Paměťové nároky webových aplikací? Občas k neuvěření. Užitečný pohled najdete na your-web-app-is-bloated.

Google AMP může jít do pekla. Další polemický článek věnující se kontroverzní snaze Googlu předefinovat HTML a web viz Google AMP Can Go To Hell. Jedna podstatná věc je hned na počátku: odmítněte snahu Googlu změnit způsob, jak se budují weby, na jejich pokřivené HTML označené jako AMP.

Který publikační systém (CMS) funguje nejlépe pro vyhledávání od Googlu? Tohle (Which CMS platforms perform best on Google? – What I discovered by crawling one million websites) je hodně užitečná a rozsáhlá analýza. Nečekejte jasnou odpověď „tenhle je nejlepší“, dostanete ale množství velmi cenných údajů. Ve skutečnosti vlastně i o tom, jak špatně či dobře tvoří weby jejich tvůrci.

SOFTWARE

Chromu je deset let, přitom vám může připadat jako nedávno, když se objevila první verze. To byla doba, kdy to vypadalo, že Internet Explorer pevně ovládá veškeré brouzdání. A že má Mozilla před sebou velkou budoucnost. Ten první je už minulostí, ten druhý (Firefox) zažívá důstojný a povedený návrat. To desáté výročí mimochodem připadlo na 2. září.

Chrome má nový vzhled. Dorazí vám s verzí 69.0.3497.81 a je to čirý návrat do minulého století, kde byly v módě kulaté rohy. Jinak je to Material Design 2, takže tradiční nepřehledný plochý vzhled, který se obtížně ovládá. Dorazil i novější správce hesel a Omnibox, který umí hledat v otevřených záložkách a v Google Disku. Jedna extrémně pozitivní změna tu ale je: přepínání mezi profily konečně má posuvník (a najdete ho o kousek níže, není už v liště okna). Viz například Chrome gets a new look for its 10th birthday.

Giphy World? Asi se dá souhlasit s označením z titulku článku Giphy World is like taking LSD in VR.

Google Dataset Search je nový vyhledávací stroj od Googlu. Najde datové sady, míří hlavně na vědu a vzdělávání a hodit se hodně může i novinářům. Viz Making it easier to discover datasets a ano, najdete tam i data z Česka.

Facebook odstranil překlady barmštiny po upozornění, že překladač vytváří bizarní věci. Možná by mohl Facebook pokračovat i s dalšími jazyky, protože i u nich se najdou neméně bizarní výsledky. Viz Facebook removes Burmese translation feature after Reuters report a konkrétně k problému překladu viz Why Facebook is losing the war on hate speech in Myanmar. Je navíc potřeba si uvědomit, že cenzoři Facebooku používají právě strojový překlad k tomu, aby posuzovali obsah.

Malware MagentoCore byl nalezen na 7339 obchodech. Nejde přitom o maličkost, skript sbírá údaje o platebních kartách. Jmenuje se podle domény, ze které pochází – Magentocore.net. Řada z objevených webů skript obsahovalo půl roku a nové weby jsou obsazovány tempem 50 až 60 za den. Zběžná kontrola ukazuje 5251 stále napadených webů. Odhaduje se, že 4,2 % webů běžících na Magento je nakažených něčím podobným. Viz MagentoCore Malware Found on 7,339 Magento Stores a MagentoCore skimmer most aggressive to date, kde se dočtete i to, že po blacklistování magentocore.net se útočníci přestěhovali na magento.name. Asi je dobré vědět, že v .cz doméně také jsou napadené weby.

HARDWARE

8K TV jsou tu, ale jak píše Mashable, nedává to smysl. Viz 8K TVs are here, and they're totally pointless, kde připomínají i podobnou záležitost, 3D televize. 8K mimochodem přestavuje 7680×4320 bodů a dost podstatné je, že rozdíl mezi 8K a 4K (jako člověk) prostě není dostatečný k tomu, abyste si pořídili něco tak drahého. Plus, jak už to tak bývá, 8K obsah prostě není (moc není ani ten 4K) a hned tak nebude. Důvodem je, že film v 8K je tak velký, že ho není moc kam dát, jak přenést, a navíc jak dostatečně rychle přenášet.

Vysouvací kamery jsou teď „příští velká věc“ a uvidíme je prý ještě častěji. Mají řešit problém s umístěním kamery do telefonů, které mají (neznámo proč) displej bez okrajů (ten, kde si každou chvíli něco aktivujete, protože ho není jak chytit). Zvláštní mánie, kterou mimochodem nepřináší ani Apple či Samsung, ale čínští výrobci. Viz Slide-out cameras are the next big thing for smartphones a Oppo’s Find X ditches the notch for pop-up cameras.

Koloběžky budou všude, jde do nich i Taxify a spouští Paříž. Následovat budou další místa v Evropě. Funguje to pod značkou Bolt a půjčovat si je budete moci přes Taxify aplikaci. Viz Taxify is entering the e-scooter game.

Nokia s pěti kamerami? Podle Leaked image teases Nokia phone with five cameras a Nokia 10 Penta-Lens Camera module design leaked. 18:9 display, double-glass design rumored prý ano. Bez komentáře.

MARKETING A KOMUNIKACE

Vlastně to ani nepřekvapí: Polovina středoškoláků nepozná rozdíl mezi reklamou a zprávou, ukázal průzkum. Nepřekvapí ani to, že netuší, co je to „veřejnoprávní“. Bohužel alarmující je, že za veřejnoprávní považují i Parlamentní listy, přitom by měli jasně vědět, že je to fake news web, dezinformační médium.

BEZPEČNOST, SOUKROMÍ, PRÁVO

IBM varuje, že kvantové počítače během pár (možná už za pět let) let rozlousknou jakékoliv šifrování. Dokonce okamžitě, bez nároků na dlouhotrvající výpočty. Můžete to brát vážně, nebo jenom jako typické řeči okolo (neexistujících) kvantových počítačů. Pravdou je, že „může“ přijít něco, co kvantové počítače potřebných schopností přesune z oblasti sci-fi a teorie do praktické podoby. A dobrá zpráva je, že kvantové počítače prý nedokáží rozlousknout Lattice kryptografii (čirou náhodou má něco společného s IBM). Viz IBM warns of instant breaking of encryption by quantum computers: ‚Move your data today‘.

mSpy opět uniklo velké množství citlivých informací. mSpy je tvůrce mobilního spywaru a uniklá data zahrnují hesla, záznamy o voláních, textové zprávy, kontakty, poznámky, lokační data, zprávy z Facebooku/WhatsApp a řadu dalších věcí – vše shromážděno tajně z telefonů, kam někdo mSpy pořídil. mSpy přitom své služby nabízí rodičům pro „hlídání dětí“. Ale také žárlivcům, co chtějí šmírovat partnera či partnerku. Viz For 2nd Time in 3 Years, Mobile Spyware Maker mSpy Leaks Millions of Sensitive Records.

Rozšíření Mega pro Chrome bylo hacknuto do podoby malwaru kradoucího kryptoměny. A samozřejmě také jména a hesla. Mega je už delší dobu lepší se vyhnout, takže tady máte o důvod více. Jak k útoku došlo? Nechali si hacknout účet u Googlu. Údajně, protože tady nikdy nevíte, jak to vlastně bylo. Viz MEGA’s Chrome extension laced with cryptocurrency-stealing malware a Security warning for MEGA Chrome extension users.

Připojená auta? Noční můra pro soukromí. Výrobci data z aut prostě neumožňují smazat, takže pokud si někdo koupí použité auto, získá informace týkající se předchozích vlastníků. Viz It looks like tech-savvy drivers will have to lead connected car data purge a www.privacy4cars.com/.

SOCIÁLNÍ SÍTĚ

Om Malik po roce zvažování a zhruba roce nepoužívání zrušil účet na Facebooku s 300 tisící sledujícími, 1200 přáteli. Není to na protest proti Facebooku, je to výsledek zjištění, že ho Facebook dělal někým, kým není. Ve The Long Goodbye (To Facebook) to mimochodem dokonce přirovnává ke startupové scéně – je nutné ukazovat jenom to nejlepší. Uvádí i to, že Příběhy na Instagramu jsou to samé, umělé tlačení jen těch nejlepších věcí (a žádný reálný život). Osobně si myslím, že je to každého volba, jestli bude na Facebook či Instagram dávat umělé věci, které ukazují jen „to nejlepší“, nebo prostě běžné věci. Pravdou je, že v té druhé variantě nemůže čekat, že by o to byl enormní zájem, ale i to je součást oddělení divadelní show pro sledující a reálného života. Ještě jednu věc Om Malik zmiňuje. Pro fotky si založil fotoblog, kam dává i fotky z Instagramu, a je prý jen otázkou času, kdy se pro něj blog s fotkami stane primárním umístěním pro fotky. Nedivím se mu, už hodně dlouho přemýšlím nad tím, jestli není lepší se vrátit k blogování a sociální sítě zrušit. A ano, Om Malik je celebrita, letitá.

Trefné připomenutí, že Instagram je jenom masivní sbírka iluzí a umělých situací. Prostě asi takto.

Agentura AP ve čtvrtek uvedla, že Twitter natrvalo zabanuje Alexe Jonese a Infowars. Je to dost překvapivý vývoj situace, protože Twitter (nebo spíše hlavně jeho šéf) odmítal cokoliv v tomto směru dělat. A nakonec zjevně něco udělal, @infowars už není dostupné, stejně jako @realalexjones. Viz též Mashable a Twitter bans Alex Jones and InfoWars for good a oznámení přímo od Twitteru.

Američané mění přístup k Facebooku, 42 % si dalo přestávku v jeho používání, 26 % si ho smazalo z telefonu. Smutné je, že 54 % z nich si „upravilo nastavení soukromí“. Což, jak známo, ničemu nepomůže. Zajímavější ale je, že je pravděpodobnější, že to udělají mladí uživatelé. Viz Americans are changing their relationship with Facebook.

Twitter spustil audiovysílání. Opravdu jenom zvuk. Potřebovat budete aplikaci pro iOS a/nebo Periscope (live videoslužbu, kterou Twitter kdysi dávno koupil). Hlasové vysílání se dá spustit tam, kde lze spustit živé video. Poslech je ale možný na všech platformách. Být slyšet a nemuset být vidět je užitečná možnost, ale je otázka, zda se to chytí. Viz Twitter launches audio-only broadcasting feature on its iOS app and Periscope.

MOBILNÍ APLIKACE

Microsoft ruší klon funkce Snapchatu ve Skypu, nikdo to nepoužíval. Těžko to může překvapit, ale že by se snad ze Skypu stalo něco použitelného, je málo pravděpodobné. Věcí, které by bylo potřeba odstranit, je ještě hodně. Viz Microsoft Kills Skype’s Snapchat Clone Because No One Actually Used It a Simplicity and familiarity—updates to the Skype user experience.

Huawei a Honor byli přistiženi při podvádění ve výkonnostních testech nových mobilů. Viz Huawei & Honor's Recent Benchmarking Behaviour: A Cheating Headache, kde připomínají i rok 2013, kdy výsledky rychlostních testů ovlivňovaly zásadně navýšené teplotní a napájecí limity, a velmi zajímavé přístupy přistižených.

Instagram prý pracuje na IG Shopping, samostatné nákupní aplikací. Dost to vypadá, že se Facebook nepoučil, že další samostatné aplikace pro Instagram nejsou vhodnou cestou (neúspěch IGTV je dobrý příklad). V e-commerce se navíc nikdy Facebooku ani nepodařilo prorazit, a to už to zkoušel v mnoha různých podobách. Celé je to totiž o dost komplikovanější než sdílet a posouvat příspěvky a fotky. Viz Instagram is building a standalone app for shopping.

Na Google Play se objevila falešná aplikace Yandex Voice Assistant. Alisa, jak se aplikace jmenovala, ve skutečnosti přihlašovala uživatele k prémiovým službám. Klasický postup, kdy podvodníci z uživatele dostanou telefonní číslo a slibují odměnu. Uživatel poté potvrdí kód, který mu přijde přes SMS, ale ve skutečnosti je potvrzením odběru placených prémiových služeb. Trojský kůň má i jméno, Android.Click.248.origin, a je to starý známý z jiných fake aplikací. Viz Fake Yandex Voice Assistant App Found In Google Play.

STARTUPY A EKONOMIKA

IDC: Trh s nositelnou elektronikou rostl hlavně díky rozvojovým trhům. Jedničkou je stále Apple, na druhém místě je Xiaomi. Poměrně zásadní růst zaznamenal Huawei a propad Fitbit. Viz Worldwide Wearables Market Ticks Up 5.5% Due to Gains in Emerging Markets, Says IDC.

INFOGRAFIKY

Evoluce mobilních telefonů v uplynulém desetiletí není až tak špatná infografika, byť je z valné části i o jiných věcech. Ale je plná i užitečných čísel. Viz A FULL OVERVIEW OF THE EVOLUTION OF MOBILE PHONES FOR PAST 10 YEARS #INFOGRAPHIC.

WT100

Co se (většinou) nedostalo do článků a stojí z právě uplynulého týdne za pozornost. Mohlo by se hodit, mohlo by zaujmout, možná to prostě jenom nějak tak uniklo v záplavě stovek článků a zpráv, které se uplynulém týdnu objevily. Ručně tříděné ze stovek zdrojů a tisíců přečtených zpráv. V drtivé většině zahraničních. 

Vzniká průběžně celý týden.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).