Hlavní navigace

Pro vládu a premiéra je nyní digitální agenda prioritou, říká nový koordinátor Prouza

26. 5. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Vláda.cz
Tomáš Prouza jako nový koordinátor digitální agendy slibuje, že politická vůle už tu nyní je.

Dlouhou dobu to bylo téma, které šlo zcela mimo, nyní se situace zlepší. Tak ve zkratce slibuje státní tajemník pro evropské záležitosti a novopečený koordinátor digitální agendy Tomáš Prouza (ČSSD). Mimo jiné slibuje, že jeho nová role „není funkce pro funkci“.

Podle Prouzy se na úrovni vlády nálada kolem digitální ekonomiky v poslední době změnila. „Nyní to bude agenta premiérovi blízká. Důležitý byl zejména poslední rok, kdy se premiér zúčastnil debat v zahraničí, třeba v Německu o průmyslu 4.0. Nedávno byl také v Silicon Valley a viděl tam, jak je IT jako celek důležité,“ uvedl dnes Prouza na setkání na Úřadu vlády.

Aktuální vláda si digitální oblast zařadila mezi priority už v programovém prohlášení a koaliční smlouvě. V reálu toho ale moc nedělala a některé kroky jsou spíše na škodu – například zákon o hazardních hrách nebo neschopnost sepsat plán na budování rychlých sítí nové generace. Skepse kolem dalších prohlášení je proto na místě.

Nebylo politické zadání

„Nebylo žádné politické zadání,“ říká k tomu mimo jiné Prouza. „Dnes jsme v situaci, kdy říkáme, že to chceme změnit. Politická nálada tu je,“ navazuje. „Premiér to vnímá optikou, co s touto zemí bude za 15 až 20 let.“

Státní tajemník pro evropské záležitosti a národní koordinátor digitální agendy Tomáš Prouza.
Autor: Vláda.cz

Státní tajemník pro evropské záležitosti a národní koordinátor digitální agendy Tomáš Prouza

Role Tomáše Prouzy jako koordinátora je nyní na úrovni vlády, ve své činnosti se zodpovídá přímo Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD). Prouza se proto domnívá, že „má právo“ na to spolupráci ministerstev a úřadů směřovat a chtít po nich v digitální oblasti zadané plnění a výsledky. Uvádí také, že původní plány na vytvoření jeho pozice na ministerstvu průmyslu „neměly šanci fungovat“.

V dalším postupu vlády každopádně nelze očekávat nějaké revoluční kroky. „Asi nikdy zde nebude ochota jít estonskou cestou, kdy si řekneme, že všechno zahodíme do koše a začneme znovu,“ vzkazuje Prouza. Jeho kroky se mají točit kolem takzvaného Akčního plánu pro rozvoj digitálního trhu, který by měl být aktualizovaný do měsíce až měsíce a půl.

„Určitě nechci vytvářet další strategii, nepotřebujeme Digitální Česko 3.0. Stejně tak nechci vytvářet další výbor a radu vlády. Udržíme to, co je,“ říká státní tajemník. V koordinaci roztříštěných digitálních aktivit v rámci státní správy chce dle svých slov využít „copy and paste“ toho, čím už se nějakou dobu zabývá v rámci koordinace evropské agendy.

Už žádné guerilla akce

„Vycházím z toho, že evropské záležitosti jsou rovněž rozsáhlé a koordinovat je lze. Bude to o komunikaci. Chceme, aby akce na jednotlivých úřadech nebyly guerilla akce, kdy si někdo napíše nějaký draft, který se pak objeví v připomínkovém řízení, a všichni na to koukají.“ To je narážka i na ministerstvo vnitra, se kterým jsou prý první debaty dobré. Jasná stanoviska mají být posílána i na ministerstvo průmyslu.

Prouza nyní zasedne ve dvou radách vlády a do legislativní rady vlády chce dosadit dva lidi zaměřené na digitální oblast. Jeho digitální kancelář má pak rozpočet na pět lidí, přičemž minimálně jeden ze zaměstnanců by měl být právník. Odborná komise pro „digitál“ má vzniknout také v domovské straně ČSSD. To, zda sociální demokraté s tématem vytáhnou i do voleb, ještě není jasné. „Uvidíme, ale téma to je.“

Cloud23

V ICT není podle Prouzy roztříštěná pouze státní správa, ale také samotný trh, kde se nedá mluvit s jedním partnerem podobně, jako třeba v případě zemědělství. „Nemluvím o tom, že by se měla spojovat ICT Unie se SPIRem. Ale jednotný trh pak lépe prodá sám sebe,“ míní tajemník.

Metodiky toho, jak se na vládě bude koordinace hodnotit, stanovena není. Vycházet se má nicméně z naplňování akčního plánu a posouvání se v žebříčku hodnocení Evropské unie.

Autor článku

Reportér serveru Lupa.cz, dříve redaktor deníku E15, týdeníku Euro a webu Connect.cz. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).