Hlavní navigace

Proč by měla být HDTV základním televizním standardem

6. 11. 2011
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Do českých domácností se čím dál tím víc vkrádá televize ve vysokém rozlišení obrazu označovaná jako HDTV. Příští rok by tuto situaci mohly přiživit i České Radiokomunikace, které chtějí v rámci DVB-T2 takové vysílání šířit. Jenže, opravdu je to, co sledujeme, obraz ve vysokém rozlišení? Pro mě je to spíše obraz v jakémsi „pseudo HD“. Běžný divák se nechá zmást oněmi dvěma kouzelnými písmenky, jenže znalci je jasné, že u nás není něco v pořádku. Copak i český televizní divák nemá právo na kvalitní obraz?
Lukáš Polák

Ilustrace: Nenad Vitas

K napsání následujících řádků mě donutil status kamarádky Martiny na komunitním portálu Facebook, která si sem v pátek napsala následující: Asi fakt stárnu… Pátek večer a já ho trávím doma sledováním Transformers… A světe div se, já se bavim!:DD“. Martina je pětadvacetiletá slečna plná života, která tráví více času na party a podobných akcích než doma. Její status, který mezi virtuálními přáteli vzbudil pozitivní ohlas, mě však nepříjemně překvapil. Mladá krásná dívka, která by si měla filmy obstarávat jiným způsobem, než na ně koukat v televizi, skončila v pátek v osm hodin u obrazovky televize Nova. Hrozná představa pro mě jako pro člověka, který je doslova posedlý kvalitou. Hned jsem si představil, kolik reklamy musela Nova, stejně jako ale všechny ostatní komerční televize, do tohoto filmu napěchovat, jak kvalitní byl dabing a především, jak kvalitní byl obraz. A právě kvalitní obraz je tím, čemu bych chtěl na následujících řádcích věnovat pozornost.

V pátek večer jsme s Martinou měli společné to, že jsme usedli k televizní obrazovce a pustili si vybraný film. To je ale tak všechno. Zatímco ona dala přednost televizi Nova, já jsem sáhnul na Blu-rayi po kvalitní novince Lidice, která mě sice rozhodně pozitivně nenaladila, ani jsem to od tohoto filmu pochopitelně nečekal, ale byl jsem rád, že jsem ji viděl, protože masakr, který se v této vesnici stal, patří neodmyslitelně k novodobým českým dějinám a nikdo by na tyto události neměl zapomínat. Samotný fakt, který mě ale vadí na dnešních televizích, je skutečnost, že až na občasné výjimky nedokáže žádná česká stanice nabídnout kvalitní obraz. A to mi vadí více, než nějaké vkládání reklamních bloků do filmu. Na klasické televizní vysílání jsem s výjimkou videoklipů a zpravodajství téměř zanevřel a jediné, co mě dokáže vizuálně uspokojit, je skutečně už pouze obraz ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV). Upozorňuji ale na skutečné HDTV, nikoliv „pseudo HD“, které předvádí například televize Nova.

BRAND23 Workshop

Zatímco běžný divák se dokáže nechat oblbnout pouze tím, když se někde objeví symbol HDTV, nám je jasné, že HD televize v českém podání zkrátka HD není. Typickým příkladem je například televize Nova. Ano, vím, že je to dost laciné si brát tuto stanici, která se často stává terčem kritiky, do úst, ale podívejte se schválně alespoň na kus filmu, jež se pokusí nabídnout v HD. Pokud jsou tam světlé scény a alespoň trochu klidný děj, pak je ještě obraz jakž takž v pohodě, ovšem nedej-li Bůh, aby se děj přesunul do temna. To se hned v onom vysokém rozlišení objeví mapy, případně průhlední mravenci, jak jsem si osobně tento jev nazval, kteří vám prozradí, že zkrátka není něco v pořádku. Alarmující bohužel je, že příliš slavně ani na tom není například náš nejatraktivnější program – prémiové HBO HD. Ač se na některé filmy dívat dá, u jiných, kde je v programu uveden symbol „Full HD“, není možné o této kvalitě obrazu vůbec hovořit. Člověk, který nemá možnost porovnání, je zřejmě spokojen a smířen s tím, že to lépe nejde, ovšem stačí mít pouze možnost přepnout na některou atraktivní stanici ze zahraničí, jako je například některý italský kanál Sky Cinema nebo Sky Sport, a nevěříte vlastním očím. Upozorňuji, že službu si lze zcela legálně předplatit.

Komunismus jsem příliš nezažil, když skončil, bylo mi necelých sedm let, ale i v dnešní době si v něm tak nějak občas připadám. Jako kdybychom si pro to lepší zboží museli stále jezdit na západ… Samozřejmě i u nás se dá najít pár výjimek. Za satelitní službu Skylink, kterou mám možnost sledovat, jmenuji například Deluxe Lounge HD, Brava HDTV, Travel Channel HD, občas pány potěší i nějaká ta pěkná akce na Penthouse HD 1, ale to je tak asi všechno. Co je horší, všechny tyto programy nejsou v podstatě ve správě jmenované platformy. Zatímco první dva jsou brány v rámci takzvaného simulcryptu, tedy sdíleného kódování, Travel Channel HD je tu jako distribuční trasa, takže nějaké jeho „škrcení“ nepřipadá vůbec v úvahu. Být zkrátka mnou, tak nařídím všem operátorům minimální požadavky pro to, jak kvalitní má být obraz ve vysokém rozlišení obrazu. Ovšem nejen providerům, pochopitelně. Týkalo by se to i samotných televizních stanic, které by měly brát skutečné HD jako televizní standard. Nebuďme západním zemím pro smích a požadujme i my po svých televizích a operátorech kvalitní obraz. Na druhou stranu, lze očekávat nějaké zlepšení v zemi, kde je nejrozšířenější satelitní službou, co se platících zákazníků týká, rumunská Digi TV?

Stanovili byste televizím a operátorům minimální požadavky pro televizi ve vysokém rozlišení obrazu?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).