Hlavní navigace

Proč ještě nemáme na satelitu žádný HD kanál?

20. 4. 2008
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Pro dnešní glosu jsem si rozhodl položit jednoduchou otázku - Proč se ještě nedočkali Češi na satelitu žádného HD kanálu? Programy ve vysokém rozlišení se již bezpečně zabydlely v IPTV a koketují už také s digitálním kabelem. Na satelitu ale pořád nic. Jakoby si z nás stále dělal někdo legraci. Tu nás nechala na pár měsíců mlsnout Nova ze své mističky, poškádlila nás i polská platforma „n“. A my stále čekáme...
Lukáš Polák

Ilustrace: Nenad Vitas

Hned na začátku svého povídání bych chtěl upozornit, že bude velmi expresivní. Štvalo mě, že mi zahálí doma výborná LCD televize HD ready, satelit pro vysoké rozlišení a já se nemohu na žádný takový kvalitní program podívat, protože zkrátka není kde. Ono si totiž lze jednoduše představit situaci,(což naštěstí není můj případ), že člověk bydlí kdesi na venkově, dráty od Telefóniky, kterými by prolezla např. služba O2TV, k němu nevedou a o nějakém DVB-C se mu může jen zdát. A teď mi řekněte, jak já bych chudák koukal na vysoké rozlišení, i když bych byl HD ready? Televize by mi sice pěkně nastavovala na odiv svou samolepku, že ona je tedy připravená, ale kdybych se snažil sebevíc, tak bych jí prostě obsah nedodal. Problém je totiž následující. Pokud budu bydlet kdesi mimo, může se stát, že i když ke mně dráty O2 dolezou, tak se stejně na žádný HD obsah nepodívám, protože budu daleko od ústředny a kabeláží se ke mně HD díky náročnosti na datový tok neprotáhne. Zkuste si třeba objednat HD ve vesnici Doubek, která je jen kousek od Říčan u Prahy. Nabídnou vám jen 512 kbps, a to ať se budete zkrátka snažit sebevíc, tak máte smůlu a na O2TV nebo jakoukoliv jinou podobnou službu můžete rychle zapomenout.

Situace ve městech je jiná. Dostanou se k vám sice dráty telekomunikačního operátora a třeba i digitální kabelovka, ale vy se stejně nepodíváte, proč? Jelikož už pro vás není atraktivní nechat si pouze kvůli IPTV zapojené dráty. Mít telefonní linku už je přeci jen v dnešní době více méně zbytečné, protože většina lidí používá mobil. Digitální kabel pro někoho nemusí být optimální proto, jelikož si pořídí bůhví kolik balíčků, než se k samotným HD programům prokouše. A platit třeba tisícovku měsíčně jen proto, abych se díval na HD programy, to se zrovna člověku dvakrát nechce. A tak tu máme řešení, které je nasnadě a pro vysoké rozlišení v podstatě ideální, a to satelit. Jenže co to, ať ladím, jak ladím, žádný český program v high-definition prostě není pro místního diváka dostupný. Pokud se někdo zeptá proč, tak tu kolují stále stejně nesmyslné řeči typu, že není tak velká poptávka, aby se HD na satelitu provozovatelům vyplatilo,nebo že to je pro provozovatele příliš drahé apod. Distributoři karet pro příjem z placené platformy CS Link zase říkají, že je to sice hezké, ale kdo jim to zaplatí. Tak je to stále dokola.

Mám už toho právě akorát tak dost. V Česku by prý po programech ve vysokém rozlišení nebyla poptávka? To se mi zdá docela jako nesmysl. Nevím, jaký rozdíl oproti nám je třeba v Bulharsku, Maďarsku nebo dokonce Albánii? Všechny tyto státy už vysílají HD ze satelitu nebo se na něj chystají, a tak trochu se i vlastně českým divákům vysmívají. Měl jsem pocit, že na lepší časy se už blýskalo koncem loňského roku, kdy spustila CME ve vysokém rozlišení Novu právě v DVB-S. Jenže jak se za pár měsíců ukázalo, celé to byla opět komedie, která neměla za cíl nic jiného, než diváky namlsat a v nejlepším jim jejich Zahrady, Ordinace, Pojišťovny a podobné seriály utnout. Nic naplat, opět jsme museli čekat a setrvalý stav pokračuje doteď. Mlsnout si vysokého rozlišení nám nedávno dala i polská placená platforma „n“, která po dobu jednoho víkendu uvolnila vysílání svého kanálu Filmbox HD. Výsměchem bylo zvláště to, že ačkoli je kanál určen pro tamní trh, má i českou jazykovou stopu.

MMF24

National Geographic HD promo

V pátek jsem si ale řekl dost. Když nejsou naší digitální pohlaváři schopni zajistit kanál s vysíláním ve vysokém rozlišení, obstarám si ho sám. Peníze, které jsem měl určené pro příští rok na zaplacení daní, jsem vybral z prasátka a šupky hupky, hurá do specializovaného obchodu s anténní a satelitní technikou. Obstaral jsem se předplatné pro satelitní platformu Canal Digital určenou pro norský trh. Ano, levné to nebylo, ale pánové mě tak naštvali, že už jsem zkrátka nemohl čekat, přetekl hrnec trpělivosti a já musel jednat. Sáhl jsem si sice pěkně hluboko do kapsy, ale finanční situaci rychle vykompenzovalo naladění přibližně šesti programů v HD – sportovní, dokumentární i filmové. Jedním slovem prostě paráda. Navíc jsem pochopitelně musel zaplatit i celý balík této platformy, tedy klasické SD televize. Ale je to vážně pastva pro oko. Mnoho kanálů, které zde vysílají, mají tak velký datový tok a kvalitu, že se mohou směle srovnávat s přepočítávaným HD. Člověk, který by možná nevěděl, co sleduje, by si myslel, že vidí právě obraz ve vysokém rozlišení. Takže to by byl vzkaz např. pro UPC. Když už ne HD, tak alespoň ať nabídne pořádné rozlišení. Pokud např. porovnám jejich ČT24 a to z CS Linku, tak je to jako pěstí přímo mezi oči – vybledlý obraz, rozmazané barvy. Hrůza… Když tedy ne kvalitu, tak alespoň necpěte do UPC Direct kvantitu. Je to vážně hrůza a pořádně se na to nedá dívat. Tedy pokud nemáte sedmatřicítku úhlopříčku… Zákazníkům nezáleží na tom, kolik budou programů sledovat, ale jestli se na ně vůbec dá dívat.

Nekončeme ale pesimisticky. Jsou tu určité náznaky, že minimálně by se na satelitu mohla i pro české abonenty objevit sportovní stanice Eurosport a v nejbližších letech také Česká televize, která se považuje za tahouna české digitalizace. Takže – hoši, do toho, ať na to HDčko nečekáme až do příští olympiády. I když, mně už je to teď vlastně jedno…

Předplatili byste si některou zahraniční satelitní platformu, abyste mohli sledovat i její HD obsah?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).