Hlavní navigace

Proč sledovat zpravodajské agentury na Twitteru?

Jan Handl

Je Twitter rejdištěm občanských žurnalistů, nebo místem, kde jsou pouze papouškovány oficiální zdroje zpravodajských informací? Zdá se, že blíže pravdě je ta pro nadšené propagátory Twitteru nepříjemnější varianta. Zavedené pořádky může občas zvrátit všemi oblíbený faktor – náhoda.

Jan Handl

Ilustrace: Nenad Vitas

Občas se stane, že se nějaká horká novinka objeví poprvé na Twitteru. Potom se najde dost lidí (mezi nimi jsem samozřejmě i já), kteří se rozhýkají nadšením a okamžitě začnou tvrdit, že role Twitteru na poli občanské žurnalistiky je nezpochybnitelná a velice důležitá. Ano, když se něco takového stane, ať už u nás nebo v zahraničí, můžeme si to opravdu myslet, ale jenom na chvíli. Obyčejný, průměrný a nejčastější den na Twitteru je nudný. Všichni papouškujeme novinky, které nám podsunula média nebo zpravodajské agentury. Exkluzivního obsahu je pomálu, právě proto bychom za něj měli být vděční, vždyť ty slastné chvilky po objevení občanské zprávy na Twitteru provázené hýkáním jsou přece tak příjemné.

Jsem followerem několika důležitých zpravodajských agentur, a to z jednoho prostého důvodu. Když se stane něco opravdu zaznamenáníhodného, tak na těchto kanálech se to obvykle objeví nejdříve. To, že dejme tomu zprávu o sloučení firem nebo představení důležitého výrobku poprvé zachytíme na účtu insidera, by musela být sakra velká náhoda. Insideři obvykle nemají tolik followerů, aby se zpráva mohla dostatečně rychle a masivně rozšířit dál (samozřejmě existují světlé výjimky). Insider, který něco provalí, byl před svým kouskem absolutně nezajímavým uživatelem Twitteru, proslaví se až jedním jediným tweetem, kterému pak někdo významnější uvěří (o ověřování nemá ani smysl mluvit) pošle ho dál a ujme se. Tento proces obvykle nějakou dobu trvá. Mezitím zprávu dávno přinese nějaký oficiální zdroj, který je hodně sledovaný, poté i citovaný. Otázkou je, kolik lidí bychom museli sledovat, aby se zvýšila šance, že zachytíme něco exkluzivního.

Jsou tedy dvě cesty a jejich různé kombinace. Buď se zaměřit na agenturní účty a účty médií, nebo se zoufale pokoušet hledat potenciálně zajímavé účty, jejichž potenciál je v tom, že jednou vypustí nějakou informační bombu. Sami asi uznáte, že jednodušší je pustit se cestou tradiční a spoléhat na náhodu, která k vám občas donese něco zajímavého a exkluzivního zároveň. Možná zkušenosti z minula a s jinými médii, než je Twitter (ano, dovolil jsem si nazvat Twitter médiem) nás naučily konzervativnosti, z čehož plyne, že se občanské žurnalistice na Twitteru moc nevede. Kdybyste měli exkluzivní informaci, napsali byste to na Twitter, nebo byste volali do novin? Pokud byste k jejímu šíření použili nejdřív Twitter, jste tak trochu divní. Vlastně všichni uživatelé Twitteru jsou tak trochu divní, řekli by mnozí vzdálení pozorovatelé tohoto fenoménu…

CIF17_Rabaino_Lupa

Samozřejmě, že tohle všechno má smysl řešit pouze v případě, že je Twitter pro vás zdrojem informací z oboru, kterým se zabýváte nebo který vás zajímá, případně zpravodajství mainstreamového. Přemýšlet o agenturách a informacích na Twitteru v případě, že sledujete jenom kamarády a zajímá vás, kolik vypili večer piv, tohle opravdu není problém pro vás.

Nicméně předpokládám, že skoro každý uživatel Twitteru chce mainstreamové informace (a samozřejmě i ty pro něho na míru) a tím pádem ho zajímá, koho a co by měl sledovat. Nechci s tím radit, ale pár agentur a médií mezi followings nezaškodí. A to ani v případě, když vás svět okolo vůbec nezajímá.

Našli jste v článku chybu?
25. 9. 2011 10:39
amazon (neregistrovaný)

Není problém se dnes dostat k informaci první. Mnohem těžší je dostat se k informaci kvalitní. Proto čtu naopak s odstupem času. Ten informaci prověří, např. ve speciálních periodicích věnovaných aktuálním tématům. To však znamená sebezapření, nepouštět TV noviny, nečíst každou chvíli idnes a jiné pí.... Chce to nacvičit, ale žije se s tím lépe. Ono totiž máloco má bezprostřední vliv na kvalitu Vašeho života. A ten je krátký, přátelé!

24. 9. 2011 12:02
Franta (neregistrovaný)

A není lepší číst klasické články a zprávičky na Lupě nebo na jiných serverech?

Jistě, ty můžou mít zpoždění a chvíli trvá, než k nim ta informace „probublá“ – takže nebudu mezi těmi hustodémony, kteří se tu zářnou novinku dozví jako první. Nicméně ruku na srdce: kolik těch novinek je tak akutní, že se je musím dozvědět hned a ne o půl dne nebo den (případně víc) později? A co závažného se vlastně stane, když se tu informaci dozvím se zpožděním?