Hlavní navigace

Prodej části ČD-Telematiky, Fujitsu se zbaví počítačů, české VR na Harvardu

7. 10. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Lifeliqe Autor: Lifeliqe
Kdo z nerdů je pro Hillary a kdo pro Donalda. Toshiba z Česka řídí 12 zemí. Nový šéf českého IDC. Výběr zpráv ze světa velkého IT, každý pátek na Lupě.

Vždy v pátek připravuje reportér Jan Sedlák výběr zajímavých zpráv ze světa velkých IT firem. Co se událo v tomto týdnu?

Dial Telecom prodal svůj 29procentní podíl v ČD-Telematika investorovi Unicapital a České dráhy tak neuspěly v kompletním ovládnutí této strategické firmy disponující optickými trasami a datacentry (viz náš dřívější článek). Informují o tom Hospodářské noviny. Unicapital dal vyšší nabídku, údajně mezi 400 až 600 miliony korun.

Fujitsu vyjednává o prodeji své počítačové divize do rukou čínského Lenova. To už dříve PC sekci koupilo od IBM a následně japonského NEC a čísla z posledního kvartálu ukazují, že má největší podíl na trhu (přes 21 procent, IDC). Fujitsu má pouze 1,1 procenta. PC trh stále klesá, konsolidace je poměrně logická. Japonsko už v podstatě na světové scéně na tomto trhu přestalo hrát roli, s počítači skončilo i Sony.

Ondřej Homola z Corinthu a nově také Lifeliqe (náš rozhovor) nedávno povídal v rámci Harvard Innovation Labs o vzdělávání a využití virtuální a rozšířené reality. Tím se právě Lifeliqe zabývá a HTC si českou firmu vybrala jako partnera pro brýle Vive. Video z Harvardu je níže, případně zde.

Novým šéfem analytické společnost IDC pro Česko a Slovensko se stal Petr Říha. Přišel z firmy Avaya, předtím také působil na ministerstvu vnitra kolem digitalizace veřejné správy. Jeho předchůdce Dalibor Šídlo se posunul do role obchodního ředitele pro střední a východní Evropu, Rakousko a Izrael.

Bloomberg shrnuje, kdo z technologických lídrů stojí v amerických prezidentských volbách za Hillary Clinton (třeba Tim Cook, Marc Benioff, Brian Chesky) a kdo je spíše pro Donalda Trumpa (Peter Thiel). Rozjela se tak fundraisingová kampaň Nerdz4Hillary.

Toshiba bude z České republiky řídit obchod dalších 12 zemí z regionu CSEE, kam vedle Česka spadají také Slovensko, Maďarsko, Chorvatsko, Řecko, Bulharsko, Rumunsko, Slovinsko, Srbsko, Bosna a Hercegovina, Makedonie a Malta.

Další týden, další akvizice ze strany Salesforce.com. Tentokrát firma za 700 milionů dolarů kupuje společnost Krux. To je technologie využívaná marketéry, konkrétně se soustředí na analýzu dat. Pro Salesforce je to další kousek do skládání jeho marketingového cloudu, do kterého už zapadlo několik nákupů. Firma měla také zájem o LinkedIn a nyní i o Twitter. Mimo jiné chce v mnoha ohledech více soupeřit s Microsoftem.

Akamai kupuje společnost Soha Systems a buduje si tak portfolio pro kyberbezpečnost, v tomto případě v případě přístupů ke cloudovým službám a aplikacím.

Kyberbezpečnostní byznys posiluje také Accenture. Konkrétně odkupem Defense Point Security v oblasti služeb pro vlády, zejména tu americkou.

ebf - partner 1

Šéf Oraclu Larry Ellison nedávno začal prohlašovat, že teď v cloudu rozmetá Amazon a další jeho tradiční hlášky. Článek na ZDNetu teď celou tu sílu Oraclu v cloudu celkem pěkně rozmetává. Mnohé o cloudu je možné vyčíst také v našem rozhovoru s českým šéfem Josefem Švendou.

VMware zřejmě za pár dní oznámí velké cloudové partnerství s Amazon Web Services, píše Fortune. Co to přesně bude znamenat pro jeho vlastní cloud vCloud Air, zatím není jasné. Jisté je, že VMware v provozování vlastního cloudu nemá sílu jako přední hráči, což už firma sama naznačovala.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).