Hlavní navigace

Prodejci řekli, které DVB-T2 televizory jsou hitem u zákazníků. Podívejte se na přehled

28. 6. 2019
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Samsung
Zeptali jsme se předních prodejců spotřební elektroniky, jaké televizory se nejvíc kupují kvůli přechodu na DVB-T2. A zároveň jsme chtěli vědět, které by doporučili oni sami, aby přijímač nabízel nejlepší poměr ceny a výkonu. Co jsme se dozvěděli?

Už 27. listopadu 2019 se v Praze a středních Čechách začne vypínat digitální vysílání ve standardu DVB-T. Žižkovská televizní věž a vysílač Cukrák přestanou šířit DVB-T multiplex České televize a od 28. listopadu 2019 už na nich veřejnoprávní programy poběží jen v DVB-T2.

Česká televize proto během květnového mistrovství světa v hokeji nasadila intenzivní kampaň, ve které na změny upozorňovala. Podle prodejců to mělo velký efekt, diváci se nahrnuli do obchodů a začali shánět vhodné přijímače. Redakce DigiZone.cz oslovila velké prodejce spotřební elektroniky a všichni, kteří odpověděli, se shodli, že zájem o přijímače byl během květnové kampaně výrazně vyšší.

„Prodej produktů v kategorii televizorů se v uvedeném období v porovnání se stejným obdobím vloni zvedl o 25 procent,“ potvrdil produktový manažer Aleš Krzywda z největšího českého e-shopu Alza.cz. „Kampaň České televize v tomto období pomohla zvýšit zájem o koupi nového televizoru nebo set-top boxu meziročně o zhruba 68 procent v síti Datart. Významný podíl však mělo i samotné mistrovství světa v hokeji. Obdobný pozitivní dopad na prodejnost byl také při MS v hokeji v roce 2015 v České republice,“ dodává tisková mluvčí Datartu Eva Kočicová.

Nejvyšší nárůst zájmu ohlásil e-shop CZC.cz. „Prodeje televizorů s DVB-T2 vzrostly oproti stejnému období v minulém roce o 80 procent,“ hodnotí květnová data obchodní ředitel Tomáš Pilský.

Vede Samsung

V CZC.cz i v Datartu se shodně nejvíc prodával model Samsung UE55NU7172 s úhlopříčkou 55 palců. Jde o 4K LED televizor v ceně kolem deseti tisíc korun, který se dá ovládat i z mobilního telefonu přes aplikaci SmartThings. Tenký přijímač s hloubkou 59 milimetrů má nejen DVB-T2 tuner, ale i tunery pro satelitní a kabelový příjem. Podporuje hybridní vysílání HbbTV, připojení přes bezdrátovou síť Wi-Fi i prostřednictvím LAN, má 2 USB porty a 3 HDMI porty.

Televizor pohání vlastní operační systém Samsungu pod názvem Tizen, takže do něj je možné nainstalovat aplikace od různých výrobců, kteří tuto platformu podporují. Z těch nejznámějších jsou to HBO Go, Netflix, YouTube, Stream.cz, Voyo, Skylink, SledováníTV, Digi TV nebo Kuki.

Prohlédněte si televizor v galerii:

Na Alze je situace jiná, tam v prodejích vede televizor LG 43UK6200PLA. Je levnější než výše zmíněný Samsung, cenovka se pohybuje kolem osmi až devíti tisíc korun podle prodejce. Úhlopříčka televizoru je 43 palců a také tento LED přijímač podporuje rozlišení 4K. Stejně jako u konkurenčního modelu disponuje tunerem pro DVB-T2, DVB-S2 i DVB-C, tedy pro pozemní, satelitní i kabelové vysílání. Na televizoru jsou tři HDMI vstupy a dva USB porty, připojuje se k internetu pomocí Wi-Fi nebo LAN a umí pracovat s funkcemi hybridního vysílání HbbTV. 

Rozdíl oproti Samsungu je v tom, že televizor umožňuje nahrávat pořady na USB. Operační systém je stejně jako u jiných produktů LG webOS. I na něm běží Netflix, HBO Go, YouTube, Stream.cz, Voyo, Skylink Live TV, SledováníTV nebo Kuki.

Prohlédněte si televizor v galerii:

Výše zmíněný model televizoru od LG má podle Alzy také nejlepší poměr výkonu a ceny. „Kromě obrovské úhlopříčky nabízí zákazníkovi ostrý obraz, 4K rozlišení, smart funkce, to vše za vynikající cenu,“ dodává produktový manažer Krzywda.

Doporučené modely

Datart podobně chválí nejprodávanější model od Samsungu, ale doporučuje věnovat pozornost i letošní novince. „Z televizorů je to například Samsung UE55RU7472, která v současnosti nabízí, v porovnání s konkurenčními modely pro rok 2019, nejvíce funkcí za dostupnou cenu,“ upozorňuje mluvčí řetězce Eva Kočicová. 

Zmíněný model je dražší, prodává se zhruba za 16 tisíc korun. Velké rozdíly mezi loňským a letošním televizorem ale při běžném používání asi nezaznamenáte, jde spíš o technologické drobnosti. Novinka se liší tím, že má v balení chytrý ovladač, reaguje na hlasové příkazy, má o jeden HDMI vstup navíc, úspornější provoz (spotřeba 114 W místo 150 W) a o něco větší úhlopříčku (139 cm oproti 138 cm).

Prohlédněte si televizor v galerii:

Vynikající uživatelské recenze má podle zkušeností CZC.cz model Samsung QE55Q8D. Ze všech dnes zmíněných přijímačů je nejdražší – očekávejte cenovku kolem 25 tisíc korun. Zákazníci u něj chválí skvělý obraz i zvuk, někteří vyzdvihují také zpracování ovladače. Líbí se ambientní mód, ve kterém se televizor tváří jako obraz zavěšený na stěně. Obrazovka dostává kladné body i za pohlcování odlesků.

Chytrý televizor typu QLED má úhlopříčku 55 palců, rozlišení 4K, duální tuner (jednu stanici sledujete, z druhé nahráváte pořad), podporu DVB-T2, satelitního vysílání i kabelové televize i funkce hybridního vysílání HbbTV. K internetu se připojí přes Wi-Fi i kabelem. Operační systém je opět Tizen, ke kterému mají někteří zákazníci výhrady kvůli dostupnosti aplikací a aktualizacím funkcí od Samsungu.

cif - debata 2

Prohlédněte si televizor v galerii:

V další části se zaměříme na levnější řešení DVB-T2 příjmu pomocí set-top boxů.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Novinář se zaměřením na média. Dlouholetý účastník i pozorovatel českého mediálního cirkusu. Pracoval v Marketing & Media, Hospodářských novinách a Českém rozhlase.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).