Hlavní navigace

Profily sítí WiFi hotspotů: CZNet

19. 10. 2005
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Dalším dílem pokračujeme ve volném seriálu o WiFi sítích v České republice. Zatímco minule jsme zkoumali síť Českých radiokomunikací, dnes se podíváme na o něco menšího poskytovatele, společnost CZNet. Co vám může nabídnout, kde jsou její hotspoty a jaké jsou její výhody a nevýhody ve srovnání s jinými poskytovateli?
Společnost CZNet se řadí k desítkám nebo spíš stovkám místních a regionálních poskytovatelů, jací v České republice houfně vyrostli v posledních několika málo letech. Přestože totiž technologie WiFi na 2,4 GHz trpí známými nedostatky (negarantovatelná kvalita služeb, omezený dosah, přeplněné vysílací kanály), je stále jednou z nejjednodušších možností, jak může i téměř „garážová“ firma začít nabízet služby z oblasti připojení k Internetu. Ony technologické nevýhody se tak často ještě rozrůstají o jiné, spojené spíše se schopností velmi malých poskytovatelů uspokojovat servisní a „procesní“ potřeby zákazníků. Na druhou stranu je nutné dodat, že ani přítomnost velkého ISP nutně neznamená bezdrátové služby za hranicí snů.

Předchozím povídáním jsme samozřejmě nechtěli naznačit nic o kvalitách společnosti CZNet. Patří sice mezi poskytovatele menší, avšak tempo jejího růstu svědčí ve prospěch schopností jejích provozovatelů. V databázi WiFi hotspotů na Lupě zaujímá desáté místo a podle všeho velmi brzy vyskočí ještě více vzhůru (viz dále).

Kdepak ty hotspoty jsou

Síť hotspotů společnosti CZNet se nachází z 99 procent na území pražských městských částí 7, 8 a 9, přičemž největší pokrytí je zajištěno na Praze 8, kde dosahuje přibližně 95 procent pokrytí celého území dané městské části. Několik dalších hotspotů nalezneme na Praze 1, 3, 4 a ve Středočeském kraji v těsné blízkosti hlavního města. V převážné většině se jedná o outdoorové hotspoty s běžným dosahem do 2 km. Co se týče jejich počtu, disponuje podle svého webu CZNet v současné době celkem 88 hotspoty. V databázi hotspotů na Lupě jich je však o něco méně (to je způsobeno neúplnými informacemi na webu společnosti – některé hotspoty se tam jeví jako identické).

Provoz

Služby CZNetu jsou provozovány v licencovaném i nelicencovaném pásmu 2,4 GHz, 5GHz, 10,5GHz a 26GHz. K připojení k některému z hotspotů potřebuje zákazník koncové zařízení (PC, notebook, PDA apod.) s podporou rozhraní IEEE 802.11b/g, v případě 5GHz technologie IEEE 802.11a. Koncová zařízení si zákazník může pořídit sám na vlastní náklady, nebo využít možnosti instalace „na klíč,“ která vyjde na 1500 korun. Od 1. března 2005 není rychlost připojení sdílená a současně nejsou v síti CZNet uplatňována restriktivní pravidla podle množství stahovaných dat (Fair Use Policy), což ocení především uživatelé, kteří chtějí stahovat velká množství dat. Od 1. října 2005 jsou v nabídce symetrické rychlosti: 128/128 kbit/s, 256/256 kbit/s, 512/512 kbit/s, 1024/1024 kbit/s, 2048/2048 kbit/s. Průměrná rychlost u uživatele je však nižší. U pomalejšího připojení je třeba počítat se ztrátou až přes deset procent z objednané rychlosti, u rychlejších programů jde o snížení do pěti procent. Příjemným rysem bezdrátového připojení je i nízká latence (5 – 15 ms), kterou jistě ocení uživatelé internetové telefonie či online her.

Pokud dojde k přerušení dodávky signálu z důvodu poruchy technického zařízení, musí uživatel počítat s až sedmidenní lhůtou, ve které poskytovatel danou závadu odstraní. Pokud by došlo k přerušení dodávky signálu na více než 20 dní, má uživatel právo na vrácení měsíčního paušálu.

Kolik za to a jak na to

CZNet, jak již bylo uvedeno, nabízí pět různých programů připojení, lišících se rychlostí. Za nejpomalejší program není třeba sahat hluboko do peněženky, měsíčně totiž přijde na 417 korun, což je cena, která je běžná i pro připojení technologií ADSL o shodné rychlosti.

Rychlost připojení Průměrná rychlost Cena včetně DPH
128/128 kbit/s 80/120 kbit/s 417 Kč
256/256 kbit/s 180/200 kbit 500 Kč
512/512 kbit 500/500 kbit 714 Kč
1024/1024 kbit 950/950 kbit 1190 Kč
2048/2048 kbit 1950/1950 kbit 2 000 Kč

K měsíčním poplatkům je třeba ještě připočítat jednorázový zřizovací poplatek 1500 korun nebo 3500 korun v případě instalace na klíč.

V případě, že plánujete nákup vlastního zařízení, bude vám stačit pouze 1000 korun jednorázové aktivace jako podmínka pro zahájení poskytování služeb. Do konce letošního roku se počítá se zavedením kompletního elektronického účtování, které je nyní ve fázi testování.

Plány do budoucna

Do konce roku plánuje CZNet zprovoznit asi 30 dalších hotspotů, které budou svým signálem zasahovat až na Mělnicko.

Na začátku příštího roku by měli zbystřit hlavně ti zákazníci, kteří se spokojí sice s omezenějším, avšak levnějším připojením. CZNet totiž plánuje představení programů s omezením přenosu dat.

Co se týče roamingu s jinou sítí, CZNet v současné době připravuje propojení s pražskou sítí Pe3ny.net, ale má i zájem o roamingové propojení s předním poskytovatelem hotspot připojení v USA s celosvětovou působností, který společnost již oslovil.

Cloud23

Dalším ambiciózním plánem je zavedení služby HotSpot, tedy krátkodobého připojení na bázi předplacených služeb. Platba bude realizována prostřednictvím SMS, platebních karet atd. Na tuto službu navazuje i připravovaný projekt řešení HotSpot v pražských restauracích a hotelech.

Na článku spolupracoval Aleš Miklík

Připojujete se přes WiFi?

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).