Hlavní navigace

Průvodce digitálním vysíláním (1.): Proč digitální televizní vysílání?

10. 4. 2007
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 29
Televizní diváky čekají v blízké budoucnosti velké změny. Skrývají se za slovem digitalizace. Po gramodeskách a videokazetách, které vytlačily z obchodů CD a DVD, došlo i na televizi. Tradiční a desetiletí fungující televizní vysílání bude vypnuté a jeho místo zaujme vysílání digitální. Kdo si nenakoupí novou techniku, uvidí na obrazovce brzy už jen zrnění. Ale proč k tak razantní změně vůbec dochází?

Neuplyne týden, aby se někde v novinách neobjevila zpráva o digitalizaci televizního vysílání. Většinou je tématem oblast Domažlicka, která je ve vypínání klasické (analogové) televize v Česku první na řadě. Diváci tu ztratí minimálně analogový signál programu ČT 2 už v polovině letošního roku. Na konci novinových zpráv pak bývá zmínka o tom, že celá Česká republika přejde na digitální vysílání televize nejspíš do 10. října 2010 a celá Evropská unie do konce roku 2012. K vysvětlení důvodů, proč se analogový signál opouští, už většinou nezbývá místo. Je jich přitom hned několik.

Důvody pro digitalizaci vysílání

Mohli bychom odbýt celou věc odpovědí: Když změnu dělá celá Evropa, tak přeci nemůžeme zůstat pozadu. Ačkoli je na tom hodně pravdy, ne každému bude takové vysvětlení stačit. Pro přechod na digitální televizní vysílání (a vypnutí vysílání analogového) existují ale i přímočařejší důvody. Odborníci hovoří o lepším využití kmitočtového spektra, menší energetické náročnosti a možnosti doplňkových služeb. My si abstraktní pojmy přiblížíme.

Dvě třetiny domácností v Česku mají jen základní programovou nabídku: ČT 1, ČT 2, Novu a Primu. Tito lidé přijímají televizi pouze na anténu, nemají ani kabelovou přípojku, ani satelit. Pro ně bude digitalizace znamenat největší přínos. Místo současných čtyř televizních programů si jich budou moci v budoucnu naladit až 24 nebo 30. Jeden vysílaný program nahradí celý balík stanic, kterému se říká multiplex nebo digitální síť (viz DIGI slovník). Do multiplexu se vejde čtyři až pět televizních programů, vedle nich zbude místo i pro několik rozhlasových stanic a pro nové služby digitálního vysílání.

DIGI slovník: Multiplex

ABC

Multiplex neboli digitální síť je souborem televizních programů, rozhlasových stanic a doplňkových služeb digitálního vysílání. Jeden multiplex zabírá stejné místo, jaké potřebuje každý program analogové televize sám pro sebe. V digitální síti se dnes vysílá většinou čtyři až pět televizních programů v běžném rozlišení.

Jednotlivou součást multiplexu popisuje její datový tok, což je počet jedniček a nul (digitálních dat) přenášených každou sekundu k divákovi. Televizní program má tok dat zhruba čtyři megabity (miliony nul nebo jedniček) za sekundu, pro rozhlasovou stanici stačí 160 až 256 kilobitů (tisíců jedniček a nul) a podobný objem zabírá i teletext nebo programový průvodce každé z televizí. Všechny součásti se musejí vejít do 20 až 24 megabitů za sekundu, což je datový tok celého multiplexu.

Větší datový tok programu znamená lepší obraz a kvalitnější zvuk. Pokud provozovatel digitální sítě přidělí televizní stanici nedostatek místa, můžou se divákovi rychlé scény plné detailů změnit na shluk nevzhledných kostek – poruch digitálního vysílání. Po uklidnění scény se ale obraz vrátí do původní podoby. Malý prostor pro zvuk znamená na poslech nepříjemné kovové znění výšek.

Digitalizace dělá televizi ekologičtější. Aby se digitální síť dostala ke všem divákům, pro které vysílala televize dosud, potřebuje 10× menší výkon televizního vysílače. To ale není všechno. Protože programů je v multiplexu hned několik, stačí jedné digitálně vysílané stanici až 50× méně energie než jejímu analogovému protějšku. Kdybychom televizní program přirovnali k automobilu, tak se digitalizací spotřeba na 100 kilometrů zmenší z pěti litrů na jednu deci.

MM socky3

Mapa digitálního vysílání

V České republice funguje řádné digitální vysílání od 21. října 2005. Z Prahy a středních Čech se vloni v únoru rozšířilo do Brna a Ostravy, od listopadu je i v Domažlicích. Už dnes se na něj může dívat třetina lidí v Česku.

Text byl napsaný pro časopis Týdeník Televize, kde vychází v úterý 10. dubna 2007 (číslo 16/2007).

DIGI dotazovna České televize

Digitál ČT perex

Co je to set-top-box?

Set-top-box (STB), lidově nazývaný „krabička“, je přijímač a dekodér digitálního vysílání DVB-T umístěný v samostatném jednotce (boxu), který je připojen k televiznímu přijímači např. pomocí kabelu SCART. Je to vlastně jakýsi konvertor (převaděč), který digitální vysílání převede na analogové signály, které je možné zavést do běžného televizoru.

Bude možný příjem České televize (ČT) i bez zmiňované „krabičky“?

Do doby ukončení analogového vysílání v příslušné oblasti ano. Potom budou programy ČT stejně jako programy všech ostatních televizních stanic v ČR (a také v ostatních vyspělých evropských státech) vysílány pouze digitálně. Kdy se tak stane, určuje tzv. Technický plán přechodu, který připravil Český telekomunikač­ní úřad.

Je nutné pořizovat nový typ televizního přijímače, pokud vlastním starší televizor?

Nikoliv. K příjmu digitálního vysílání na běžných analogových televizorech slouží právě ona již několikrát zmiňovaná „krabička“, správněji „DVB-T set-top-box“. Vedle toho se na trhu objeví i televizory umožňující přímo příjem vysílání DVB-T. Situaci lze přirovnat k zavádění druhého programu počátkem 70. let minulého století. Majitelé starších televizorů si kupovali tzv. „konvertory“, které jim umožnily příjem II. programu Československé televize. Vedle toho ovšem byly v prodeji i nové televizory, které již měly příslušné obvody vestavěné. Ty v krátké době z trhu vytlačily televizory jednoprogramové a časem se tak stalo i u diváků. Stejně bude nejspíš tento proces probíhat i v případě zavádění digitálního vysílání.

Kdy je nutné si „krabičku“ pořídit?

Nutné to bude samozřejmě tehdy, až v místě divákova bydliště skončí analogové televizní vysílání (termíny pro jednotlivé oblasti určuje již zmiňovaný Technický plán přechodu). V Praze, Brně a Ostravě, kde již je provozováno digitální vysílání, lze zakoupení set-top-boxu nebo integrovaného televizoru doporučit již nyní. Například v těch případech, kdy diváci měli problémy s klasickým příjmem, nebo tehdy, mají-li zájem o nové programy a služby, které se nevysílají analogově.

DIGI dotazovnu připravuje na základě diváckých otázek Česká televize. V tištěné podobě vychází DIGI dotazovna v Týdeníku Televize.