Hlavní navigace

Pustili by čeští mobilní operátoři do sítí LTE free-to-air televizní vysílání? Zeptali jsme se

11. 8. 2014
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Jak se O2, T-Mobile a Vodafone tváří na myšlenku nahrazení DVB-T a DVB-T2 vysíláním v sítích LTE? Pronajali by vysílatelům část kapacity? A za jakých podmínek?

Nahradí LTE v budoucnu DVB-T a DVB-T2?

Obavy z řízené likvidace terestrické televizní platformy vysílající ve standardech DVB-T a DVB-T2 vyjádřila na přelomu července a srpna Evropská vysílací unie (EBU). Organizace, která sdružuje všechny veřejnoprávní televize a rádia v Evropě, vypracovala technickou zprávu, v níž vylučuje možnost nahrazení DVB-T/-T2 sítěmi LTE pro mobilní přenos vysokorychlostního připojení k internetu. EBU vnímá snahy mobilních operátorů získat na úkor televizního vysílání další sady kmitočtů, na kterých by šířili LTE. Zároveň se stále častěji objevují názory, že technologie DVB-T/-T2 je zastaralá a brzy ji překoná právě LTE, v němž by bylo možné vyčlenit část datového toku právě televiznímu vysílání. EBU ale namítá, že dané technické řešení by umožňovalo vysílat jen omezenému množství televizí.

Hlavním argumentem proti použití LTE coby náhrady zemské digitální televizní platformy je nákladnost takového řešení a ceny za šíření signálu. „Zástupci mobilního průmyslu tvrdí, že náklady na poskytování vysílacích služeb přes LTE mohou být sníženy kombinací unicastu a eMBMS multicastu, což by mělo vést k rozsáhlým úsporám,“ napsala EBU ve své technické zprávě. Takové řešení je podle EBU skutečně možné, ale rozhodně nenahradí DVB-T a DVB-T2 v lné šíři s takovou programovou nabídkou volně šířených stanic jako dosud. Jinými slovy, v sítích LTE by se nedostalo na všechny. Další otázkou je technické řešení, aby k mobilnímu příjmu nebyly nutné SIM karty a nešlo o příjem podmíněný, který by šlo zpoplatnit. Mobilní operátoři si za datové služby nechají platit, výhledově to má být jejich nejziskovější služba.


Foto: Ericsson

Způsoby příjmu televizního vysílání i konzumace obsahu se stále rozšiřují, LTE v něm sehraje důležitou roli. Ale jako primární platforma asi ne.

Argument pro druhou a třetí digitální dividendu?

Sítě LTE spouští mobilní operátoři i v České republice. V loňské aukci vydražili krom jiného pásmo 800 MHz, které donedávna využívaly televize pro vysílání na kanálech nad 60. V dalším sledu se očekává uvolňování pásma 700 MHz, jež reprezentují vysílací kanály 49 až 60. O takzvané druhé digitální dividendě bude v příštím roce jednat Světová radiokomunikační konference WRC-2015. Mobilní operátoři by rádi pásmo 700 MHz získali už po roce 2017, provozovatelé televizí a sítí DVB-T ale namítají, že celoplošné multiplexy mají přiděleny kmitočty do let 2021 až 2024 a rozhodně se jich nemíní vzdávat předčasně. Řešením má být postupné zavádění DVB-T2, nové generace zemské digitální televize, která pojme větší počet programů v multiplexu a uspoří kmitočty.

Pokud ale bude pokračovat tlak mobilních operátorů na další uvolňování kmitočtů, přijde na řadu třetí digitální dividenda, která by obsahovala kmitočty v pásmu 600 MHz a televizní terestrická platforma by přišla o vysílací kanály 42 až 48. V takovém případě by došlo k naprosté degradaci pozemního televizního vysílání a houfné migraci diváků k jiným vysílacím plaformám. Bylo by reálné překlopení části pozemně šířených televizních stanic do sítí LTE a jak by se na toto řešení tvářila trojka velkých mobilních operátorů v Česku? Server DigiZone.cz oslovil zástupce O2, T-Mobile i Vodafone, aby zjistil jejich názory na takové řešení a za jakých podmínek by byli ochotni k němu přistoupit. Všichni se shodují, že takovému řešení by se nebránili, ale nemají dostatek informací a ani je kvůli tomu dosud nikdo nekontaktoval.


Foto: archiv DigiZone.cz

Základová stanice LTE. Kolik by jich bylo potřeba pro celoplošné pokrytí televizním signálem?

Mobilní operátoři: Jsme přístupni jednání

„Možnost síření signálu DVB-T prostřednictvím LTE sítí by byla efektivní pouze v případě získání dalších frekvencí, které zatím nejsou rozděleny. Při současném přídělu frekvencí je rozumnější využít LTE pro přenos vysokorychlostního mobilního internetu pro naše dnešní a budoucí zákazníky,“ říká mluvčí O2 Martin Žabka. „V tuto chvíli je velmi předčasné jakkoli předjímat. Situaci pečlivě analyzujeme, zjišťujeme technické možnosti a prověřujeme dopady,“ doplňuje Petra Šedivá z tiskového oddělení T-Mobile. A do třetice zástupkyně tiskové mluvčí českého Vodafonu Adéla Konopková: „V současné době nebyl Vodafone v České republice žádným zájemcem v této věci kontaktován, nicméně jednání v této oblasti jsme otevřeni.“ Všichni tři operátoři se ale shodují v názoru, že způsob konzumace televizního obsahu se mění, diváci stále častěji využívají individuálních přístupu ke službám typu iVysílání nebo Prima Play.

„Terestrické vysílání má a bude mít významnou roli v doručování obsahu. Regulace spektra ale musí reagovat na trendy jak v oblasti chování diváků/zákazníků a jejich požadavků na sledování a doručování obsahu, tak v oblasti mobilních sítí. Trendem ve sledování obsahu je stále větší posun k individualizaci nabídky (např. time-shift, on-demand – což je trend, který potvrzují i české televize provozováním služeb jako iVysílání, Voyo, iPrima, či poskytovatelé přístupu k obsahu). Pro mobilní sítě a služby, které jsou pro distribuci specializovaného a individualizovaného obsahu (zejména mimo domov či kancelář) velmi vhodné, je zásadní skutečností růst objemu datového provozu (celosvětově o více než 60 % ročně, v ČR se každoročně téměř zdvojnásobuje) a požadavky státu na zajištění pokrytí mobilními daty se stanovenými kvalitativními parametry,“ vysvětluje Adéla Konopková z Vodafone.

LTE? Jsou efektivnější alternativy, míní mluvčí O2


Foto: O2

Mluvčí O2 Martin Žabka

Martin Žabka z O2 míní, že pro klasické lineární vysílání by se dalo najít jiné řešení než je to současné, LTE ale podle něj nebude nejvýhodnější. „Existují efektivnější technologie, které mohou nahradit současné vysílací standardy DVB-T a DVB-T2 pro zemskou digitální televizi,“ říká. T-Mobile by se podle Petry Šedivé nebránil televizím ve vstupu do svých sítí LTE, musely by ale být vyřešeny všechny technologicko-regulačně-legislativní otázky. „Pokud budeme schopni jakýmkoli způsobem technicky, regulačně a kapacitně systém přenosu televizního signálu podpořit a nalezneme vhodný obchodní model pro šíření digitálního televizního signálu, jsme otevřeni dalším diskuzím,“ říká. Byli by ale mobilní operátoři ochotni chovat se jako nynější operátoři sítí DVB-T a přeprodávat kapacitu, aniž by si mohli sáhnout na peníze od koncových uživatelů?

Podle Pavla Dvořáka z Rady Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) je myšlenka využití sítí LTE pro pozemní televizní vysílání coby náhrada DVB-T nesmyslná. „Zbytečně by přibyl další článek řetězce v podobě mobilního operátora. A je velký rozdíl sledovat televizní vysílání přes LTE na displeji mobilního telefonu a tabletu, nebo na klasické televizi s úhlopříčkou 42 palců,“ upozorňuje na technologické limity takového řešení. Větší šanci má LTE pro mobilní verze placených televizních služeb. Ostatně, O2 už tímtom způsobem zpřístupnila svým zákazníkům službu O2TV. „Jako první na českém trhu jsme představili řešení, které umožní sledovat živé televizní vysílání i na přenosných zařízeních a to prostřednictvím vysokorychlostních mobilních sítí, včetně LTE. Aplikaci s názvem O2TV Go si může bezplatně stáhnout kdokoli,“ konstatuje Martin Žabka.

Cloud23

Placené služby jsou pro operátory atraktivnější

„Uživatelům O2TV Go umožní přístup k přehlednému televiznímu programu nebo O2 Videotéce s více než tisíci filmy všech žánrů. Největší výhodu ovšem aplikace přináší majitelům digitální televize O2TV. Těm totiž zpřístupňuje živé televizní vysílání, a to až na čtyřech různých zařízeních. Na svých tabletech nebo mobilních telefonech nejsou zákazníci ochuzeni ani o oblíbené funkce Zpětné zhlédnutí a Vzdálené nahrávání. Součástí „multidevice“ rodiny je také webová stránka www.o2tv.cz, která umožňuje zákazníkům sledovat živé vysílání v PC nebo notebooku,“ popisuje mluvčí O2. O obdobné službě, i když ne na bázi pravidelného poskytování, uvažuje také český Vodafone. Inspiruje se přitom reálnými projekty, které firma uskutečnila v Irsku nebo v Německu.

„Vodafone na některých trzích tuto službu pro sítě LTE již úspěšně testuje a zvažuje komerční nasazení. Příkladem může být Irsko nebo Německo při „Killer Woche“, největší jachtařské události na světě. Komerční nasazení těchto služeb závisí na nalezení vhodného partnera s vlastnickými právy k obsahu,“ popisuje Adéla Konopková. Spíš než volně šířené televizní kanály tak tuzemští mobilní operátoři v budoucnu nabídnou placené televizní služby, u kterých by mohli alespoň minimálně participovat na zisku. Pokud je tedy nebudou přímo provozovat sami. Pronajímání části kapacit sítí LTE pro volné televizní vysílání by z jejich hlediska zřejmě nebylo natolik atraktivní a výnosné.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).