Hlavní navigace

Quora má hodnotu téměř miliardy dolarů, přestože nevydělala ani cent

9. 4. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Quora získala dalších 80 milionů dolarů na svůj rozvoj. Projekt, který je zatím plně financován z peněz investorů, tak byl rázem oceněn na téměř miliardu dolarů.

Quora je hybrid mezi klasickou sociální sítí á la Facebook (nebo spíše Twitter), a aplikacemi pro pokládání a zodpovídání otázek typu Yahoo Answers. Široké veřejnosti se otevřela v červnu 2010. Quora nemá žádný obchodní model a tak svůj rozvoj, ale i provoz dosud financuje z prostředků, které v minulosti získala od investorů.

Před dvěma lety se firmě podařilo získat 50 milionů dolarů. Z toho 20 milionů vložil do projektu jeden ze zakladatelů Quory a bývalý technický ředitel Facebooku Adam D'Angelo. Investoři tehdy ohodnotili firmu na 400 milionů dolarů.

Další kolo financování, jehož úspěšné uzavření bylo oznámeno dnes, jde s ohodnocením firmy ještě mnohem výše. Ačkoli představitelé Quory nechtěli komentovat, za jakých podmínek získali od investorů 80 milionů dolarů, média s odvoláním na zdroje obeznámené se situací uvádějí valuaci firmy mezi 800 až 900 miliony dolarů. To je opravdu velmi slušný výsledek, uvážíme-li, že od svého spuštění před více než čtyřmi lety nevydělala Quora ještě ani cent.

„Získání finančních prostředků nám umožňuje udržet Quoru v provozu bez ohledu na to, co se stane ve světě. Rozhodli jsme se usilovat o další peníze, protože si myslíme, že nám to pomůže zajistit si nezávislost a stálost,“ uvedl ředitel marketingu Marc Bodnick. Zároveň dodal, že současní majitelé nepočítají s tím, že by projekt někdy v budoucnu prodali velkým firnám typu Google či Facebook.  

Adam D'Angelo zase prohlásil, že většina peněz, které Quora nyní získala bude ležet na účtu v bance jako finanční polštář pro případ neočekávaných událostí. Firma, která v současné době v kalifornském Mountain View, zaměstnává 70 lidí, ale část peněz použije na vylepšení technické infrastruktury a nábor dalších zaměstnanců.

Stejně tak jako hodlá investovat i do vylepšení své mobilní verze. Zhruba 40 % přístupů na Quoru je již nyní z mobilních zařízení a jejich podíl neustále roste. Bodnick současně oznámil, že se brzy objeví i jiné jazykové verze. Zatím je totiž Quora dostupná v angličtině.

BRAND23 Workshop

Kromě rozvoje ale bude nutné vyřešit i budoucí financování projektu. Pokud nebude chtít být Quora podobně jako Wikipedia závislá na dobrovolných příspěvcích od dárců, bude muset vymyslet smysluplný a udržitelný byznys model. Adam D'Angelo zatím hovoří o reklamě, která by se v určité formě na serveru mohla objevit v průběhu příštího roku.

Zdroj: Forbes, The New York Times, Re/code

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).