Hlavní navigace

Radiokomunikace chtějí více multiplexů, Nova jeden pro sebe

14. 9. 2009
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 118483
České Radiokomunikace by do budoucna chtěly být operátorem více sítí než jen jedné. Vyplývá to ze sobotního rozhovoru, který Lidovým novinám poskytl ředitel pro transformaci ČRa Kamil Levinský. „Do budoucna bychom samozřejmě rádi provozovali další sítě, záleží na poptávce televizí,“ uvedl pro deník Levinský. Malé televize by sice multiplexy obsadily asi těžko, ovšem jeden kandidát by tu byl. Je jím televize Nova, která se dlouhodobě netají tím, že by se svými kanály ráda obsadila celou jednu zemskou celoplošnou digitální síť.

Aktuální situace na trhu s multiplexy

V současné době v České republice fungují tři digitální multiplexy. V některých lokalitách je sice možné naladit i čtvrtý, jeho vysílání je však stále nutné považovat za experimentální, protože slouží společnosti Telefónica O2 k ozkoušení technologií a vysílání ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV). České Radiokomunikace jsou v současné době operátorem pouze jedné sítě, ovšem technicky zajišťují i chod zbylých dvou, které spadají pod komunikaci České televize a společnosti Czech Digital Group. Na tento fakt si stěžují dlouhodobě zejména malé televize, které tvrdí, že ČRa mají na vysílací služby monopol a tudíž si mají možnost diktovat i ceny, za které budou kanály šířeny. Vše pak vyvrcholilo na přelomu letošního července a srpna odchodem hudební televize Óčko z digitálního multiplexu 3. Její generální ředitel Jiří Balvín doslova pro server iDNES.cz uvedl: Měl vzniknout trh, alternativa, ale vzniká monopol. To se ale pochopitelně nelíbilo ČRa, které při této příležitosti vydaly tiskové prohlášení.

Kamil Levinský

Ředitel pro transformaci ČRa Kamil Levinský. Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz

Radiokomunikace: Chceme více sítí

Dominantnímu poskytovateli vysílacích služeb v České republice, Radiokomunikacím, by se pochopitelně líbilo, pokud by si mohly z kmitočtového spektra ukrojit ještě více než doposud. Ředitel pro transformací této společnosti Kamil Levinský se svěřil Lidovým novinám s plány společnosti, které nejsou malé. Když bude operátor provozovat čtyři pět sítí, vydělá na tom hlavně zákazník. Do budoucna bychom samozřejmě rádi provozovali další sítě, záleží na poptávce televizí, uvedl Levinský pro Lidové noviny. Tento krok v současné době není možný, politici to ale chtějí změnit. Úřednická vláda premiéra Jana Fischera schválila v srpnu změnu vysílacího zákona, jež zavádí v České republice evropskou směrnici o audiovizuálních službách. Podle současného zákona může jeden operátor provozovat nanejvýš dvě sítě elektronických komunikací. Jak již bylo řečeno, dominantní operátor v oblasti šíření zemského televizního signálu, společnost ČRa, sice fakticky provozuje sítě tři, na vlastní jméno ale pouhý jediný televizní multiplex – digitální síť 2.

Kulatý stůl DZ ilustrační malá

Kulatý stůl DigiZone.cz o HDTV již ve čtvrtek 24. září 2009!

Zajímá vás digitální televize ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV)? Chcete se dozvědět nejnovější plány českých televizních stanic s HD vysíláním a novinky, které ohledně HDTV chystají operátoři vysílacích sítí? Co se objeví v pozemních multiplexech, na kabelu a satelitu? A která vysílací platforma je pro HDTV nejvhodnější? Registrujte se jako účastníci na VII. kulatý stůl DigiZone.cz s podtitulem „HDTV – něco navíc, nebo budoucí standard televizního vysílání?“, který proběhne už ve čtvrtek 24. září 2009 v pražském hotelu Jalta na Václavském náměstí!

Zákazník je předem jistý – Nova

Televize Nova v současné době vysílá v digitální terestrické síti dva kanály, svůj hlavní program, a pak sesterskou Novu Cinemu, kterou sem mohla zařadit díky kompenzační licenci. Další programy šířit nemůže, jelikož jí to neumožňuje zákon. Pokud by ale došlo k jeho změně, nebránila by se zařazení ani těch dalších, právě naopak. Ve spojitosti s dalšími multiplexy zmiňujeme právě Novu, jelikož právě tato televize je tou, která dlouhodobě deklaruje, že by svými programy obsadila celý multiplex. Když bychom měli vlastní multiplex, uměli bychom ho využít, uvedl v nedávném rozhovoru serveru Mediálne.sk generální ředitel české komerční jedničky Petr Dvořák. Ani nové televize však v současné době nemohou na pole digitální terestrické televize vstoupit, protože zákon umožňuje přechod na DVB-T pouze současným analogovým vysílatelům plus těm, kteří jsou vlastníky tzv. kompenzačních licencí. S nějakou změnou se tedy nedá v dohledné době dvou až tří let počítat, což v rozhovoru Lidových novin přiznal i Levinský. Jedna z možných interpretací je, že liberalizace trhu přijde až po vypnutí posledního zbytkového analogového signálu, v červnu 2012. Další, kterou jsem slyšel, dokonce říká, že mimo území Jeseník a Zlín se bude moci vysílat pod registrací už od listopadu 2011, konstatoval.

Petr Dvořák 500

Generální ředitel televize Nova Petr Dvořák. Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz

cif-tip-téma-foto

Jak by multiplex Novy vypadal? Určitá představa tady je

Televize Nova, resp. její generální ředitel Petr Dvořák, už ví, jak by takový multiplex televize Nova vypadal. Rozhovořil se o něm v rozhovoru serveru Mediálne.sk. Pro nás by byl MPEG-4 vcelku příjemný. Možná by stálo za to udělat i kombinovanou variantu. Šíření přes MPEG-4 je dražší, proto by se asi nevyplatilo dosáhnout celoplošného pokrytí. Pokud bychom však signálem pokryli velká města, mohli bychom šířit program v tzv. high-definition (HD), řekl Dvořák. Do budoucna by se teoreticky mohl objevit multiplex, ve kterém by byly šířeny např. tři kanály v HD a zbytek v SD (klasické) kvalitě. To by však nebylo možné v současné době používaném DVB-T, ale až ve standardu DVB-T2, což potvrdil Lidovým novinám i Levinský. Až se rozšíří přijímače pro HD, bude možné přepnout na vysoké rozlišení i stávající digitální sítě. Podle nás to nastane až se systémem DVB-T2, který umožní do každé sítě dostat plnohodnotné čtyři kanály v HD, uvedl ředitel pro transformaci ČRa Kamil Levinský.

Náplň dalších kanálů Novy s otazníkem

Je otázkou, jaké další stanice by chtěla společnost CET 21 vytvořit. Před dvěma lety jsme vám na DigiZone.cz přinesli článek, ve kterém jsme uvedli, jaké plány Nova má. Té se však včetně HD vysílání povedlo téměř vše. Projekty Nova seriál a Nova film se promítají do kanálu Nova Cinema, stejně tak už existuje Nova Sport, která vznikla zánikem tehdejší Galaxie sport. Jediným nerealizovatelným projektem, který tehdy prezentoval Petr Dvořák spolu s ředitelkou marketingové komunikace Miloslavou Novákovou, by byla Nova News. S tímto projektem už v současné době také není možné příliš počítat, protože stanici tohoto žánru provozuje již Česká televize v podobě ČT24 a kanál Z1 se musel kvůli její existenci přeformátovat a nastavit do nouzového režimu. V nedávném rozhovoru serveru DigiZone.cz s ředitelem zpravodajství TV Nova Martinem Ondráčkem zaznělo: Dva zpravodajské kanály pro tuto zemi stačí, ale nikde není napsáno, že se neodhodláme k tomu také něco takového postavit.

Uvítali byste, kdyby měla televize Nova celý terestrický multiplex jen pro sebe?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.