Hlavní navigace

Rakouská televize spustí vlastní nekódovanou „ČT 4“ - celodenní ORF Sport Plus

23. 9. 2011
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 322915
Rakouská veřejnoprávní televize ORF plánuje na 26. října velké změny v portfoliu svých programů. Ukončí vysílání turistického programu TW1, na jehož pozici spustí stanici ORF 3, která bude na satelitu kódovaná a zaměří se na společnost a kulturu. Tematický kanál ORF Sport Plus, který se naopak dělil s TW1 o svou pozici, se stane plnohodnotnou čtyřiadvacetihodinovou stanicí. Jak se tedy ukazuje, sport na veřejnoprávní obrazovku patří. I v České republice se ovšem v minulosti objevili jeho kritici.

Jak je na tom veřejnoprávní sport u našich sousedů

Sportu se na veřejnoprávních obrazovkách příliš nedaří. Můžeme tedy děkovat České televizi, že provozuje svůj program ČT 4, který věnuje především propagaci menších disciplín, ale také atraktivním událostem, jakými jsou například Liga mistrů. Ze sousedních států České republiky už je čistě sportovní kanál k dispozici divákům pouze v Polsku. Tam funguje stanice TVP Sport. Její vysílání je podobné ČT 4. Objevuje se v něm například košíková, atletika, cyklistika, box, fotbal a další sporty. Tamní fotbalovou ligu Extraklasa má ale téměř plně pod kontrolou placená televize Cyfra+. Na Slovensku sice sportovní kanál fungoval, nicméně veřejnoprávní médium RTVS bylo nucené jeho vysílání ukončit, protože díky předchozímu vedení se STV dostala do obrovských dluhů a bylo tedy nutné ušetřit, kde se dá. Trojka, jak se sportovní kanál Slovenské televize jmenoval, by se mohl vrátit na obrazovky podle předběžných plánů v roce 2013. Nejhůře je na tom Německo. To takto zaměřený veřejnoprávní kanál vůbec nemá. Jednotlivé soutěže jsou rozděleny mezi vícero stanice. Jedinou možností na nekódovaný sport ze satelitu je kanál Sport 1 (dříve DSF).

Sport na obrazovku veřejnoprávní televize patří

V minulých letech se poměrně často objevovaly výtky kritiků, kteří rádi komentovali smysluplnost fungování veřejnoprávního sportovního kanálu. Byli jsme toho svědky například u naší „Čtyřky“. Konkrétním případem byla aktivita Filmového a televizního svazu (FITES) a Asociace režisérů a scénáristů (ARAS). Ti počátkem ledna letošního roku adresovali Radě České televize dopis, v němž mimo jiné kritizovali fungování sportovního kanálu pod hlavičkou média z Kavčích hor. Uvedly, že by se vedení veřejnoprávního média a samotný kontrolní orgán měly zabývat tím, zda by nebylo lepší, kdyby ČT měla raději dokumentární nebo dětský kanál či program s experimentální tvorbou. Samotní sportovci však fungování Čtyřky podpořili. Sport spojuje generace. Věnují se mu všechny zájmové skupiny. Maže sociální rozdíly a je bezesporu nejlepší prevencí negativních vlivů pro naši mládež. Věříme, že postupný přesun sportu z ostatních kanálů na ČT 4 dává větší prostor pro pořady jiných typů, jako je dokumentární či experimentální tvorba, uvedl tehdy předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek.

ČT 4 screenshot

Sportovní kanál ČT 4 má v portfoliu kanálů České televize své místo jisté. Dnes je to snad už každému jasné. (Screenshot: autor)

Jak bude vypadat portfolio kanálu ORF po 26. říjnu

V současné době provozuje rakouská veřejnoprávní televize ORF tři samostatné kanály pod tímto názvem. Jedná se o stanice ORF eins, ORF 2 a ORF Sport Plus. Poslední program však vysílá na sdílené pozici s turistickým programem TW 1. S jeho vysíláním se budou muset bohužel diváci po 26. říjnu rozloučit, protože ORF se rozhodla jeho vysílání ukončit. Náhradou tedy bude společensky a kulturně orientovaný kanál ORF 3. Na rozdíl od kanálu TW 1 však bude jeho vysílání kódováno. Stanice ORF Sport Plus se objeví na nové pozici jako celodenní – čtyřiadvaceti­hodinový program. Rakouská veřejnoprávní televize je u českých diváků velice populární. Na satelitu je sice její signál kódován, ovšem to žádným způsobem nebrání našinci, aby programy ORF sledoval. Poměrně populární je pořizování karty například prostřednictvím serveru ebay, kde řada prodávajících nabízí jejich zasílání i mimo německy hovořící země, především tedy Rakousko. Jediným legálním způsobem příjmu signálu na území České republiky je takzvaný příhraniční přesah z terestrických vysílačů.

Jak bude vypadat distribuce signálu

Veřejnoprávní rakouská televize ORF obývá na satelitu Astra v současné době dva transpondéry. Na prvním jsou šířeny kanály ORF eins a ORF 2 ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV), na druhém pak stejné stanice v klasickém, tedy SD rozlišení. Pro ORF 2 navíc platí to, že jsou zde vysílány všechny regionální mutace, mimo jiné Wien, Tirol, Niederöstereich, Salzburg, Vorarlberg a tak dále. Rozdílný program ovšem šíří pouze v době, kdy je tu divákům nabízeno lokální zpravodajství, tedy ve většině případů od 19 hodin do 19:30. Protože chce ale ORS, tamní obdoba Českých Radiokomunikací a sesterská společnost veřejnoprávní televize a rozhlasu, zachovat vysokou obrazovou kvalitu kanálů ORF, objednala si u společnosti SES Astra další kapacitu na pozici 19,2 stupně východně. Třetí transpondér (frekvence) bude sloužit pro distribuci stanice ORF Sport Plus a využije ji také druhý program rakouské komerční televize ATV. Do budoucna pak společnost pochopitelně nabídne prostor i pro další kanály, které buď dnes ještě nevysílají, nebo se teprve na satelit Astra chystají.

MM socky3

TW1 screenshot

Rakouské TW1 zbývá poslední měsíc života. Poté její vysílání nahradí kódovaný kanál ORF 3. (Screenshot: autor)

V rámci DVB-T bude program ORF 3 vysílat pravděpodobně v rakouském multiplexu A. V současné době jsou zde šířeny v podstatě pouze tři programy – ORF 1, ORF 2 (druhá pozice je datově aktivní pouze v době regionálního šíření) a ATV. Čtyři programy v podstatě zatíží multiplex minimálně. Stejný počet stanic je pro srovnání nabízen i v České republice v multiplexu veřejnoprávní televize. V druhém multiplexu jsou šířeny kanály Puls 4, 3sat, Hitradio Ö3/ORF Sport Plus a Servus TV. Zde tedy bude ukončeno pouze vysílání portálu třetího okruhu rozhlasu ORF a nahradí ho čtyřiadvaceti­hodinové šíření sportovního kanálu.

Rozdělení kanálů od 26. října podle frekvencí

Satelit, pozice 19,2 stupně východně

ORF eins HD, ORF 2 HD – Astra 1L, 11303/H, SR 22000, FEC 2/3, norma DVB-S2/8PSK
ORF 1, ORF 2 (regiony), Hitradio Ö3, ATV – Astra 1H, 12692/H, SR 22000, FEC 5/6, norma DVB-S
ORF 3 (programová pozice po TW1) – Astra 1H, 12663/H, SR 22000, FEC 5/6, norma DVB-S
ORF Sport Plus, ATV II – Astra 1KR, 11244/H, SR 22000, FEC 5/6, norma DVB-S

Pozemní digitální vysílání (DVB-T)

multiplex A – ORF 1, ORF 2 (vždy dvě regionální verze), ORF 3, ATV
multiplex B – Puls 4, ORF Sport Plus, 3sat, Servus TV

Budete sledovat tuto sportovní stanici?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.