Hlavní navigace

readme.txt: Zákazníci jsou rozladěni licencemi Microsoftu

8. 10. 2001
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Promluvili "znalci" internetové žurnalistiky ˙ Telecom jedná o nižší kupní ceně Eurotelu ˙ Atlas: Slunce českého Internetu? ˙ CESNET se propojí s evropskou gigabitovou sítí GÉANT ˙ Ani CNN se nevyhnula neznalost zeměpisu ˙ Japonci rozjeli síť mobilů třetí generace ˙ Mapy virtuálních světů ˙ Autorská práva k telefonním číslům?

Promluvili „znalci“ internetové žurnalistiky

Povrchní, malicherná, hašteřivá. Zkrátka nevyužitá šance. Na tomto hodnocení internetové žurnalistiky se víceméně shodli ostřílení harcovníci z takzvaně klasických médií. Pikantní je, že své úvahy zveřejnili v internetovém médiu – a jestli chtěli právě své texty nabídnout jako argumenty, tak se jim to povedlo dokonale. Svým způsobem vyhmátli zajímavé téma: internetová a tradiční žurnalistika jsou v určitém konfliktu. Snad bychom ale tuhle debatu měli začít od začátku a úplně jinak: totiž že definujeme, co internetová žurnalistika vlastně je.

Výhody mobilního telefonu koncem září využívalo již šest milionů občanů ČR (MFD)

Telecom jedná o nižší kupní ceně Eurotelu

Český Telecom začal znovu vyjednávat s americkým konsorciem Atlantic West o ceně a podmínkách koupě 49procentního podílu v mobilním operátoru Eurotel. Kromě jiného bude jednat o snížení ceny zhruba o 10 procent. „Předložili jsme faktickou analýzu, která vychází ze současných podmínek na trhu,“ řekl vicepresident Telecomu Juraj Šedivý. Situace je podle něho teď jiná než v červenci, kdy se obě firmy předběžně dohodly na částce 1,475 miliardy dolarů. „Od té doby zaznamenal trh pokles o 25 až 40 procent,“ vysvětluje Šedivý. /zdroj/

Prodej technologie xDSL se za první pololetí tohoto kalendářního roku propadl o 44 procent (RHK)

Atlas: Slunce českého Internetu?

Titulek by jistě mohl znít i „Microsoft odchází z MSN.Atlas“, to by ovšem nebylo nikterak objevné, protože články na toto téma jste si mohli přečíst už i na Lupě. Zajímavější však bude sledovat, zda slunce, které vystřídalo v logu Atlasu pestrobarevného motýla sítě MSN, bude bez Microsoftu vycházet nebo zapadat. Z odchodu Microsoftu lze vyčíst mnohé, kupříkladu skutečnost, že Microsoft možná nebyl spokojen s vývojem placených služeb pro malé a střední podniky, od kterých si hodně sliboval.

80 procent IT profesionálů je rozladěno rýsujícími se změnami v licenčních podmínkách Microsoftu (Giga)

CESNET se propojí s evropskou gigabitovou sítí GÉANT

Sdružení CESNET během tohoto měsíce propojí v Praze svou vysokorychlostní internetovou síť CESNET2 s evropskou gigabitovou sítí GÉANT. Česká republika se tak stane jednou z osmi evropských zemí, do kterých okruh o kapacitě deseti gigabitů povede. GÉANT bude po dokončení nejrychlejší akademickou sítí na světě. Desetigigabitová trasa je asi 160tisíckrát propustnější než standardní telefonní linka (…). GÉANT propojí přes tři tisíce vědeckých a vzdělávacích pracovišť ve více než třiceti státech Evropy. /zdroj/

Nejvíce hodin týdně odpracují v Severní Korei (55,1), nejméně naopak ve Francii (40,3) (Roper)

Ani CNN se nevyhnula neznalost zeměpisu

Americká zpravodajská jednička má poslední dobou značné potíže, protože její sledovanost klesá na úkor konkurenčních kanálů (zejména FOX apod.), což se projevuje propouštěním. Jednou z posledních obětí byl zřejmě i kartograf, protože 25. září se ve vysílání objevila pikantní mapa, na níž je Česká republika zaměněna se Švýcarskem. Bez zajímavostni nejsou ani webové stránky CNN, kde je pro změnu Slovenská republika nahrazena Rakouskem. Na okraj připomínám, že v průběhu Expo 2000 si Českou republiku spletli s Čečenskem.

489490
Téměr 80 amerických společností monitoruje elektronickou komunikaci svých zaměstnanců (AMA)

Japonci rozjeli síť mobilů třetí generace

Největší japonský mobilní operátor NTT DoCoMo jako první na světě představil sítě mobilních telefonů (…) UMTS. Nová služba byla nejdříve nabídnuta zákazníkům v oblasti metropole Tokia (…). V následujících měsících se rozšíří do dalších oblastí a úplné pokrytí Japonska DoCoMo očekává v březnu 2004. „Přechod na novou generaci mobilních služeb je revolučním krokem, proto první společnost, která ji nabídne, ponese nejvyšší rizika. My jsme ale na rozjezd velmi dobře připraveni,“ řekl k tomu Keidži Tačikawa, šéf NTT DoCoMo.

Američané a Evropané prohrají ročně v online kasínech šest miliard dolarů (Datamonitor)

Mapy virtuálních světů

Již řadu let se nejrůznější kartografové a designéři pokouší sestavit mapu kyberprostoru. Výsledky mají většinou smíšenou kvalitu, nicméně ovoce jejich práce se stalo námětem nové knihy Atlas of Cyberspace. Dílo je napsáno perem dvojice britských akademiků, má velký formát, je celobarevné a přináší nejpovedenější vizualizace virtuálního světa. Kniha obsahuje 300 obrázků, jež začínají u ručního nákresu Arpanetu, předchůdce Internetu, z roku 1969 a končí laserovými stopami reprezentujícími provoz na největších webových stránkách současnosti. /zdroj/

Content First 2022_tip temata

491492

Muži používají mobilní telefon 372 minut měsíčně, tj. o 100 minut více než ženy (Cingular)

Autorská práva k telefonním číslům?

Dva australští skladatelé si nechali patentovat 100.000.000.000 sek­vencí vytáčecích tónů. Ve svém prohlášení (Copyright: Your Number's Up) uvádí, že se tímto aktem pokouší zesměšnit patentové zákony, které chrání velké společnosti na úkor umělců. Jejich internetová stránka mj. podrobným způsobem popisuje, jak to vlastně udělali, takže si můžete vzít své telefonní číslo a vyzkoušet, zda rovněž nepatří mezi ty, které jsou chráněny copyrightem. Už dostali jednu nabídku na odkup čísla – od chlapíka, který se nechce nechat obtěžovat direct-marketingovými firmami.

Nedávné události v USA byly na konci září nejčastějším tématem českých zpravodajských serverů (Newton)