Hlavní navigace

Ředitel Novy: Chceme změnu zákona, chceme více kompenzačních licencí

18. 9. 2008
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 322915
18. 9. 2008

Televize Nova by ráda získala více kompenzačních licencí pro celoplošné pozemně šířené digitální programy, než jí to umožňuje současný zákon. Generální ředitel Novy Petr Dvořákrozhovoru pro dnešní Hospodářské noviny prohlásil, že by Nova chtěl získat ještě dvě až tři takové licence navíc k jedné, o niž mohla požádat na základě svého souhlasu s Technickým plánem přechodu na zemské digitální vysílání.

K TÉMATU: Plán Novy na zaplnění celého multiplexu z jara 2007

Plán přechodu a vůbec současná zákonná situace nás limituje v tom, že divákům prostřednictvím terestrického vysílání můžeme přinést pouze dva programy. Jeden, ten hlavní, Novu, kterou dnes vysíláme digitálně už pro téměř polovinu území, a potom druhý program, který můžeme spustit na základě kompenzační licence, o kterou jsme požádali. Záleží na tom, zda přesvědčíme politiky a státní úředníky, že chtějí digitalizaci víc podpořit. Pokud si řeknou, že ano, měli by nám dát šanci vpustit do toho prostoru ještě několik dalších programů, řekl Dvořák.

Pokud Nova další kompenzační licence nedostane, bude moci svoje další programy vysílat jenom prostřednictvím kabelu a satelitu, čímž se nedostanou do všech domácností, vysvětlil Petr Dvořák. Diváci by navíc za jejich příjem museli platit, zatímco vláda definovala digitalizaci jako možnost lidí přijímat více kanálů zadarmo, dodal šéf Novy. Aby diváci dostali naše nové programy zadarmo, aby je dostali prostřednictvím antén, kterými přijímají hlavní programy dnes, měli by nám úředníci dát šanci tyto kompenzační licence získat, uvedl šéf Novy.

Beze změny zákona o rozhlasovém a televizním vysílání, který současným analogově vysílajícím celoplošným komerčním televizím přisuzuje za souhlas s harmonogramem digitalizace pouze jednu kompenzační licenci pro další program, to ale podle Dvořáka nepůjde. Bylo by proto potřeba, aby zákon doznal určitých změn a nám už v průběhu přechodu, a ne až po něm, umožnil požádat o další kompenzační licence. V rámci digitalizace se něčeho vzdáváme, a jsme obchodníci, takže bychom za to měli něco požadovat, vysvětlil Dvořák.

Dvě kompenzační licence přitom mohla Nova získat už při souhlasu s první verzí Technického plánu přechodu přede dvěma lety. Tehdy ale nabídku státu odmítla a novela vysílacího zákona platná od letošního ledna snížila kompenzaci za vrácení analogových kmitočtů a dobrovolný přechod Novy a Primy na digitální vysílání na jediný bonusový program navíc. Nova však již loni přiblížila, že by chtěla svými programy zaplnit pokud možno jeden celý multiplex. To by znamenalo, že by pozemní cestou vysílala čtyři až pět digitálních programů ve standardním rozlišení obrazu.

Vyzýváme ke změně, které lze docílit jedním pozměňovacím návrhem, v němž bude uvedeno, že komerční televize mají šanci získat kompenzačních licencí víc – až do počtu, který je k dispozici na trhu, prohlásil Dvořák pro HN. Potíž je v tom, že programové pozice v jednotlivých multiplexech by měly obsadit nové digitální televize, které si rovněž mohou požádat o kompenzační licenci. Ze šestice nováčků tak zatím učinili pouze dva – zpravodajský kanál Z1 a plnoformátová TV Barrandov.

KL22 hlasovani

Zákon neurčuje žádný termín, do kdy by si o ně měli požádat, všechny kompenzační licence ale platí jen do vypnutí analogového vysílání v celé České republice, tedy do listopadu 2011, respektive června 2012. Provozovatelé ale mezitím můžou požádat Radu pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) o vydání řádné licence, platné na 12 let. Rada by ji podle zákona měla vydat automaticky (pokud žádost nebude obsahovat formální chyby).

Generální ředitel Novy také naznačil, kdy nejsledovanější česká televize začne tlačit na poslance, aby provedli změnu zákona a umožnili jí získat více kompenzačních licencí. Nova chce nejprve v prvním pololetí příštího roku zahájit vysílání svého bonusového programu. Pak přijde čas na další vyjednávání, dodal Petr Dvořák.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.