Hlavní navigace

Ředitel Z1: Radši 10 tisíc zajímavých diváků než obrovskou masu

26. 10. 2010
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
26. 10. 2010

Deset tisíc diváků určitého zaměření je pro zpravodajskou televizi Z1 cennějších než čtvrtmilionová masa lidí, která je pro inzerenty blíže neidentifikova­telná. Týdeníku Euro to řekl generální ředitel Z1 Zdeněk Šámal, podle něhož nyní tuto televizi čeká změna obchodní strategie, aby začala generovat vyšší výnosy z prodeje reklamních formátů. Do pěti let by totiž měla být Z1 podle aktuálního byznysplánu zisková.

K TÉMATU: Prezentace zpravodajského kanálu Z1 na webu ožila

Proto za svůj aktuální hlavní úkol považuji změnu obchodní strategie, musíme se zaměřit na příjmovou stranu rozpočtu. Televize, jako je ta naše, nebude nikdy pracovat s velkou masou diváků, ale se specificky zacíleným divákem. Jsme televize pro chytré diváky, konstatuje Šámal. Z1 by proto podle něj měla individuálně přistupovat k potenciálním inzerentům a vyvíjet specifické reklamní formáty. Osvědčil se nám například komerční realitní pořad Reality Guide, který máme až do konce roku vyprodaný, řekl Šámal týdeníku Euro.

ČTĚTE TAKÉ: Dokumenty televize Z1 budou dostupné i na jejích internetových stránkách

Po Šámalově nástupu loni v létě snížila Z1 provozní náklady o 40 procent, zrušila například celou redakci publicistiky, marketingové oddělení a radikálně omezila svůj web. Internetové stránky stanice nedávno znovu zprovoznila, a nyní se chystá obnovit i marketing, který by měl pomoci Z1 zvýšit sledovanost. Televize také stále počítá se vstupem do peoplemetrů, jenom tento plán odsunula na později. Původně chtěla být součástí elektronického měření sledovanosti již letos, nyní hovoří její ředitel o konci příštího roku.

NAPSALI JSME: Televize Z1 pošle zpravodaje do Bruselu a Moskvy

Data o sledovanosti jsou pro Z1 důležitá, jen na jejich základě může počítat s větším zájmem inzerentů. Poslední přesnější údaje o sledovanosti ale televize získala více než před rokem, kdy si zaplatila poslední průzkum. Z něj vyplynulo, že Z1 sledovalo denně 205 tisíc diváků a měsíčně 1,65 milionu lidí. Letos v srpnu se Z1 dostala mezi desítku českých televizí mimo hlavní čtyři programy (ČT 1, ČT 2, Nova a Prima), u nichž diváci starší čtyř let tráví nejvíce času.

ROZHOVOR: Z1 nevyhovuje plánované pokrytí multiplexu 3, říká její ředitel

BRANDstorming tip2

Jedním z palčivých problémů Z1 je stoupající cena distribuce jejího signálu. Televize je součástí zemské digitální sítě 3, kterou provozuje společnost Czech Digital Group (CDG), ale nemá s ní podepsanou dlouhodobou smlouvu. Od svého vstupu do tohoto multiplexu podepisuje s CDG pravidelné měsíční smlouvy. Zdeněk Šámal pro týdeník Euro zopakoval totéž, co v únorovém rozhovoru pro DigiZone.cz: plánované masivní pokrytí multiplexu 3 televizi Z1 nevyhovuje, nechce za ně platit horentní sumy.

Problém spočívá v tom, že CDG nehodlá přijmout jakýkoli kompromisní návrh na cenu, neustoupí ani o procento. Bude se to muset nějak vyřešit, pozemní vysílání přes DVB-T nechceme opustit, ale na druhé straně nechci dospět do situace, kdy tato televize bude platit více peněz za vysílání, tedy distribuci signálu, než za výrobu programu a nákup pořadů, konstatuje Šámal v rozhovoru pro aktuální vydání týdeníku Euro.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).