Hlavní navigace

Diginovela spěje k vládě, ředitelé digitálních televizí píší do novin

4. 6. 2007
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Autor: 115393
4. 6. 2007

Neobvyklou komentátorskou aktivitu vyvinuli během připomínkového řízení k digitální novele zákona o rozhlasovém a televizním vysílání členové Asociace digitálních televizí (ADT), tedy šestice původních držitelů licencí pro zemské digitální vysílání. Během posledního květnového týdne se objevily komentáře čtyř ze šesti ředitelů nebo majitelů těchto digitálních stanic ve všech velkých seriózních denících.

Cestu novinami zahájil ve čtvrtek 24. května majitel digitální televize Febio Fero Fenič, který se v rubrice Úhel pohledu na titulní straně Lidových novin ptá: Bude, nebo nebude více televizí? V textu v podstatě shrnuje dosavadní výtky na adresu komerčních televizí Nova a Prima, a v souladu se společným stanoviskem ADT chválí návrh diginovely od ministerstva vnitra, která je podle Feniče vůči Nově a Primě velmi vstřícná. Nově s Primou, zvyklým na blahobytnou a bezkonkurenční analogovou současnost, to ale nestačí, konstatuje Fenič.

Ve stejný den komentoval průběh připomínkového řízení k diginovele na serveru DigiZone.cz generální ředitel digitální zpravodajské televize Z 1 a místopředseda ADT Martin Mrnka. Jeho komentář „Digitál“ prospěje byznysu i lidem se objevil v úterý 29. května také v Hospodářských novinách, v nichž reagoval na dřívější komentář šéfredaktora týdeníku Marketing a Media Daniela Köppla. Mrnka ve svém textu obhajoval byznys plány nových digitálních stanic a později Köppla vyzval k sázce „o sklenku“, že nové digitální televize uspějí.

Ve středu 30. května se mezi „komentátory“ přidal i generální ředitel plnoformátové digitální TV Barrandov Vladimír Kuba. V komentáři Čas na nápravu digitalizace, který otisk deník Právo, ocenil přístup politiků, kteří se snaží novelou vysílacího zákona napravit chyby spáchané v minulých letech, zejména při přijetí novely z roku 2001, které Nově a Primě otevřely cestu k prodloužení licencí, aniž by se stát zavazoval k součinnosti při přechodu na digitální vysílání. Vzhledem k evropským úmluvám se ale v ČR digitálně vysílat bude. Jde jen o to, kdy, píše Kuba. Bohužel už nedodává, že veškeré evropské úmluvy mají pouze doporučující charakter a neznamenají pro Českou republiku žádný mezinárodní závazek…

MMF24

Kolečko komentářů od ředitelů nových digitálních televizí uzavřel ve čtvrtek 31. května generální ředitel hudební televize Óčko a předseda ADT Jiří Balvín. V rubrice Hyde Park na názorové stránce Mladé fronty Dnes a také na serveru iDnes.cz se zamyslel nad tím, komu slouží průtahy s digitalizací. Informoval také o průběhu připomínkového řízení k diginovele: Návrh společného zákona obou ministerstev byl zaslán na 57 připomínkových míst, připomínky zaslalo 33 subjektů, 11 subjektů neuplatňuje žádné připomínky a celkově bylo zasláno 34 zásadních připomínek.

Vláda by se měla návrhem digitální novely vysílacího zákona zabývat nejdříve na svém zasedání 18. června.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).