Hlavní navigace

Reportáž: Jak se dělá server housing II

22. 10. 2009
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 29
V druhém dílu našeho reportážního cyklu o serverhousingu se podíváme do telehousu Papírny společnosti GTS Novera. Tam má totiž svou hlavní serverovnu společnost IGNUM, pod jejíž pokličku dnes budeme koukat.

Společnost IGNUM, s.r.o. se na trhu objevila v roce 2000 jako poskytovatel webhostingových služeb. V počátcích spolupracovala s NetCentrem (dnešní Centrum Holdings), pro jejíž portál Centrum.cz zajišťovala webhostingovou službu Webpark Plus. Velice brzy také vstoupila do sdružení CZ.NIC a v říjnu 2003, kdy to právní a technické podmínky umožnily, se stala akreditovaným doménovým registrátorem. Ve stejném roce také společnost vstoupila do NIXu a stala se zároveň ISP. O rok později jako jedna z prvních společností spustila do provozu IPv6.

Procházka po Papírnách

Osm let starý telehouse, zabírající dnes 1400 m2 plochy, se nachází v prostorách sto let staré technické památky, bývalé papírny Ignaze Fuchse. Ta sloužila až do 80. let 20. století k výrobě tapet, následně byla adaptována pro komerční účely. Umístění telehousu do takového prostoru se ukázalo jako velmi šťastné hned z několika důvodů. Vedle obřích, z velké části stále nevyužitých, prostor a vysoké nosnosti jde hlavně o velké energetické rezervy.

gts - tel. ustredna

Telefonní ústředna, dnes spíše doplňková služba, zabírá téměř polovinu jednoho menšího sálu.


V současné době máme nevyužitou rezervu 300–400 kW, jedno zcela nevyužité trafo a není problém v případě návratnosti, trafostanice dále rozšířit. Jediný problém je momentálně v penězích, respektive v nemožnosti shody o tom, kdo takovýto krok zaplatí. Ve hře je kromě nás majitel domu a dodavatel elektřiny, tedy PRE,“ vysvětluje Marek Šarše, vedoucí Telehouse Papírny (THP) společnosti GTS Novera. Problém s elektřinou je však poměrně fatální, z důvodu nedostatku elektřiny GTS Novera již téměř dva roky neumisťuje do THP žádné nové zákazníky a pronajmout si zde rack je zhola nemožné.

Telehouse Papírny je zajímavý mimo jiné také tím, že zde hostuje a své služby poskytuje také jeden ze čtyř uzlů českého peeringového centra NIX. To výrazně zvyšuje atraktivitu u zákazníků, a tak se nelze divit, že si jej firmy nabízející webhosting, serverhousing a další podobné služby s přidanou hodnotou oblíbily. Své plus na tom má i volný přístup zákazníků k serverům. Jedinou podmínkou pro vstup je respektování bezpečnostní politiky majitele telehousu, tedy společnosti GTS (více viz provozní řád telehousu, [PDF, 1.3 MB]). Fyzický přístup k serverům pro autorizované osoby je garantovaný nonstop (24 hodin denně), a to i bez předchozího upozornění.

gts - nix

Takto vypadá zázemí NIX2.


Protipožární ochrana v datacentru je zajištěna, stejně jako ve většině moderních telehousů, velkoobjemovými lahvemi s plynem známým pod označením FM200. Jeho princip hašení je k serverům nejšetrnější; jeho cílem je tepelný rozklad molekuly (odebrání tepla a vytlačení kyslíku z bezprostřední oblasti hoření). Cena náplně pro jeden sál se pohybuje v průměru okolo 1,2 milionu korun. Zajímavostí je také fakt, že se během hašení vypínají klimatizace, a to jednoduše z důvodu větší efektivity chladícího procesu. K tomuto kroku jsme se uchýlili zhruba před 2,5 roky, kdy nám výrobce plynu potvrdil, že jím používaná směs má minimální negativní dopad na technologii použitou v klimatizacích, vysvětluje Šarše.

gts - haseni

Hasící jednotky, v případě požáru se vypíná ventilace, aby nedocházelo ke zbytečnému úniku hasícího plynu.


S teplou a studenou uličkou se zde nesetkáte, Papírny jsou totiž chlazené plošně. „Tento způsob je pro tak velký telehouse, jako je ten náš, rozhodně nejefektivnější a v konečném důsledku i nejlevnější,“ říká Šarše.

gts - pruhled

Silně nehomogenní serverová architektura velkého množství zákazníků vyžaduje nekompromisní chlazení celé místnosti.


Nám je úplně jedno, jakým způsobem se chladí servery. Klíčové je, aby provozovatel datacentra garantoval množství tepla, které je schopen uchladit na optimální teplotu, a s tím v Papírnách problém nemáme, přitakává Marek Erneker, výkonný ředitel IGNUM.

Současný systém uchladí při současné heterogenní serverové architektuře mezi 8–10 kW na rack, doplňuje Šarše.

Co se týče napájení, je veškerá technologie v redundanci N+1. Po severní a jižní straně vedou dva okruhy. Klientovi dáváme na výběr, je možné i napájení z obou stran, ale jde v podstatě o přebytečný krok. Severní i jižní strana běží na dvou vlastních UPS, které se vykrývají proti sobě a jsou schopny pokrýt 20–30 minut provozu. To ale jen v kritických případech, v řádu desítek vteřin se totiž startují diesel-agregáty, které jsou schopny pokrýt kompletní spotřebu námi housovaných technologií, uzavírá Šarše.

gts - ups

UPS (střídavý proud) v GTS zabírá jednu menší místnost, na obrázku je vidět rozvod do jednotlivých okruhů.


Server sem, server tam; všude, kam se podívám…

Pro IGNUM jsou Papírny mateřskou základnou a aktuálně v nich má pronajatých 33 racků. Dalších 12 serverových skříní je umístěno v datacentru ČD Telematiky „Pod Táborem“, 5 ve vloni otevřeném telehouse Vegacomu a 1 rack v Sitelu. Samozřejmostí u firem z první ligy je propojení všech datacenter kruhovou topologií.

IGNUM v datech

  • Průměrný počet spravovaných serverů: 600
  • Průměrný počet spravovaných domén: cca 150 tisíc
  • Počet hostujících společností: asi 170 serverhosting
  • Počet zaměstnanců: 30
  • Počet racků: 51
  • Průměrný odchozí datový tok: 2 Gb/s
  • Peering do Nixu: 2+1 Gb/s
  • Propustnost do zahraničí: 2× Gbit/s do DE-CIX, LYNX, AMS-IX, 3× Gbit/s ostatní tranzit

Základem páteřní sítě IGNUM je optický gigabitový Ethernet. Kapacita připojení sítě do českého peeringového centra NIX je 3× Gbit/s na Sitelu a v Papírnách. Ve stejných telehousech je předáván 2× Gbit/s do evropských peeringových center DE-CIX (Frankfurt), AMS-IX (Amsterdam) a LYNX (Londýn). Nadto má Ignum ještě přímou tranzitní konektivitu 3× Gbit/s od třech nezávislých tranzitních operátorů.

Vzhledem k množství lokalit, v nichž máme své technologie, a (ne)dostupnosti optických tras po Praze máme některé naše serverovny propojeny optickým vláknem, někde si od operátorů pronajímáme pouze barvu. Základem ovšem je plná redundance sítě, vysvětluje Marek Erneker, výkonný ředitel IGNUM, a dodává: Datově nejnáročnější projekty však stále umisťujeme do Papíren, kde máme historicky nejkvalitnější zasíťovanost.


gts - cisco

To nejdražší, co si dnes můžete od Cisca koupit.


Pokud jde o housing, nabízíme zákazníkům dedikované i vlastní servery, stejně jako pronájem jednotlivých racků od 12U do 42U v telehouse GTS Novery, uvádí Marek Erneker.

gts - kabaly

Strukturovaná kabeláž v racku v podání Ignumu


Nejen servery živa je firma

Ačkoliv IGNUM patří k leaderům v oblasti housingu, mnohem větších úspěchů dosahuje na poli registrace a správy domén. Hlavně z tohoto důvodu máme další server v Curychu, který slouží pro správu zónových souborů, vysvětluje Erneker. Podle záznamů v databázi mají ke dnešnímu dni ve správě přesně 149 995 domén. Zítra to ale bude zase jinak, doplňuje se smíchem.

gts - agregat

Jeden ze záložních diesel agregátů, druhý si pronajímá NIX.cz.

Content First 2022_tip temata


K úsměvu má určitě důvod. Za vedoucím Forpsi si totiž drží druhou příčku v počtu spravovaných domén a mezi jejich „doménové“ zákazníky patří i tak významné společnosti, jako jsou například Telefónica O2, Vodafone, Sazka, ČSOB, České aerolinie, UPC, Unicorn, hlavní město Praha, nebo internetové portály Centrum.cz a Seznam.cz.

gts - vstup s vyfukem dieselu

Vchod do GTS Novery a zároveň východ z nedalekého fitnesscentra je odvážně postaven kolmo na ventilátory diesel agregátů.


Anketa

Využíváte vy nebo vaše firma služeb IGNUM s.r.o.?

Autor článku

Externí spolupracovník serveru Lupa.cz a expert na blockchain a kryptoměny. Jako šéfredaktor v minulosti vedl ADASTRA Business Intelligence Magazine a server ITbiz.cz. Dnes pracuje jako redaktor časopisu Forbes.

Autor je zakladatelem serveru BonusWeb.cz a spoluzakladatelem Stream.cz. Dnes se pohybuje v telekomunikacích, vlastní firmu Kaora podnikající na poli serverhousingu a prodeje IP konektivity a staví lokálního WiFi operátora v okrese Praha - Východ.