Hlavní navigace

Rozdávala Nova v Domažlicích set-top-boxy bez češtiny?

24. 8. 2007
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 322915
24. 8. 2007

[Oživeno] Lidovou moudrost „Darovanému koni na zuby nekoukej“ neuposlechl jeden z výherců digitálního přijímače od televize Nova. Jako jeden ze 160 šťastlivců dostal na základě slosování od nejsledovanější české stanice na Chodských slavnostechDomažlicích set-top-box Homecast T3000. Prvotní radost ale doma vystřídalo zklamání.

Problém nastal po rozbalení. K nádhernému přístroji chybí český návod. Rovněž při pokusu o zapojení jsem zjistil, že nemá české menu. Kde je možné získat návod v rodném jazyce? posteskl si výherce na serveru Digitalne.tv, oficiálních stránkách domažlického přechodu na digitální vysílání.

Za čtyři dny vyslyšela jeho volání mluvčí televize Nova Veronika Šmítková. Vážený majiteli nového set-top-boxu, velmi nás Vaše nespokojenost trápí, a proto jsme osobně vyzkoušeli možnost nastavení českého menu, odpovídá neznámému adresátovi vedoucí PR pracovnice Novy a radí mu: Po zapojení přístroje do elektrické sítě se jako první možnost objeví výběr jazyka. Zde stačí zvolit ‚Český jazyk‘, který najdete na dolní polovině obrazovky.

Homecast T3000 je standardně na české diváky připravený a server DigiZone.cz ho ocenil pečetí „Umí dobře česky“. Výherce set-top-boxu z Chodských slavností si tedy možnosti vybrat češtinu buď nevšimnul, nebo Nova dodala do soutěže některé výrobky bez dohraných ovladačů s podporou české uživatelské nabídky. Takovou možnost ale mluvčí Novy předem vyvrací: Všechny dodané set-top-boxy jsou totožné, tudíž není možné, aby některý z nich tuto položku menu neobsahoval.

Veronika Šmítková přiznává, že česká příručka u přijímače chybět mohla, ale ne vinou Novy. Set-top-boxy jsou kompletované u výrobce a ty, které máme v současné době u nás, české návody obsahují, uvádí mluvčí televize a ujišťuje zklamaného diváka: Pokud by došlo k tomu, že do některého z nich by český návod omylem přiložen nebyl, kontaktujte nás… a my zajistíme jeho náhradní dodání.

Jestli divák český manuál od Novy nakonec dostal, nevíme. Stejně jako netušíme, zda mu tisková mluvčí poskytla e-mail na moderátory Karla Voříška a Markétu Fialovou, kterým chtěl poslat fotografie z Domažlic. Pro všechny případy ale uveďme, že uživatelská příručka v českém jazyce je k „nováckému“ set-top-boxu Homecast T3000 dostupná na internetu [PDF, 1347 kB].

Přijímače z našeho skladu mají správnou češtinu i přibalený český manuál už zhruba rok a půl, řekl DigiZone.cz Daniel Nejezchleb ze společnosti Allcom, která set-top-boxy Homecast T3000 na tuzemský trh dováží. Přípravě výrobku na české prostředí jsme věnovali velké úsilí. V současnosti do dodávek pro Česko dává český firmware a manuál sám výrobce a my pouze kontrolujeme správnost jeho dodávek, uvedl zástupce distribuční firmy. Daniel Nejezchleb zároveň zmínil, že přímo přes Allcom si Nova žádné set-top-boxy Homecast T3000 neobjednala a musela je tedy získat od některého z obchodních partnerů společnosti.

ebf - tip do článku - debata

Záhada okolo českého-nečeského firmware má dvě jednoduchá vysvětlení. Dodavatel Novy stanici dodal mohl prodat některé přístroje dovezené na České republiky neoficiální cestou například z Německa a za pro sebe výhodnějších podmínek. Nebo si zmíněný uživatel neporadil s úvodním nastavením, ve kterém musí zvolit pro dorozumění s přístrojem český jazyk. Samotného by mne zajímalo, jaký je původ toho výrobku. Pokud bych znal jeho výrobní číslo, dokážu o něm už všechno ostatní zjistit, řekl DigiZone.cz Daniel Nejezchleb. Příspěvek na serveru Digitalne.tv ale zadal anonymní uživatel a pokud se neozve, víc se o důvodu jeho potíží zřejmě nedozvíme.

ČTĚTE TAKÉ: Problém: set-top-boxy od Novy na Domažlicku „mluví německy“

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).