Hlavní navigace

RRTV žádá ČTÚ, ať prověří návrat analogové Novy na Domažlicko

7. 12. 2007
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 322915
7. 12. 2007

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) vyzvala Český telekomunikační úřad (ČTÚ) ke společnému jednání o dalším postupu ve věci pozemního televizního vysílání na Domažlicku. Televize Nova zde totiž od 1. prosince obnovila analogové vysílání na 24. kanálu z vysílače Vraní vrch, i když původně deklarovala, že po jeho vypnutí 31. srpna zde bude vysílat už jenom digitálně.

Návrat k analogu Nova odůvodnila množícími se stížnostmi diváků na zhoršenou kvalitu obrazu. Zejména při špatném počasí kostičkuje nebo úplně vypadává, vysvětlila televize. Chceme se s ČTÚ dohodnout na společném postupu, že opuštění analogových kmitočtů musí podléhat stanovenému režimu v Technickém plánu přechodu na zemské digitální vysílání (TPP), řekl serveru DigiZone.cz předseda vysílací rady Václav Žák.

Pokud by Nova nadále pokračovala v analogovém vysílání na 24. kanálu v Domažlicích, nemůže RRTV podle Žáka tento kmitočet použít pro jiné účely. Tento kmitočet bude zařazen do TPP, takže analogové vysílání na něm musí skončit, řekl Žák. Zároveň však nebyl schopen potvrdit, zda se jej Nova srpnovým vypnutím analogového vysílání z Vraního vrchu nadobro vzdala či nikoli.

Problém je také v tom, že Novu k opouštění analogových kmitočtů nemůže nikdo nutit, jsou totiž součástí její licence pro pozemní vysílání platné do roku 2017. Nova se může analogu vzdát pouze dobrovolně v případě, že se přihlásí k plnění TPP. Generální ředitel Novy Petr Dvořák ale za poslední týdny několikrát zopakoval, že pokud plán nebude televizi vyhovovat, nepodepíše ho.

Podle Václava Žáka však existuje ještě jeden způsob, jak Novu donutit k ukončení analogového vysílání na Domažlicku. Stalo by se tak v případě, že by analogový 24. kanál kolidoval s digitálním vysíláním v sousedním Německu nebo Rakousku. Pak bychom ho na základě mezinárodních dohod a podle ustanovení v zákonu o elektronických komunikacích i zákonu o rozhlasovém a televizním vysílání mohli odejmout, řekl Žák.

Vzájemné rušení s německými nebo rakouskými digitálními multiplexy ale v případě Novy a jejího 24. kanálu na Vraním vrchu aktuálně nehrozí. Na Domažlicku se z tohoto důvodu musel vypínat pouze 12. kanál, na kterém analogově vysílala ČT 2. To ostatně serveru DigiZone.cz potvrdil i předseda Rady ČTÚ Pavel Dvořák. Zároveň dodal, že s 24. kanálem se v dohledné době nepočítá ani pro zemské digitální vysílání v České republice.

MM_SS3

Využití 24. kanálu je v nedohlednu. Uvidíme, v jakém čase bude potřeba, ale aktuálně se bude digitální vysílání spouštět v Plzni a pak přijdou na řadu Sušice a České Budějovice, řekl Dvořák. Jestli chce Nova vyhazovat peníze za souběžné vysílání, je to její problém, dodal předseda Rady ČTÚ s tím, že jeho úřad o žádných zásadních problémech s kvalitou digitálního signálu na Domažlicku neví a diváci se podle něj neobraceli ani na provozovatele tamního multiplexu, společnost České Radiokomunikace.

Co mohu říci jasně, je fakt, že nebudeme dělat pro jednotlivé provozovatele žádné výjimky. 24. kanál na Domažlicku budeme řešit až ve chvíli, kdy bude toto analogové vysílání vadit TPP, dodal Pavel Dvořák.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.