Hlavní navigace

RTA trvá na zachování vstupů regionů do vysílání Primy i po Novém roce

30. 11. 2011
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 322915
30. 11. 2011

Odpojované regionální vysílání studií RTA v rámci celoplošného vysílání televize Prima by mělo zůstat zachováno i po Novém roce. Přeje si to tak Regionální televizní agentura (RTA), která odmítá rozhodnutí Primy přejít od 1. ledna na vysílání podle nové licence pro celoplošný rodinný program Prima family, který s regionálními zpravodajskými bloky nepočítá a nemá je ani ve svých licenčních podmínkách. RTA o tom dnes informovala prostřednictvím tiskové zprávy.

K TÉMATU: Co bude s regionálními televizemi RTA a R1 po Novém roce?

RTA je přesvědčena, že důvodem připravované změny je pouze zbavit se závazků k regionálním vysilatelům a domnívá se, že v právním státě není takové jednání možné. Celoplošné vysílání FTV Premiéra (dnešní FTV Prima) totiž mohlo v minulosti vzniknout jedině díky spojení s regionálními vysilateli, kteří se tehdy vzdali části svých práv a za to obdrželi státem garantovanou možnost připojovat se do vysílání hlavního kanálu Primy minimálně do roku 2018, uvedla mluvčí RTA Karolína Hloušková.

ČTĚTE TAKÉ: Vysílání Primy končí! Od 1. ledna 2012 z ní bude Prima family, bez regionů

Vedení Primy se podle RTA evidentně snaží zneužít liberalizace televizního trhu po dokončení procesu digitalizace, aby se zbavila svého závazku vůči regionálním televizím. Konstrukce, kdy se formálně jeden program (Prima) nahradí jiným (Prima family), a díky tomu se provozovatel „očistí“ od svých povinností a závazků, je pro RTA nepřijatelný, uvádí firma. Nápadně mi to připomíná situaci, kdy podnikatel pošle závazky zatíženou společnost do konkursu, a pak vesele pokračuje v úplně stejném podnikání pod novou hlavičkou, dodal nový výkonný ředitel RTA Pavel Zuna.

NAPSALI JSME: Pavel Zuna se stal výkonným ředitelem regionálních studií RTA

Podle RTA musí závazek Primy, tedy povinnost sdílet programovou pozici v multiplexu 2 s regionálními televizemi, v nezměněné podobě existovat i nadále. K jeho dodržení musí přispět i stát, který byl od samého počátku jeho garantem. V opačném případě by došlo k devastaci podnikání jak RTA, tak i jednotlivých regionálních vysilatelů, a postižené společnosti by byly nuceny podniknout právní kroky k náhradě škod, které utrpěly, varuje RTA. Firma tak naznačuje možnost arbitráže se státem, kterou naplno v rozhovoru pro server Česká média, vlastněný bývalým majitelem RTA Jaroslavem Berkou, zmínil Petr Štěpánek, donedávna člen Rady Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ).

K VĚCI: Jaroslav Berka prodal studia RTA. Ještě předtím, než je Prima odstřihne

Prima, která od 1. ledna nepočítá se vstupy regionů do svého podvečerního vysílání, hodlá na programu Prima family místo nich každý všední den od 17:40 vysílat diskusní pořad Fakta Barbory Tachecí s prodlouženou stopáží 20 minut. Regionálním televizím pak nabídla možnost připojovat se do vysílání jejího ženského kanálu Prima lovemultiplexu 3, který má ale mnohem nižší sledovanost než hlavní program Primy. Navíc podle licence Primy love mají právo vysílat v jejím programu pouze regionální televize R1.

DÁLE: Liberecká Genus TV vystoupí ze sítě R1, chce sama do multiplexu 3

ICTZ23

Prima přesto nabídla možnost připojování do Primy love i studiím RTA, která ji však odmítla. FTV Prima nabízí RTA „náhradu“ v podobě připojování do programu Prima love – a to za cenu 100.000,– Kč na měsíc a jednoho vysilatele. RTA by se tak podle představ vedení FTV Prima „směla“ místo bezplatného, ziskového a právně nezpochybnitelného připojování do hlavního programu Primy připojovat za úplatu a s velkou ztrátou do programu mnohem méně sledovaného a svou strukturou zcela nevhodného, vysvětluje RTA. Vedení RTA proto považuje tuto „nabídku“ za absurdní a neakceptovatelnou.

Vrácení licence pro celoplošné vysílání Primy, která obsahuje podmínku sdílet analogové frekvence a programovou pozici v multiplexu 2 s regiony, ale provozovateli této televize nemůže nikdo zakázat. A stejně tak není možné přikázal novému programu Prima family, aby do svého vysílání pouštěl regionální televize, když ho k tomu nezavazuje jeho licence. Prima vnímala vstupy regionálních televizí do svého vysílání jako parazitování na její sledovanosti, protože regionální televize by nikdy nedokázaly oslovit tolik diváků, kolik jich přebírají nyní v době svých vstupů od celoplošné Primy.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.