Hlavní navigace

Samsung UE49K6372SU: první televizor nové kolekce, navíc ve zcela novém stylu

10. 8. 2016
Doba čtení: 14 minut

Sdílet

 Autor: Samsung
Na letošní produkci, tedy TV pro sezónu 2016/17, jsem byl hodně zvědav. Bohužel první vlaštovka dorazila až koncem července. Změny jsou ale někdy hodně zásadní!

V balení dvou přístrojů, které dorazily koncem července na test, chyběly především klasické dálkové ovladače, které nejsou součástí balení. K dispozici tak byly jen ty zjednodušené, designové. Jak jsem se ale později dozvěděl, standardně je nyní v balení pouze jeden dálkový ovladač. Ve vyšších řadách, včetně této, jde o novinku jménem Smart Control (TM1640A), kterou bude tudíž zapotřebí popsat trochu důkladněji (viz galerie), u nižších řad zůstal zachován klasický ovladač tak, jak ho známe.

Vedle zkoušeného UE49K6372SU (124 cm, DVB-S/S2/T2 HEVC, 21 990 Kč) dorazil i luxusní SUHD televizor Samsung UE55KS9002. U něj jsem ovšem po smontování bytelného podstavce zjistil, že nezacvakne do panelu, a navíc už jen pouhé přiložení s obezřetným odtažením ruky mělo za následek prohnutí zadní části obrazovky natolik, že jsem raději tenoulinký televizor rychle uklidil do krabice a vrátil. Na problémy s montáží a hlavně demontáží podstavce jsem pak kupodivu narazil i u testovaného Full HD přístroje. Složit jsem ho ještě dokázal. Rozmontovat podstavec po skončení testu se už ale nepovedlo…

Pomalejší instalace, problémy s podstavcem

Televizor má podstavec složený ze dvou částí a představte si dvě hodně otevřené „V“ za sebou, která v půdorysu vytvářejí „X“. Každá část se přidělává k panelu zvlášť, je provedena z kvalitního plastu a k televizoru vysloveně sedí. Sestavení podstavce, resp. připevnění k panelu, chtělo své, ale to nebylo nic proti jeho rozmontování. Ať jsem dělal co jsem dělal, po povolení a vyndání šroubů, což byl bez magnetické hlavy šroubováku oříšek sám o sobě, jsem už ani jeden z dílů podstavce od obrazovky neodpojil.

Vše drželo jako přibité a vzpíralo se i přiměřenému tlaku.

Softwarová instalace je oproti loňskému roku upravená a na ovládání jsem si nějak nemohl zvyknout, takže trvala déle než obvykle. Navíc jsem, díky absenci klasického dálkového ovladače, nejprve trochu tápal a hledal, kde že se to vlastně nachází menu nastavení, abych mohl televizor uvést do původního, továrního stavu.

Závěrečné setřídění naladěných kanálů je komplikované, protože zcela chybí v menu nastavení. Našel jsem ho pouze na tlačítku Home a ikoně Seznam kanálů. Naladěné stanice lze filtrovat (TV, rozhlas, všechny), setřídit podle jména nebo čísla a sáhnout můžete i po tzv. Oblíbených položkách, které mají k dispozici pět seznamů. Naladěné kanály lze setřídit i fyzicky, ale je to komplikované, protože to jednak nejde hromadně ani v nějakém souvislém bloku, a jednak musíte vybraný kanál na nové místo manuálně posouvat šipkovými tlačítky, což je časově náročně i na klasickém DVB-T.

Ovládání v jiném stylu, zcela nová „dálka“

Zjednodušený, nebo spíše zcela jinak koncipovaný ovladač, který je nyní základem celé letošní kolekce vyšších tříd, vyžaduje zvyk. Zvykl jsem si ale překvapivě rychle a jak situaci analyzuji zpětně, nejvíce mě zdrželo hledání klasického ovladače a spílání tomu, kdo dodávku připravoval, čemuž nahrávalo i to, že televizor nedorazil v právě ideální kondici. Samsung na ovladač a absenci klasiky nijak výrazně neupozorňuje a spoléhá na možnost vyvolat podrobnější popis v rámci instalace TV.

Je třeba si ale uvědomit ještě něco: nový ovladač není pohybový, i když tak působí, a i když má vysloveně jen pár tlačítek, nejde o ovladač doplňkový, nebo chcete-li zjednodušený tak, jak jsme ho v minulosti viděli u drahých televizorů, ale jde o plnohodnotný kousek.

Vedle zcela přepracované koncepce dálkového ovladače přichází i kompletně předělané menu nastavení, ve kterém se ovšem už nedá kolovat, a také na upravené menu funkcí na tlačítku Home, kterým to rozhodně prospělo. U menu nastavení už bych si výsledkem tak jistý nebyl, ale to možná bude tím, že jde o poměrně radikální změnu. Jak můžete vidět v galerii níže, několik voleb je zařazených do základní, tedy nejpotřebnější nabídky, zbytek je pak umístěn v nastavení pro pokročilé. Většinou se dá s výběrem souhlasit, někde ale vidíme, že by položky měly být jiné.

Ústředním bodem, kolem kterého se nyní u dálkového ovladače vše točí (obrázek plus podrobný popis najdete v úvodní galerii), je tlačítko Home a dvojice kombinovaných tlačítek pro postupné přepínání kanálů a regulaci hlasitosti. Doplňují je Zpět a kurzorový kříž s Enterem uprostřed.

Dodatečné volby nejsou na „dálce“ naznačeny, ale po chvíli tápání jsem si rychle zvykl. Tohle je hodně šikovné, ale Samsung by to měl zákazníkovi ozřejmit mnohem lépe. Chápu, že malou „dálku“ nechce zahlcovat popisky, ale nějaký speciální list s vysvětlením funkcí a také toho, že je nyní k dispozici pouze jeden dálkový ovladač, by tu opravdu být měl.

Tlačítko Home nabídne vstup nejen do chytrých funkcí a nejrůznějších aplikací, jako například HBO, webový prohlížeč či Voyo, ale také vstup do menu s nastavením. Je tu i vyvolání seznamu naladěných kanálů či EPG, které se ovšem jmenuje „Programy“.

Ve výpisu naladěných kanálů jsem narazil na to, že aktuálně vysílaný pořad je proveden vysokým písmem, jméno kanálu o poznání menším. Hledat tak ve výpisu určitou stanici šlo velmi špatně a raději jsem se orientoval přes EPG.

Jak vidíte, v ovládání je nutno smířit se s tím, že některá hodně často potřebná tlačítka chybí a funkce jsou vyvolatelné pouze nějakou sekvencí skládající se z Home a několika dalších zmáčknutí. HbbTV se například nyní vyvolává na dvě zmáčknutí, protože na ovladači zcela chybí teletextová tlačítka stejně, jako zmiňované vyvolání seznamu kanálů a EPG, resp. EPG je dostupné po stisknutí tlačítka Channel a seznam kanálů po podržení tlačítka Channel.

Z pohledu konzervativnějších uživatelů může přepracované ovládání představovat problém. A protože taktéž chybí číselná klávesnice, není možné kanál vyvolat zadáním čísla. Tedy je, ale pouze přes klávesnici softwarovou, což je horizontálně provedená řada čísel.

Programová nabídka EPG/Guide má přepracovaný náhled i ovládání. Vše je vysvětleno vpravo nahoře, ale jak vidíte, přechod na další den tu chybí. A není ani v menu objevujícím se při dlouhém podržení Enter.
Autor: Bohumil Herwig

Programová nabídka EPG/Guide má přepracovaný náhled i ovládání. Vše je vysvětleno vpravo nahoře, ale jak vidíte, přechod na další den tu chybí. A není ani v menu objevujícím se při dlouhém podržení Enteru.

EPG jinak a ne vždy ideálně

Volba pro EPG je špatně přeložena a jmenuje se „Programy“, což nesedí. EPG s tradičním obrazem a zvukem opět nabíhá svižně a zvuk se nepřeruší ani při odchodu. Tohle umí Samsung stále jako jediný výrobce.

Programová nabídka je částečně přepracovaná a ukazuje pořady pro sedm kanálů. U vybraného se pak zobrazují i dva řádky rozšířeného popisu a celá nabídka je stále přehledná.

Po EPG se můžete libovolně pohybovat, na kanál skočíte po stlačení Enteru nebo po vyjetí na okénko se zmenšeným náhledem vybraného kanálu.

Pokud Enter stlačíte a déle podržíte, objeví se rozšířená nabídka, kde například najdete i možnost pořad nahrát nebo se na něj nechat upozornit, i když i zde je překlad poněkud kostrbatý, což je vidět na více místech.

Data programové nabídky se stahují po přechodu na vybraný multiplex, což je u moderního operačního systému, a zvláště tak pohodového, jako je Tizen, škoda. Pokud chcete přejít na další den, je třeba jet šipkou vpravo, a to je hodně časově náročné. Skočit na příslušný den nikde nešlo, i když tohle je „jen“ firmwarová záležitost.

A firmware tu zjevně usazený ještě není.

Chytré funkce zatím problematické, opět nepovolené HbbTV

Klasická bolest Samsungu posledních tuším dvou let, totiž potíže se zprovozněním hybridního televizního vysílání HbbTV, které není po instalaci povoleno, se nám, zdá se, vrací i u kolekce 2016/17. Ještě větší chybou však je to, že na problém výrobce při instalaci nijak neupozorňuje a zjevně ho jako problém ani nechápe.

Pokud nevíte, jak HbbTV zprovoznit, končíte buď u příručky, nebo zákaznické linky, i když u tohoto televizoru je to relativně snadné. Cesta vede přes seznam všech aplikací a ikonu s názvem HbbTV. Tuto aplikaci je třeba nainstalovat a následně spustit, což v menu nastavení zpřístupní a zprovozní tzv. datovou službu. Ta jinak v menu standardně vůbec není.

Aby Samsung majitelům televizorů vše ještě okořenil, příslušnou aplikaci bohužel nenajdete rovnou na tlačítku Home v úvodní nabídce, jak tomu je například u Voyo či HBO.cz, ale je zapotřebí se vydat do pěkně dlouhého seznamu aplikací.

HbbTV jsem vyzkoušel jak na KinoSvět, tak na kanálech Primy a ČT. Funkce pracovala už prakticky bezproblémově, jen s občasným zaváháním. U KinoSvět nešel zvětšit obrázek, ale aplikace se ještě ladí, takže to nejspíše nebude problém televizoru. U Primy a ČT jsem ale občas narazil na to, že televizor po spuštění pořadu chvíli pracoval a snažil se spustit pořad, následně přestal, probleskla ikona s aplikací HbbTV a vše šlo do černé obrazovky, která nebyla nahrazena ani po několika minutách čekání.

Zajímavě se HbbTV Samsungu chová na Seznam.cz TV. Tady aplikace k mému překvapení pracovala bez sebemenších potíží, pokud samozřejmě abstrahuji od nemožnosti pořad vyhledat, což je vlastnost Seznamu.

Překvapením bylo to, že pokud ukončíte přehrávání videa, jde následně bez jakýchkoli operací přepnout na jiný televizní kanál. To zatím u žádného z televizorů, na kterých jsem HbbTV kanál zkoušel, nešlo a Seznam tvrdí, že to ani nepůjde, protože jde o vlastnost technologie HbbTV. Samsung ale v tomto televizoru – pro Česko – používá jen její naprostý základ, tedy HbbTV 1.0, takže to zřejmě bude tím.

Českých aplikací je celá řada a u Samsungu narazíte i na takové, které buď jinde nenajdete, nebo budete hledat jen velice obtížně. Bohužel v tomto konkrétním případě jsem příliš neuspěl. Pokud zmáčknete tlačítko Home, uvidíte zejména YouTube a české Voyo, FilmBox Live a HBO GO. Pracovaly ale pouze první dvě aplikace. FilmBox Live má předělanou přihlašovací obrazovku a spouštění pořadu. Přihlášení proběhlo bez potíží, při pokusu spustit pořad jsem se však opět ocitl na přihlašovací obrazovce. Přihlášen jsem ale zjevně byl.

U HBO GO vše funguje, jak má, ale z videa se v drtivé většině případů přehrál jen kousek a pak buď přehrávání skončilo, nebo pokud jsem přehrával seriál, přeskočilo na další díl, pak na další a tak dále.

Jediné Voyo fungovalo zcela bezproblémově, i když jsem ho pro jistotu prověřil na více pořadech. Ani s YouTube nebyly potíže, a to včetně pohodlného vyhledávání pořadů a upozornění na možnost dělat to i přes napojené chytré zařízení.

Sdílení obrazovky mobilu s Androidem, v mém případě šlo o LG Flex 2, přes funkci Wi-Fi Miracast, resp. pouze Wi-Fi Direct, také nebylo zcela bez potíží. Oba přístroje jsem propojil až po delší době a neklaplo to vždy. Kvalita zobrazení však byla výborná. Druhý telefon jsem po ruce neměl, ale Wi-Fi Miracast je v LG Flex 2 naprosto standardní a nemám s ním potíže prakticky nikde, takže problém bude nejspíše na straně televizoru.

S HBO GO jsem se při tomto druhu propojení tradičně nechytl, protože aplikace má zakázáno sdílet video z mobilu na „big screen“ stejně, jako například UPC Horizon Go. U HBO je to o to pozoruhodnější, protože aplikace je přímo v televizoru, byť momentálně nefunkční. Problémy s výstupem videa na velkou obrazovku už neměl například FilmBox Live či O2 TV, včetně funkce zpětného zhlédnutí.

Voyo bylo, spolu s YouTube, bezproblémově funkční. Aplikace pro HBO GO a FilmBox Live však ještě nepracovaly.
Autor: Bohumil Herwig

Voyo bylo, spolu s YouTube, bezproblémově funkční. Aplikace pro HBO GO a FilmBox Live však ještě nepracovaly.

Nastavení přesunuta mezi „pokročilé“

Základní obrazové režimy jsou čtyři, režim Přirozený byl nastaven poněkud zvláštně a blížil se Dynamickému. Běžně jsem tak používal Standardní a Kino, přičemž u toho prvního bylo díky mému velkému oknu zapotřebí občas lehce vytáhnout úroveň podsvícení, což jde snadno. Z dalších manuálních voleb tu mj. najdete poměr zelená/červená, teplotu barev, filmový režim, gama korekci a vyvážení na bílou. Tohle všechno už ale Samsung přesunul do „Nastavení pro pokročilé“ stejně, jako například volbu „Pouze režim RGB“, kde jemně doladíte odstín a sytost. Hrát si můžete do libosti, protože návrat k původnímu nastavení nechybí.

Zmínit je ještě třeba tzv. Speciální režim sledování, což je volba, kterou jsme nepochopil. Jde vlastně jen o další dva přednastavené obrazové režimy Sport a Hry, které by šly snadno umístit mezi ty základní.

U zvuku je na prvním místě umístěn výběr reproduktoru, což je samozřejmě špatně, protože tuto volbu prakticky nepotřebujete, tedy pokud nemáte připojené domácí kino nebo třeba soundbar. Přednastavené zvukové režimy jsou na druhém místě a je jich pět.

V „Nastavení pro pokročilé“ pak vedle dalších voleb, jako umístění reproduktoru či druh audiovýstupu, najdete i ekvalizér.

Eko volby upravíte v menu Systém a nechybí například zapnutí čidla hlídajícího hladinu světla v místnosti. Ve stejné nabídce je k dispozici i úprava nastavení po spuštění TV, takže si například můžete nechat hned po zapnutí spustit naposledy použitou aplikaci, což je hodně šikovné. Je tu také ochrana televizoru před viry, což Samsung stále nabízí prakticky jako jediný a je to rozhodně chvályhodný počin. Tady je ohrožení jen otázkou času…

Tradičně vynikající kompatibilita i souborový manager

V této oblasti Samsung válí už léta a ani tento Full HD televizor není výjimkou. Souborový manager je tradičně výborný, i když v tomto konkrétním případě pracoval s USB médiem překvapivě pomalu, což přičítám – jako pár dalších věcí – neusazenému firmwaru, protože v minulosti jsem na něco takového nenarazil.

Multimédia jdou také přehrát na jeden zátah a není tedy zapotřebí si dopředu vybírat, co chcete přehrát, a komplikovat si tak život.

U fotografií televizor zvládl například i BMP či PNG a také 3D snímky v MPO, ze kterých jednoduše přehraje jen jednu část, takže je vidíte jako běžný JPG. U muziky zvládá mj. FLAC a najdete tu i příjemně přehledný náhled na skladby. U videa s externími titulky lze měnit mj. jejich velikost, a to v dostatečném rozsahu. Přehrál se bez potíží i HD film s kódováním H.265/HEVC či zvuk v DTS, resp. DTS HD. O tomhle se často konkurenci může jen zdát.

Podstavec se ve skutečnosti skládá ze dvou částí, které se přisadí k sobě a televizor do nich zapadne jako do kolébky. Problematická je nejen montáž, ale zejména demontáž. Alespoň v mém případě tomu tak bylo a ani dvěma lidem naráz se nepodařilo podstavec od panelu oddělit.
Autor: Samsung

Podstavec se ve skutečnosti skládá ze dvou částí, které se přisadí k sobě, a televizor do nich zapadne jako do kolébky. Problematická je nejen montáž, ale zejména demontáž. Alespoň v mém případě tomu tak bylo a ani dvěma lidem naráz se nepodařilo podstavec od panelu oddělit.

Neusazený firmware i obraz, rozhodně zajímavé ovládání

Jak bylo řečeno, HbbTV musíte spustit manuálně a Samsung vám v tom nijak nepomůže. A když už to uděláte, musíte se smířit s tím, že tu a tam zazlobí. Na drobné potíže narazíte ale i jinde. Wi-Fi napojení na internet u mě zpravidla nepřežilo noc, takže jsem ráno televizor musel napojovat znova, a to i poté, co jsem Wi-Fi směrovač (router) TP-Link Archer C9 zaměnil za Netgear R7000.

Občas jsem také pozoroval drobná zaváhání v EPG či při přepínání kanálů a operační systém Tizen se nechoval tak pohodově jako u televizorů z minulého roku, i když je EPG stále bez zvukové prodlevy.

Na stávající verzi firmwaru se jednoduše na drobné potíže raději dopředu duševně připravte. Nikdy jsem však nenarazil na to, že by televizor například nešel zapnout, samovolně se restartoval nebo některé funkce vůbec nešly vyvolat. Nepochybuji také o tom, že Samsung vše rychle napraví a vylepší se i obrazová kvalita, která byla dosti proměnlivá a například s vysíláním ČT 24 si televizor ve většině případů vůbec neporadil a vše bylo buď jakoby v mlze, nebo lehce rozmazané, a to včetně záběrů ze studia. Obraz jakoby za závojem byl k vidění i na jiných stanicích a také u multimédií pouštěných přes USB či internet a zjevně šlo o problém televizoru. Resamplování pak bylo za prakticky všech okolnosti, na televizor dané třídy, velice slušné, horší to bylo s bočními švenky či prostým rychlejším či rychlým pohybem písma v horizontálním i vertikálním směru. Pohybová ostrost byla většinou spíše podprůměrná, ale v tomto okamžiku hodně záleželo na datovém toku. Jakmile se zvýšil, vylepšila se.

Na zmiňovaný problém s obrazem jakoby za závojem nebo v lehké mlze jsem pak narážel relativně často bez ohledu na vysílací kvalitu, avšak televizor to nedělal vždy, i když to bylo okamžitě k poznání. I tohle přičítám neusazenému firmwaru, zvláště když jde o chování takto proměnlivé.

Potěšil zcela přepracovaný styl ovládání, a to i v menu nastavení, i když znát to bylo i u chytrých funkcí. Styl zřetelně navazuje na předchozí a nenastoluje nějakou výraznou skokovou změnu. Tou je ovšem dálkový ovladač. Tady babo raď a až čas ukáže, zda se bude zákazníkům zamlouvat. Já se s ním po týdnu překvapivě dobře sžil, nicméně dovedu si představit, že mnozí budou žehrat na absenci tlačítka výpisu naladěných kanálů a také na EPG s problematickým listováním po dnech. To první napravit asi hned tak nepůjde, to poslední by však měl výrobce zavést hned v další verzi firmwaru. Na EPG jsou zákazníci v Česku hodně citliví.

Hodnocení

pro: v základu příjemně koncipované ovládání, včetně toho na tlačítku Home, rychlý start (standardně), aplikace v nabídce Home drží na místě, můžete ji ale i přesunout, ochrana před viry, tradičně výtečná multimédia, spousta lokálních aplikací, ale…

MMF24

proti: …zatím nefunkční HBO GO a FilmBox Live, tradiční problémy s HbbTV, které není povolené po instalaci TV a výrobce vás na to neupozorní, zatím proměnlivá obrazová kvalita a neusazený firmware s například občas samovolně se vypínajícím Wi-Fi připojením, komplikovaná demontáž podstavce, problematický výpis EPG pro další dny

Balení obsahuje

  • dálkový ovladač
  • 2× tužkové baterie (AA)
  • 2× adaptérový kabel (komponentní a audio)
  • adaptér pro přístupovou kartu
  • adaptér pro montáž na zeď
  • nenatáčitelný podstavec
  • napájecí kabel (běžný, dvoužilový)
  • uživatelská příručka je přímo v televizoru, v papírové podobě dostanete „rychlé nastavení“
  • záruka: 24 měsíců

Mělo by být HbbTV automaticky zprovozněno hned po instalaci televizoru?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Novinář a redaktor DigiZone.cz věnující se novodobému digitálnímu světu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).