Hlavní navigace

Satelit Astra 1N v komerčním provozu. Pokryje i Evropu včetně Česka

24. 10. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Autor: 115393
24. 10. 2011

Operátor SES Astra dnes uvedl do komerčního provozu svůj nejnovější satelit Astra 1N, který zaparkoval na pozici 28,2 stupně východně. Společnost o tom informovala v 9 hodin středoevropského času (CET) prostřednictvím tiskové zprávy vydané v Lucemburku. Signál Astry 1N pokryje nejen Velkou Británii a Irsko, pro které je primárně určen, ale svými dvěma svazky také Evropu.

ebf - partner 1

K TÉMATU: Satelit Astra 1N byl konečně vypuštěn

Družice Astra 1N byla postavena společností Astrium na platformě Eurostar E3000 a je vybavena 52 transpondéry v Ku pásmu, které je běžně používané. Satelit byl po několikátém odkladu úspěšně vypuštěn 6. srpna letošního roku, na orbitu prošel několika testy, a pak pomalu putoval na svou finální pozici. Těleso vážící přes pět tun je 49. družicí ve flotile SES. Využívat ho budou například britské kanály Channel 4 a ITV, což může do budoucna znamenat teoreticky přechod těchto stanic do takzvaného britského svazku a znemožnění přijmu v České republice s parabolou běžných rozměrů. I pozice 28,2 umožní využití služby Astra2Connect – internet z družice.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).