Hlavní navigace

Satelitní verze platformy T-Home míří na Slovensko. Objeví se také v Česku?

22. 10. 2009
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 491107
Slovensko bude mít již brzy pátou satelitní platformu. Přesto, že její oficiální start nemá ještě pro veřejnost známé datum, již v tuto chvíli probíhají technické testy na družici Amos. O satelitní verzi Magio TV toho zatím moc známo není, ovšem leccos si lze vydedukovat z toho, jak vypadá platforma T-Home v Maďarsku, kde ji nabízí Magyar Telekom. Potřebuje Slovensko vůbec další satelitní platformu a počítá s ní Deutsche Telekom také pro Českou republiku?

Satelitní televize na Slovensku

Přesto, že do počtu obyvatel je Slovensko menší než Česká republika, brzo bude mít satelitních platforem k dispozici více než my. Stejně jako v České republice zde působí multiregionální platformy CS Link, Digi TV, SkylinkUPC Direct. Zatímco poslední jmenovaná má na tamním trhu méně než dvacet tisíc abonentů, o čemž svědčí poslední dostupná čísla o hospodaření jejího majitele, společnosti Liberty Global, rumunské platformě společnosti RCS&RDS se zde naopak daří a na rozdíl od českých abonentů se ti slovenští často dočkají také nových kanálů, jako např. v poslední době sesterského kanálu Markízy – televize Doma. Skylink byl původně značkou pouze slovenskou, ale v roce 2008 expandoval také do České republiky, kde ji začala využívat společnost TradeTec. CS Link, podobně jako Skylink, na Slovensku nabízí (téměř) kompletní nabídku tamních televizí (STV, Markíza, JOJ) plus nadstavbové balíčky. Satelitní verze IPTV služby Magio TV by byla již pátou platformou.

Magio reklama

Co nabízí IPTV od T-Comu

Společnost T-Com chce převést svou IPTV službu Magio TV na satelit. Otázkou ovšem je, jak to bude chtít provést. Nabízí zde totiž také některé interaktivní služby, jako je např. Magio Portál, s čímž by na satelitu mohl být problém. K tomu, abychom si udělali o této budoucí službě představu, budeme si muset představit nejprve samotné IPTV. Magio TV nabízí základní balík, který obsahuje všechny programy Slovenské televize, Markízu, oba kanály TV JOJ, Českou televizi a vybrané stanice v německém jazyce. Dále je možné objednat si programové balíčky – Mix 1, Mix 2, Dokumenty, Zpravodajství, Sport, Film nebo tzv. HBO Maxpak i s málo viděným Cinemaxem 2. Tzv. Maxio Box, který T-Com k platformě dodává, je možné využít také jako rekordér, a to s kapacitou záznamu přibližně 60 hodin. K dispozici je také funkce tzv. Timeshiftingu, kdy si můžete záznam vracet nebo také přetočit dopředu (běžná funkce u dnešních PVR set-top-boxů).

Satelitní verze Magia již existuje, a to v Maďarsku

Digitální satelitní televize od T-Comu už vlastně existuje. V Maďarsku ji provozuje tamní Telecom, a tak je možné si udělat alespoň přibližný obrázek o tom, jak by Magio v DVB-S mělo vypadat. Pokud by nedošlo ke změně obchodních podmínek, dá se očekávat podobný model jako u jižních sousedů Slováků. Magyar Telekom nabízí dva balíčky satelitní televize. První je levnější, zpoplatněný částkou 990 Ft, druhý stojí 2090 Ft. Při kurzu cca. 1 Kč = 10 Ft by stál první balíček přibližně 100 Kč a druhý něco málo přes 200 Kč. V nižší nabídce najdou diváci 16 programů v maďarském jazyce včetně stanic zábavních, filmových a zpravodajských. Ovšem nic není takové, jak se zdá a až při návštěvě podrobnějšího ceníku zjistíte, že udaná cena platí pouze pro tzv. triple-play balíček, tedy data, hlas a video. V případě, že byste si chtěli službu objednat samotnou, bude vás stát 2490 Ft, tedy přibližně 250 Kč, což není za nejnižší nabídku zrovna málo. Nabídka 52 stanic by vás přišla dokonce na 400 Kč. Set-top-box byste však v obou případech získali zdarma.

Magio web

Jak bude vypadat slovenské Magio na satelitu?

Na to je pochopitelně těžké odpovědět, protože jeho provozovatel, společnost T-Com, vydala prozatím pouze jedinou tiskovou zprávu, ve které se uvádí, že díky tomuto kroku bude možné sledovat Magio TV po celé Slovenské republice. Na satelitu však již v tuto chvíli probíhají technické testy, z nichž si je možné udělat alespoň přibližnou představu o tom, jaké programy by se v nabídce mohly objevit. Jde např. o všechny stanice Slovenské televize, JOJ a JOJ Plus, Markízu a TV Doma a několik dalších programů. Celkem by mělo být v testovacím provozu v současné době 27 stanic. V Maďarsku nabízí T-Home také stanice ve vysokém rozlišení obrazu. Již v tuto chvíli by nebylo problémem zařadit tři z jeho čtyř stanic. Lokalizován je již Eurosport i History; National Geographic již vysílá v několika sítích v originálním znění. Problém by byl pouze s maďarskou verzí HBO HD. Pro příjem platformy by byl nutný set-top-box s integrovanou čtečkou Conax a abonentskou kartou.

T-Com: Podrobnosti ohledně Magia nebudeme sdělovat

Společnost T-Com, provozovatel IPTV služby Magio TV na Slovensku, odmítá sdělit jakékoliv další podrobnosti k chystané satelitní verzi. Tiskový mluvčí Slovak Telekomu doslova serveru DigiZone.cz sdělil: Vaše otázky není možné kvůli probíhajícím testům a marketingově-obchodní citlivosti komentovat. Jakmile budou tyto informace publikovatelné, budeme vás informovat a rádi zodpovíme i další vaše otázky. Z tiskové zprávy, kterou T-Com nedávno vydal, však vyplývá, že společnost chce nabízet interaktivitu také na satelitu. Zde však právě vyvstává otázka, jak by měla fungovat. Doposud ji žádný z operátorů (CS Link, Digi TV, Skylink, UPC Direct) nenabízí a stejné je to i u platformy T-Home v Maďarsku. Považuje snad za onu interaktivitu Slovak Telekom elektronického programového průvodce (EPG) nebo PVR, funkce, na které jsme již běžně zvyklí u jiných společností?

Cloud23

Samsung LCDB550

Dočkáme se Magia ze satelitu také v Česku?

Zvídavému čtenáři jistě vyvstane otázka, zdali se satelitní televize Magio dočkáme také v České republice. Představa to není tak úplně scestná, protože T-Com i T-Mobile jsou dceřinými společnosti Deutsche Telekomu. Situaci na trhu včetně televizních nabídek monitorujeme a v případě zájmu zákazníků o tento druh služeb lze o jejich zavedení uvažovat. V tuto chvíli je však předčasné o tom jakkoliv spekulovat, uvedl pro DigiZone.cz vedoucí týmu externí komunikace T-Mobilu Jiří Janeček. Přeloženo do běžné řeči, digitální satelitní televize pro nás v současné době není prioritou. Nebyl by ale takový krok zbytečný? Čtyři satelitní platformy jsou na českém trhu již zavedené a byl by asi nesmysl, aby se k nim přidávala další. Taková služba by jedině musela přinést něco nového, co na tuzemském trhu chybí, a to televize ve vysokém rozlišení, EPG nebo funkce PVR rozhodně není.

Foto: archiv DigiZone.cz

Myslíte si, že má na Slovensku smysl spouštět pátou satelitní platformu?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).