Hlavní navigace

Satelitní vysílání televize Z 1 může zasáhnout většinu Evropy

Připravovaná zpravodajska-publicistická televize Z 1 dostala od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) v úterý 8. dubna kompenzační licenci pro DVB-T a klasickou 12letou licenci k provozování televizního vysílání přes kabel a satelit. Územní rozsah pro satelitní šíření signálu Z 1 ve zprávě ze zasedání RRTV detailně vypočítává. Základem je vysílání pro Českou republiku, dále jsou ve výčtu obsažené všechny státy západní Evropy (z Itálie pouze severní a střední část), severské země i Balkán. Nechybí ani západní část Běloruska, Ukrajiny i ruské Karélie. Na seznamu ale schází sousední Slovensko.

Z 1 plánuje vysílat na satelitu volně a držitele práv na akviziční pořady přesvědčila o tom, že jako kódování poslouží stanici čeština. S nejvyšší pravděpodobností se nová televize objeví na satelitu Astra na pozici 23,5 stupně východně, na který má v ČR natočené paraboly všech více než 400 tisíc předplatitelů platformy CS Link.

Ve zprávě RRTV ze zasedání z minulého týdne je dále uvedené, že společnost První zpravodajská, která si o licenci pro Z 1 požádala, může začít vysílat v kabelových rozvodech firmy F.C.A. Protože bude ale Z 1 volně dostupná v DVB-T, budou ji muset podle zákona do svých programových nabídek zařadit všichni kabeloví a IPTV operátoři v Česku jako tzv. „must carry“.

Stanice plánuje ostrý start na přelomu května a června letošního roku.

VÍCE INFORMACÍ: Zpravodajsko-publicistická Z 1 bude od začátku vysílat širokoúhle

Našli jste v článku chybu?