Hlavní navigace

Sdružení obrany spotřebitelů vystoupilo proti DRM

Jiří Macich ml.

Internetové obchody, ze kterých lze zakoupit a legálně stáhnout hudbu, jsou v České republice teprve několik týdnů a přesto už se proti nim stihlo postavit Sdružení obrany spotřebitelů (SOS). Tomu vadí, že zákazníci jsou příliš omezováni kvůli implementaci DRM ochran do stahovaných hudebních souborů. Jan Šulc z SOS kritizuje omezení počtu kopií pro vlastní potřebu, možnost přehrát hudbu pouze na některých počítačích a nepodporu ze strany některých přenosných přehrávačů. Nasazení DRM podle Jana…

Internetové obchody, ze kterých lze zakoupit a legálně stáhnout hudbu, jsou v České republice teprve několik týdnů a přesto už se proti nim stihlo postavit Sdružení obrany spotřebitelů (SOS). Tomu vadí, že zákazníci jsou příliš omezováni kvůli implementaci DRM ochran do stahovaných hudebních souborů. Jan Šulc z SOS kritizuje omezení počtu kopií pro vlastní potřebu, možnost přehrát hudbu pouze na některých počítačích a nepodporu ze strany některých přenosných přehrávačů. Nasazení DRM podle Jana Šulce zvyšuje koncovou cenu a nepřiměřená omezení mohou zákazníky odradit od koupě hudby.

Marcom

Marketingový ředitel e-shopu i-legalne.cz Petr Peřina nasazení DRM obhajuje. Je prý vyžadováno mezinárodními hudebními vydavateli a majiteli autorských práv. Bez tohoto systému by neuvolnili k prodeji v digitální formě ani jednu jedinou písničku. Internetové servery s digitální hudbou, jako je i-legalne.cz, musí tento požadavek respektovat, řekl pro ČTK a zároveň upozornil, že použití DRM je zcela běžné i v zahraničních obchodech. Podle něj jsou zákazníci dostatečně poučeni o možnostech přehrávání stahované hudby.

Je otázkou, zda-li podobné protesty mají smysl. Podle současné legislativy totiž mohou čeští uživatelé stahovat hudbu zdarma z výměnných sítí dle libosti, ovšem pouze pro vlastní potřebu. Taková hudba bývá samozřejmě bez podobných ochran. (Finanční noviny)

Našli jste v článku chybu?
18. 12. 2006 10:11
stoural (neregistrovaný)
"Osobne bych byl ochotny zaplatit pouze za bezztratovy typ souboru (napr. FLAC) a predevsim bez DRM!" To mate takovy problem akceptovat zkusenost, ze bez DRM nebudete mit NIC?
15. 12. 2006 15:36
dunsun (neregistrovaný)
Zcela se s touhle reakci ztotoznuji ! Nehlede na to, ze co tihle nasi shopari nabizi za hruzu. Opravdu kvalitni a nekomercni veci v jejich nabidce stejne nanajdeme a pokud najdeme jedna se o wma bastl predratovany jeste vetsi bestii DRM. Osobne bych byl ochotny zaplatit pouze za bezztratovy typ souboru (napr. FLAC) a predevsim bez DRM! Takhle je ilegalne jen jedna z mnoha komercnich a zbytecnych bublin ve svete nasem.