Hlavní navigace

Sdružení obrany spotřebitelů vystoupilo proti DRM

14. 12. 2006
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Internetové obchody, ze kterých lze zakoupit a legálně stáhnout hudbu, jsou v České republice teprve několik týdnů a přesto už se proti nim stihlo postavit Sdružení obrany spotřebitelů (SOS). Tomu vadí, že zákazníci jsou příliš omezováni kvůli implementaci DRM ochran do stahovaných hudebních souborů. Jan Šulc z SOS kritizuje omezení počtu kopií pro vlastní potřebu, možnost přehrát hudbu pouze na některých počítačích a nepodporu ze strany některých přenosných přehrávačů. Nasazení DRM podle Jana…

Internetové obchody, ze kterých lze zakoupit a legálně stáhnout hudbu, jsou v České republice teprve několik týdnů a přesto už se proti nim stihlo postavit Sdružení obrany spotřebitelů (SOS). Tomu vadí, že zákazníci jsou příliš omezováni kvůli implementaci DRM ochran do stahovaných hudebních souborů. Jan Šulc z SOS kritizuje omezení počtu kopií pro vlastní potřebu, možnost přehrát hudbu pouze na některých počítačích a nepodporu ze strany některých přenosných přehrávačů. Nasazení DRM podle Jana Šulce zvyšuje koncovou cenu a nepřiměřená omezení mohou zákazníky odradit od koupě hudby.

ebf - partner 1

Marketingový ředitel e-shopu i-legalne.cz Petr Peřina nasazení DRM obhajuje. Je prý vyžadováno mezinárodními hudebními vydavateli a majiteli autorských práv. Bez tohoto systému by neuvolnili k prodeji v digitální formě ani jednu jedinou písničku. Internetové servery s digitální hudbou, jako je i-legalne.cz, musí tento požadavek respektovat, řekl pro ČTK a zároveň upozornil, že použití DRM je zcela běžné i v zahraničních obchodech. Podle něj jsou zákazníci dostatečně poučeni o možnostech přehrávání stahované hudby.

Je otázkou, zda-li podobné protesty mají smysl. Podle současné legislativy totiž mohou čeští uživatelé stahovat hudbu zdarma z výměnných sítí dle libosti, ovšem pouze pro vlastní potřebu. Taková hudba bývá samozřejmě bez podobných ochran. (Finanční noviny)

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).