Hlavní navigace

Seznam se hrne do elektronické pošty

29. 10. 1998
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Jak se zdá, na našem písečku se službami, poskytujícími e-mail zdarma, bude ještě veseleji. Ke stávajícím třem hlavním, tedy ATC Organizeru (email.cz), POST.CZ a Atlasu přibyde ještě e-mail v podání Seznamu; tak alespoň zní zatím neoficiální informace, které jsme získali.

Jak se zdá, na našem písečku se službami, poskytujícími e-mail zdarma, bude ještě veseleji. Ke stávajícím třem hlavním, tedy ATC Organizeru (email.cz), POST.CZ a Atlasu přibyde ještě e-mail v podání Seznamu; tak alespoň zní neoficiální informace, které jsme získali.

Na úvod bych si dovolil malý historický exkurs. Prvním, kdo v doméně .cz vyběhl s profesionálním systémem pro veřejnou elektronickou poštu zdarma, byla brněnská firma ATC se svým ATC Organizerem, který se nakonec uhnízdil v doméně email.cz. Druhým v pořadí byla známá firma Globe Internet se svým POST.CZ, který byl uveden na loňském Invexu. Globe se však podařilo velmi šikovnou propagací a marketingem výrazně předstihnout ATC v počtu uživatelů, což z POSTu v tuto chvíli dělá jedničku mezi českými službami tohoto typu. Jako třetí do ringu vtrhnul Atlas, pro nějž tvoří e-mail zdarma logický doplněk ke službě MujWeb, která je obdobou světových Geocities – nabízí webový prostor zdarma. Mail Atlasu navíc láká benevolentně nastavenou maximální velikostí schránky – 10 MB.

Věci se však mění a leccos může být brzy jinak. Soudě podle některých statistik ATC Organizer do značné míry dotahuje náskok POSTu a není vyloučeno, že ho zanedlouho předhoní – dost možná to souvisí i s problémy, se kterými si se POST v poslední době potýká. Naposledy to byl pád databáze, díky němuž přišli uživatelé o týdenní dávku své poštu. V případě ATC se dá mluvit minimálně o absenci podobně nepříznivých zpráv, což nemusí, ale může znamenat, že se s podobnými problémy jeho uživatelé nepotýkají.

Jak se však ukazuje, na startovní čáře už se chystá čtvrtý vzadu, kterým má být nová freemailová služba Seznamu. Seznam už poměrně dlouhou dobu hovoří o tom, že se do této oblasti hodlá vrhnout a jak se zdá, nyní udeřila ta správná chvíle. Oficiálně by údajně měla být tato nová služba Seznamu oznámena příští týden. Pokud se Seznam celou svou vahou vrhne na toto pole, byť už konkurencí orané, nepochybně má reálnou šanci na úspěch. Uživatelé jsou sice konzervativní a rádi používají, na co si zvykli, ale váha Seznamu se počítá.

Cvičně jsem si projel databázi RIPE domén druhé úrovně pod .cz a snažil se najít příhodné doménové jméno v držení Seznamu, které by mohlo přicházet v úvahu pro freemailovou službu. Nenašel jsem nic, což velmi pravěpodobně znamená, že Seznam zvolí podobný postup jako v případě Kompasu a navěsí i nový e-mail na doménu seznam.cz. Ostatně v DNS už nějakou dobu existuje server email.seznam.cz, který bude zřejmě tím pravým. Z hlediska propagace to má jednu výhodu – řada uživatelů se možná nechá nalákat už jen tím, že budou mít doménu seznam.cz ve své e-mailové adrese.

Až bude freemail Seznamu oficiálně uveden, pokusíme se mu podívat na zoubek a porovnat ho s již existující konkurencí. Bude zajímavé, jak se bude situace vyvíjet dál. Něco (a někdo) mi říká, že ani tento čtvtý hráč nemusí být poslední, možná se chystá s něčím příjít ještě někdo jiný. Kdo? Nechte se překvapit.

Marek Antoš

Cloud23


Starší, související články:

* Co si myslí naši čtenáři o útoku hackera na POST.CZ
* Na POSTu řádil hacker

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).