Hlavní navigace

SkrzNaSkrz: www.EBIZ.cz

21. 9. 2001
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Hned po prázdninách s redesigny serverů jako by se pytel roztrhl. A z toho pytle v novém kabátě vyletěl i magazín o elektronickém obchodě eBiz. Asi bychom se o něm v konkurenci dalších vůbec nezmínili, ale grafická koncepce, s níž eBiz přichází, je na českém webu ojedinělá. Hodnotí Petra Jedličková (Ikaros) a Petr Slovák (Nexum Trilog).

483

Petra Jedličková


šéfredaktorka serveru Ikaros
jedlickova@ika­ros.cz

Petr Slovák


managing partner nexum Trilog
petr.slovak@ne­xum.cz
PŘÍSTUPNOST A RYCHLOST
Pokud mohu posoudit přístupnost serveru a rychlost načtení titulní stránky, jsou velmi dobré – s tím, že rychlost načítání samozřejmě souvisí také s povahou připojení na straně klienta. Stránky podle mého názoru neobsahují nijak paměťově náročnou grafiku — snad kromě reklam — a tak se nepředpokládá, že by jejich otevírání zabralo příliš času. Spíše než čas zaberou současné reklamy na ebiz až příliš mnoho pozornosti, která jde na úkor obsahu serveru a především může odradit návštěvníky. S rychlostí jsem v zásadě spokojen. To, že je na serveru minimum grafiky, je znát. Ale mohlo by to být lepší. Je vidět, že horní část s bannerem je jedna tabulka, která se načte prakticky okamžitě, a pak je tam znatelná prodleva, než naskočí druhá tabulka — zbytek.
POUŽITELNOST
Jedná se o zpravodajství a informační servis zaměřený především na elektronický obchod v Čechách. Jeho čtenáři tedy zcela logicky budou především lidé pracující v elektronickém obchodě, dodavatelé systémů a zájemci o elektronické obchodování obecně. Navigační systém a struktura serveru je velmi vydařená. Narozdíl od velkých všeobjímajících portálů o všem a o ničem, je eBiz srozumitelný. Návštěvník se nemůže ztratit ani mít pocit, že přichází o nějaké dobře ukryté informace. Orientace je tedy intuitivní a nový návštěvník vcelku snadno zjistí, o čem eBiz je a co od něj může čekat. Chybí mi tady například fulltextové vyhledávání v článcích. Tato funkce je v dnešní době už standardem každého trošku slušnějšího zpravodajského serveru. Mně osobně se moc nelíbí ani členění článku do dvou úrovní s tím, že na hlavní stránce vidím jen první úroveň a po odkliknutí se mi zobrazí teprve druhá, ale neberu to jako nějaké zásadní mínus. Nešikovné se mi ale zdá řešení, při kterém se všechny diskuzní příspěvky rovnou zobrazují ve stránce se článkem. Než jsem se dočkal článku, u kterého bylo víc příspěvků čtenářů, tak to jsem si mohl skoro zajít nalít kafe. A samozřejmě často platí, že čím zajímavější článek, tím víc příspěvků, a proto tím víc článků, které si chci přečíst, a musím na ně dlouho čekat :-(
GRAFIKA A DESIGN
Na první pohled nepůsobí — alespoň na mě — server nijak vábně. Grafika není příliš originální a hlavně není moc nápaditá. Obrovské červené čtverce s velkými nápisy a fotkami působí až poněkud bulvárně. Grafy u hlasování vypadají poněkud nepovedeně, i když jejich náměty — nutno dodat — jsou zajímavé. Platí sice stare pravidlo, že v jednoduchosti je krása (viz například jednoduchá textová menu), drobné kosmetické úpravy a potlačení grafiky, která zastiňuje navigaci i logo serveru, by však jistě eBiz pomohly. Design serveru je řešen spartánsky. Kromě loga a reklamních ploch je na serveru minimum grafiky, což nemusí nutně být u zpravodajského serveru na škodu. Ale první dojem ze serveru ebiz.cz nebyl nijak pozitivní. Takové vybledlé nevýrazné nepřehledné nic.
OBSAH
Server eBiz nabízí přesně to, co lze očekávat z názvu — zní to trochu jako banální konstatování, ale osobně velmi oceňuji, že nazaplavuje stránky množstvím agenturních zpráv nebo tzv. „novinek“ ze všech možných oblastí, ale soustřeďuje se skutečně jenom na svůj obor. Pokud mohu jako laik posuzovat kvalitu obsahu, články jsou velmi kvalitní a obsahují věcné informace. Narozdíl od mnoha jiných elektronických periodik není eBiz graformanským webem se spoustou plytkých článků, překlepů a gramatických chyb. Podle toho také vypadají diskuzní příspěvky k jednotlivým článkům: jsou vecné a gramotné, žádné nadávky a výkřiky do tmy. I když server znám, zprávy si na něj nechodím číst, a ani po dnešní SkrzNaSkrz prohlídce mě nepřesvědčil. Článků, které mě zaujaly, je na serveru jako šafránu. Neprošel jsem samozřejmě zdaleka všechny, ale ty, které jsem si přečetl, postrádaly šťávu, nový zajímavý pohled autora na problematiku. I když mě téma zaujalo, tak jsem stejně čtení vzdal před koncem, protože jsem se nedozvěděl nic nového. Od podobného serveru bych očekával víc než jen články, ale i jiné zajímavé rubriky související s tématem.
ORIGINALITA
Je originalita skutečně to, co máme posuzovat u tohoto typu serverů? Nebylo by naopak škodlivé, kdyby se každý provozovatel místo zajištění kvalitního obsahu snažil o to být originální? Pokud skutečně mám hodnotit originalitu, ne, server eBiz není originální, alepoň ne na první pohled. Co se týče obsahu, ten z velké části originální je (ve smyslu původní) a možná jednoduchost navigačních lišt je dnes již take nečím vyjímečným — tedy originálním. :-) Originální server je. Když se mi poprvé načetla hlavní stránka, tak jsem znejistěl a kontroloval, jestli jsem náhodou do adresního řádku prohlížeče nenapsal www.sfera.cz. Tento způsob propagace zajímavých článků zdá se mi bulvární a nevhodný pro server zabývající se e-komercí. Originalitu v pozitivním slova smyslu se mi nepodařilo najít.
POZNÁMKA NA ZÁVĚR
eBiz nabízí kvalitní a věrohodné informace a nezahlcuje čtenáře množstvím vaty „jen aby tam něco bylo“. Možná právě díky tomu si získá pravidelné a zaujaté čtenáře. Na serveru jsem byl několikrat v dřívějších dobách, ještě když byl pod křídly Verlag Dashöferu, a zdál se mi tehdy povedenější. Aktuální podoba mě nijak nezaujala po obsahové ani designové stránce a do seznamu pravidelně navštěvovaných serverů si jej rozhodně nezařadím. Prostě běžný průměrný zpravodajský server, který má to štěstí, že běží na doméně, kterou si automaticky lidi spojují s časopisem e-biz, a proto není úplně ztracen v šedi.
CELKOVÉ HODNOCENÍ
7/10 4/10

Líbí se vám nový eBiz?