Hlavní navigace

SkrzNaSkrz: www.GRAFIKA.cz

14. 9. 2001
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Grafika online zaujímá na českém webu výhradní postavení mezi graficky zaměřenými servery, proto je každý její redesign ve webdesignerské komunitě hojně diskutovaný. Lupu ale zajímalo, jak na změnu vzhledu grafického serveru pohlížejí obyčejní uživatelé. Hodnotí Ondřej Bartoš (Credo Int.) a Jan Pálka (Villusion).

472

Ondřej Bartoš


zakladatel Credo Int.
ondrej@credo.cz

Jan Pálka


architekt I Like Q
jan.palka@villu­sion.com
PŘÍSTUPNOST A RYCHLOST
Přístupnost Grafiky online je vcelku snesitelná, i když mezi nejrychlejší stránky bych ji nezařadil. Na druhou stranu od takto zaměřeného serveru se očekává propracovaná grafika, a ta něco stojí. Za těchto okolností je server dostatečně svižný, pouze stránky obsahující více fotografií a obrázků se natahují trochu déle. Pokud mohu posoudit, je přístupnost serveru výborná, protože je umístěn u velkého providera, což zaručuje potenciálně dobrou konektivitu. Reálná rychlost natažení odvisí od rychlosti klientova připojení a objemu dat. Velikost samotného HTML kódu hlavní stránky je téměř 100 KB, připočtu-li k tomu grafiku a reklamu (dalších 170 KB), tak se jedná o dosti „velkou stránku“. V této oblasti hodnotím server průměrně, a to i s přihlédnutím k charakteru jeho poslání.
POUŽITELNOST
Jedná se o specializovaný magazín, který je zcela jistě velmi užitečný pro odborníky z oboru, stejně jako pro laické zájemce o užitečné informace nebo souhrnný přehled o trhu (sem skromně zařazují i sebe :-). Co se týče struktury, je vcelku logická, ovšem nevyhýbají se jí mouchy rozsáhlých serverů, na kterých je nutné se nejdřív rozkoukat. Rozkoukávání je pak ztíženo skutečností, že některé části serveru zůstávají ve starém designu a tudíž i struktuře a uspořádání odkazů. Dají se zde nalézt i zbytečně zdvojené či ztrojené odkazy — viz „čtenář“, „rychlá pomoc“ a „mapa serveru“. Trendem dnešních zpravodajských serverů je prezentovat co nejvíce informací na hlavní stránce a grafika.cz si vybrala stejnou cestu. Přesto mi orientace na serveru nedělala problémy. Uvítal jsem listbox s rubrikami a full textové vyhledávání, které je na vyšší úrovni, než je zvykem (protože podporuje wild cards a logické spojky).
GRAFIKA A DESIGN
Jak už jsem zmínil, některé části Grafiky online zůstávají ve starém designu, nicméně pro jednoduchost se zameřím na nový design: Jsem příznivcem spíše jednoduchosti, nicméně přesto musím uznat, že propracovaný design Grafiky se mi velmi líbí. Klade důraz na jednotnost, sladění barev, které nejsou zbytečně agresivní a křiklavé. Oproti starším podobám serveru je to výrazný krok dopředu. Subjektivně jsem čekal od serveru zabývajícího se grafikou více. Web a jeho podsekce jsou málo graficky a ideově konzistentní, ale určitě tento nedostatek autoři časem napraví. Co se mi však líbí je náznak lehkosti a elegance, které jsou alespoň na hlavní stránce patrné.
OBSAH
Na hodnocení fundovanosti článků jsem bohužel příliš nezkušený laik, nicméně bohatost obsahu hodnotím velice pozitivně. Kromě magazínu, do kterého přibývá okolo pěti článku denně, zde nalezneme adresář, seznam aktuálních akcí, bazar, pracovní inzerci a samozřejmě diskuse. Prostě praktický server typu all-in-one (place). Server poskytuje velké množství informací, novinky, adresář, pěkné galerie, burzu práce a i drobné „vychytávky“, jako jsou ankety a fóra nejen za články. Takže tady autoři zcela jistě zaslouží pochvalu.
ORIGINALITA
Obecně je tento server vcelku neoriginální (což v žádném případě nemyslím negativně), jedná se o velmi solidně provedený magazín s úzkým zaměřením. Jinak z originálních jednotlivostí, které jsem nalezl, mohu zmínit odkaz na vydavatele (po kliknutí naběhne stránka, která mě nevybíravě pokárá, že nemám „permission to access on this server“), nebo stránka obsahující tiráž magazínu, na kterou se nedá dostat ze žádného odkazu, alespoň jsem takový nenašel (je nutné opsat do prohlížeče adresu). Originalita v mezích možností? Docela možná ano, ale server mě osobně ničím nepřekvapil. Snad myšlenka veřejných galerií je zajímavá. Na druhé straně — v čem může být server podobného ražení originální? Toť řečnická otázka.
POZNÁMKA NA ZÁVĚR
Co říci závěrem? Velice povedený server, který navíc působí poměrně živým dojmem (diskuse, komentáře). Až se vychytají mouchy a sladí design ve všech částech, bude patřit k těm nejlépe provedeným specializovaným serverům na českém Internetu. Možná bych jen doporučil vetší důraz na skutečné budování komunity a méně na grafické provedení (protože ho stejně nemálo uživatelů — odborníků — zkritizuje. :-) Je to velmi dobrý český web, za kterým se skrývá spousta práce a fandové do grafiky by ho jistě měli mít v bookmarku.
CELKOVÉ HODNOCENÍ
8/10 8/10

Líbí se vám nová Grafika Online více než ta předchozí?