Hlavní navigace

Sledujeme legálně placenou satelitní televizi ze zahraničí: Telewizja na kartę

2. 12. 2010
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: 322915
Velký ohlas v podobě pozitivních i negativních reakcí vzbudil náš nový seriál zaměřený na příjem placené satelitní televize ze zahraničí. Čtenáři mezi sebou poměrně vášnivě diskutovali, zdali se jedná o cestu legální, nebo ne. V sérii článků pochopitelně pokračujeme dalším dílem, se kterým se tentokrát přesuneme z Velké Británie k našim severním sousedům, tedy do Polska. Nejpopulárnější službou odtud se stala bezpochyby Telewizja na kartę, která je bezkonkurenční především na poli placených kanálů. Kde jinde dostanete kompletní nabídku včetně dvanácti HD stanic, mezi kterými nechybí BBC HD, MGM HD nebo třeba MTVN HD, za necelých tři sta korun?

O polské satelitní službě Telewizja na kartę

Telewizja na kartę, kterou je do volného překladu možné pojmenovat jako Televizi na kartě, je velice populární polskou službou, která své programy distribuuje prostřednictvím satelitní pozice společnosti Eutelsat – Hotbird 13 stupňů východně. Jejím provozovatelem je společnost Cyfrowy Dom, která vznikla za tímto účelem. Tu vlastní ITI Neovision, která též distribuuje u našich severních sousedů programy prostřednictvím služby „n“. O té jste se měli možnost přečíst na DigiZone.cz poměrně nedávno v souvislosti se startem prvního 3D programu v Polsku – nShow 3D. Telewizja na kartę je poměrně novou službou fungující od října 2008. Služba si získala rychle velkou oblibu. Do ledna letošního roku si ji objednalo přes čtyři sta tisíc zákazníků. Novinkou je také zařazení stanic ve formátu HDTV. Služba funguje v podstatě na stejném principu jako tuzemské platformy CS Link a Skylink. Základní nabídka je tedy zdarma a k ní si je možné objednat placené balíčky, o kterých si povíme podrobněji později. Jde však bezkonkurenčně o nejlevnější satelitní službu i z pohledu tuzemského diváka.

I Telewizja na kartę nabízí HD zdarma

Telewizja na kartę je CS Linku i Skylinku podobná v tom, že již v základní nabídce získáváte HD program zdarma. Zatímco u tuzemských služeb je to ČT HD a Nova HD, polská platforma nabízí bez poplatků zákazníkům TVN HD. V klasickém rozlišení je pak možné sledovat plnoformátové stanice TVN a TVN 7 a také veřejnoprávní programy TVP 1 a TVP 2. Součástí nabídky jsou pochopitelně i programy, které jsou v tamních terestrických multiplexech. Kromě již zmiňovaných stanic veřejnoprávní televize jde o TVP Info (též veřejnoprávní), TV 4 a TV Puls. Trochu nefér je uvádění nekódovaných stanic, které mají být součástí služby, protože programy v praxi naladí kdokoliv, tedy i divák, který není zákazníkem Telewizje na kartę nebo jiné satelitní služby a sleduje pouze free-to-air stanice. Zapomenout nesmíme také na Religia.TV. Ta se orientuje na věřící diváky.

Robin Hood - BBC HD

Jedním z taháků, který také na skandinávské verzi BBC HD, jež je součástí nabídky Telewizje na kartę, najdete, je britský seriál Robin Hood (Foto: archiv BBC)

Jaké stanice si lze přiobjednat

Programy, které můžete za poplatek sledovat v SD rozlišení, jsou zpravodajská TVN 24, lifestylová TVN Style, motoristická TVN Turbo, zpravodajská TVP Info, dětský Disney Channel, TVP Sport, nSport, TVN Meteo, TVN CNBC Biznes a dokumentární Discovery Channel. Tyto programy jsou součástí nabídky nazvané Karta startowa. Pokud budete mít zájem o programy ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV), musíte se poohlédnout po službě Telewizja na kartę HD. Právě na ni získáte bez poplatku stanici TVN HD. Jste-li si však ochotni si připlatit (o ceně bude ještě řeč) otevírají se vám poměrně zajímavé možnosti. Můžete totiž volit ze dvou nabídek. Buďto vám bude stačit balíček Pakiet Domowy HD, ve kterém jsou pouze dvě stanice v HD rozlišení, ale velice slušná nabídka těch v SD rozlišení. Z programů, které nejsou dostupné na tuzemském trhu, se můžete těšit například na Disney XD, Kino Polska, Da Vinci Learning nebo nSport. V případě, že jste si ochotni připlatit za HD kvalitu, můžete sáhnout po službě Pakiet Domowy HD Premium. V ní je obsaženo deset HDTV stanic a jedná se o skutečné perličky, například BBC HD, MGM HD, MTVN HD nebo Animal Planet HD.

Sledujeme legálně placenou satelitní televizi ze zahraničí: Freesat from Sky

Platforma Sky 2010 logo
Náročnější diváci satelitní televize, kterým nestačí přístup k programům, jež nabízejí tuzemské služby, se často uchylují k nekalým praktikám. Jednou z nich je například sdílení karet, takzvaný sharing. Náš nový seriál by naopak měl zájemce upozornit na služby, které si je možné předplatit zcela legálně ze zahraničí nebo prostřednictvím tuzemských e-shopů. Věříme, že nejeden divák se zájmem například o digitální televizi z Británie, Německa nebo Polska sérii těchto článků uvítá. Jako první si dnes představíme britskou kartu Freesat from Sky, která se stala velice vyhledávanou po ukončení nekódovaného vysílání ITV 1 HD pro Evropu.

Co k příjmu služby potřebujete

Ke sledování Telewizje na kartę potřebujete mít natočenou satelitní parabolu na pozici 13 stupňů východně. V tomto případě tedy pro vás bude nejlepším řešením motor nebo více konvertorů. Z pohledu tuzemského diváka totiž není Hotbird zrovna atraktivní družicí a kvůli jednomu českému programu, Ethnic TV, ho určitě jako jedinou pozici využívat nebude. Dále je nutné být vybaven set-top-boxem pro příjem stanic v HD rozlišení. Nutností je také modul modul Conax. To v případě, že se rozhodnete sledovat programy ve standardním rozlišení. V případě, že je váš přijímač vybaven univerzální čtečkou, nebudete ho potřebovat. Pokud máte zájem o příjem programů ve vysokém rozlišení, je nutné být vybaven modulem TNK HD, který je s kartou spárován. O jeho objednání bude řeč v následujícím odstavci. Pokud byste tak neučinili, karta by vám jednoduše v přijímači nefungovala. Na stejném principu fungovat také modul s předplacenou kartou Cyfrowy Polsat, který už však v současné době není buďto vůbec v prodeji nebo ho seženete za cenu okolo 400 zlotých, tedy přibližně tří tisíc korun.

MM socky3

Telewizja na karte modul s kartou

Po tomto produktu dlouho satelitní diváci volali – nCAM HD s kartou. Je ho možné použít téměř v libovolném přijímači, který má možnost vsunutí CI modulu (Zdroj: Satsklep.pl)

Jak si lze službu objednat

Telewizje na kartę je nejjednodušeji objednatelnou službou na území České republiky. Ač oficiálně je v tuzemských e-shopech nedostupná, v praxi je tomu jinak. Narazíte na ni v řadě českých internetových obchodů, jde ovšem většinou pouze o SD, tedy nabídku v klasickém rozlišení. Pokud však chcete mít kompletní nabídku Telewizje na kartę pohromadě, navštivte polský e-shop na adrese: www.satsklep.pl. Oblíbila si ho řada zájemců o placenou televizi z našich severních sousedů a z praxe můžeme říci, že jednání jeho provozovatele je velice solidní. V nabídce jsou například tyto produkty: Telewizja na kartę s plnou nabídkou na 5 měsíců v přepočtu za 700 Kč nebo Modul TNK HD + karta startowa na 3 měsíce za přibližně 1750 korun. U druhého produktu to znamená, že celou nabídku včetně všech HD stanic máte na čtvrt roku v ceně karty. Satsklep počítá s nabídkou po celé Evropě, čemuž má přizpůsobený i způsob dopravy. Například za standardní zásilku kurýrní službou UPS zaplatíte cca 330 Kč. Doprava klasickou poštou kromě Polska není možná. Při platbě budete opět potřebovat číslo karty a vaše osobní údaje (jméno, adresa a podobně). Jejich zneužití se však není třeba obávat. Slouží pouze pro ověření toho, kdo sedí u klávesnice.

Jak to je s legálností využívání této služby v České republice?

Služba, o které se v tomto článku píše, byla pořízena z oficiálního internetového obchodu v Polsku, proto ji lze považovat za legální. Jak má vyřešena vysílací práva jeho provozovatel se společností vlastnící tuto platformu, však není jasné. Server DigiZone.cz odmítá jakékoliv nelegální sledování zahraniční placené televize, a to ať už formou takzvaného sdílení karet (sharingu) nebo softwarové emulace.

Objednáte si tuto službu?