Hlavní navigace

Sony plánuje spustit stanici AXN HD v dlouhodobém horizontu, prioritu mají nové kanály

Lukáš Polák

1. října odstartují nejen na českém a slovenském trhu stanice AXN Black a AXN White. Pojďme se podívat, jaká k nim byla cesta, a co Sony nabízí na poli on-demand služeb.

Doba čtení: 4 minuty

Poptávku po nových stanicích ukázal průzkum

Důvodem, proč společnost Sony Pictures Television Networks původní kanály AXN CrimeAXN Scifi rebranduje, je poptávka mezi předplatiteli placené televize. Diváci pochopitelně nemuseli vědět o existenci těchto kanálů, ale obecně se ukázalo, že obsah, který AXN BlackAXN White budou nabízet, je právě tím, co chtějí lidé vidět. Sony Pictures pochopitelně nevychází z nic neříkajících čísel, ale průzkumů, které si nechala v minulosti udělat. Někteří klienti budou bezpochyby postrádat stanici AXN Scifi, jež byla jediným kanálem na našem trhu nabízejícím právě žánr science fiction. Nářky z diskusních fór ale neodrážejí realitu.

Společnosti Sony Pictures z průzkumů mimo jiné vyplynulo, že pořady, které stanice nabízela, si diváci stahovali především z internetu, a tak samotná sledovanost nebyla taková, jak by se zdálo. V reálu tak byla poptávka po tomto programu minimální. Jak již ale bylo několikrát řečeno, zájemci o science fiction o tento žánr na nových kanálech nepřijdou. Objeví se zde pásma, která takové pořady nabídnou. Abychom byli konkrétní, můžeme jmenovat například seriály Andromeda, Star Trek: Hluboký vesmír devět, Farscape a některé další. Ostatně i zahájení AXN White obstará tak trochu scifi, celovečerní film Robocop.

Na AXN HD mohou diváci zatím zapomenout

Kapitolou samou o sobě je v České republice a na Slovensku spuštění HD verze hlavního kanálu. První naděje, že se tato stanice do našeho regionu dostane, se objevila už v březnu 2011, kdy program začal testovat s maďarskou, českou a originální stopou na satelitu. Tehdy ještě za AXN hovořila společnost HBO Česká republika, která zatím nedokázala upřesnit termín spuštění verze pro tuzemské operátory. Uplynulo v podstatě dva a půl roku a stanice stále není na našem trhu dostupná. Výjimkou je pouze největší kabelový operátor UPC Česká republika. Nabízí se tedy otázka. Jak je možné, že stanice v jeho nabídce je?

Ačkoliv smlouvy operátorů pochopitelně zůstávají veřejnosti utajeny a jejich obsah je vždy záležitostí dvou konkrétních stran, v případě AXN HD a operátora UPC se může jednat o takzvaný korporátní nadnárodní deal, tedy dohodu. Znamená, to, že distribuce takové stanice se nedomlouvá v České republice, ale v centrále firmy, která je v Nizozemí. Dohoda s daným vysílatelem se pak dělá pro více trhů a je na daných pobočkách, kdy se program v nabídce objeví. Na podobném principu tak došlo s největší pravděpodobností i u kanálu Arte HD, který je u UPC jedním ze čtyř programů, které jsou součástí balíčku s nejrychlejším 240megabitovým internetem.

Podle informací, které měl k dispozici loni v září server DigiZone.cz, váhala společnost Sony Pictures Television Networks s oficiálním vstupem do České republiky a na Slovensko proto, že program nebyl oficiálně lokalizován. Firmě tedy s největší pravděpodobností nevyhovovala podoba, v jaké je k dispozici u operátora UPC. V češtině sice stanice vysílala, ovšem pouze seriály a filmy, reklamy a grafika byly v maďarštině. V úvahu pak připadala i možnost, že by vznikla verze speciálně pro oba bývalé federální trhy. Nemá ale cenu spekulovat. Sony má na podzim jasné cíle – spuštění AXN Black a AXN White, ale také premiéru seriálu Crossing Lines (Bez hranic). Škoda jen, že také v HD rozlišení mají být oba kanály dostupné v sousedním Polsku. Trh placené televize je tu ale s námi nesrovnatelný…

Sony žene online obsah kupředu

Nejen obsah lineární, ale také video-on-demand služby, tedy video na vyžádání je nejen pro sekci Sony Pictures Television Networks, ale pro samotnou společnost Sony, důležitým hnacím motorem. Server DigiZone.cz už na počátku tohoto měsíce z berlínského veletrhu IFA exkluzivně informoval, že japonská firma se chystá na spuštění videotéky „4K Video Unlimited Service“. Skrze ní chce hnát obsah v rozlišení 4K směrem k potenciálním zájemcům, kteří budou disponovat odpovídající přijímací technikou. O tom, zdali služba bude dostupná i u nás, se přesvědčíme v budoucnu. Zájem o 4K bude u nás asi zatím minimální.

Sony ale žene obsah online i jinými cestami. V České republice a na Slovensku je pravděpodobně nejznámější její AXN Player, kde nabízí ke zhlédnutí zcela bezplatně tituly ze své knihovny. Podmínkou je, že si uživatel přehraje reklamu. Firma ale touto cestou dostala k zájemcům například i tituly, které by jinak viděly pouze na obrazovce AXN, například seriálovou novinku Hannibal. Zapomenout nesmíme ale ani na druhý online produkt, který je u nás prozatím nedostupný, ale majitelé chytrých televizorů by ho jistě uvítali. Služba AXN Now funguje prozatím v Maďarsku (operátoři AppZee, Invitel, UPC a Vodafone) a nově také v Polsku (Ipla). Model je podobný jako u HBO GO.

Tvorba Sony Pictures proniká v online podobě do našich domácností i dalším důležitým kanálem. Tím je Voyo. To si podle posledních zveřejněných čísel předplácelo okolo třiceti tisíc klientů. V rámci prvního roku spolupráce se CME to znamená více než tři sta hodin filmové zábavy, například snímky Muži v černém, Spiderman, Andělé a démoni a desítky dalších. O tom, že Sony Pictures je (a bude) na trhu online obsahu důležitým hráčem, nepochybuje ani ředitel placených služeb Novy Petr Horák, jak z březnové tiskové zprávy týkající se spolupráce obou subjektů vyplynulo. Nova navíc nedávno představila Voyo Player. Ten je jednou z možností, jak dostat do svého „hloupého“ televizoru placený obsah.

Perexové foto EPA (isifa)

Anketa

Kterou ze stanic byste v nabídce vašeho operátora uvítali nejvíce?

Našli jste v článku chybu?