Hlavní navigace

Sony představilo digitální televizory s plným HD

6. 10. 2006
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Autor: 118483
Televizní digitalizace v Česku legislativně, obsahově i kvalitativně vázne, technika ale kráčí směle vpřed. Rozlišení 1920 x 1080 obrazových bodů bez prokládání řádek přestalo být jenom teorií. Nová řada televizorů firmy Sony, která přijde na český trh letos na podzim, je už připravena na digitální vysílání v plné kvalitě. Výrobky opatřené logem Full HD 1080 nabízejí kromě vysokého rozlišení také řadu dalších zajímavých funkcí. Více se o nich dočtete v dnešním souhrnném článku.

V Praze probíhá tento týden výstava Designblok 06, která ukazuje mj. moderní řešení bytových interiérů. Firma Sony, přední světový výrobce spotřební elektroniky, je partnerem akce a včera při té příležitosti uspořádala tiskovou konferenci. Manažer obchodu a marketingu televizorů Ivan Trachta na setkání představil nové modely řady Bravia, které si novináři mohli prohlédnout i ve skutečném provedení. A bylo na co koukat.

Dosud se jako HD ready označovaly televizory podporující režimy 720p nebo 1080i. Pokud někdo nemá rád zkratky, doplňme, že se jedná buď o menší počet řádek bez prokládání nebo více řádek, které jsou ale vysílané po sudých a lichých půlsnímcích. Ani jedno řešení není pro oko ideální. Společnost Sony proto dala svým novým televizorům do vínku rozlišení 1920×1080, které je označené 1080p, znamená plný obraz bez střídání půlsnímků a ve výsledku má vyšší, k očím šetrnější frekvenci. Pro odlišení od „obyčejných“ HD ready televizí označila firma nové výrobky logem Full HD 1080.

Technické parametry nových televizorů

Rozšířením o nové Full HD řady W2000, A2000 a R2000 bude v podzimní nabídce televizorů Sony Bravia celkem 18 různých modelů v různých úrovních výbavy a cen, informuje tisková zpráva společnosti. Na ceník si budeme muset ještě počkat, technické specifikace jsou známé už dnes. Pokud si místo čtení chcete sami prohlédnout přehled parametrů [PDF, 86 kB], nic vám nebrání. Zájemci si mohou elektronicky prolistovat také informační brožuru [PDF, 35 MB] plnou obrázků, specifikací a vysvětlení technologií.

KDL-40X2000 byt

Televizorům Bravia a nejen jim jsme na DigiZone.cz věnovali pozornost už v březnovém článku Digitální televizory pronikají na český trh. Sony nabízela plné HD rozlišení už tehdy, ale pouze u jediného modelu z řady X2000. Nyní se firma rozhodla využít písmena abecedy jak se patří a mezi V a X začlenila novou řadu W2000. Nové LCD televizory mají úhlopříčku 40 a 46 palců, tedy minimálně jeden metr. Kontrastní poměr obrazovky je 1800:1, dynamický kontrast Sony uvádí jako 8000:1. Svítivost displejů je typicky 450 kandela (fyzikální jednotka odpovídající přibližně jedné svíčce) na metr čtvereční. Provozní spotřeba je 185, resp. 225 Wattů, v pohotovostním režimu ale klesnou energetické výdaje všech televizorů Bravia na 0,3 Wattu.

Zavedená řada X2000 získala tři nové přírůstky ve velikostech 40, 46 a 52 palců. Svítivost LCD je stejná jako u televizorů popsaných výše, kontrast je ale nižší – 1300:1 klasicky, 7000:1 dynamicky. Spotřeba se za provozu pohybuje mezi 205 a 290 Watty. Televizory řady X2000 mají oproti W2000 mírně silnější reproduktory a disponují technologií Bravia Engine Ex, která zajišťuje dokonalejší zpracování a doladění obrazu. Odezva modelů řady X2000 a W2000 je osm milisekund.

Ivan Trachta představil na tiskové konferenci také dva modely, které spadají do kategorie MDP (Micro Display Projection). Televizory z řad A2000 a R2000 používají třípanelový projekční systém Sony SXRD (Silicon X-tal Reflective Display), která podle výrobce prakticky odstraňuje mezery mezi jednotlivými obrazovými body, které se na mnoha televizorech se zpětnou projekcí projevují jako viditelná mřížka. Televizor by měl nabízet pouze jasný a ostrý, filmově čistý obraz. Než se signál dostane k poli SXRD panelů, je několikrát zpracován pomocí technologie Bravia Engine Pro, nejpokročilejší varianty systému pro zdokonalení obrazu. Dynamický kontrast televizorů je 10.000:1, odezva klesla na 2,5 milisekundy. A úhlopříčky? Ty jsou 55 a 70 palců.

KDL-46W2000 II

Digitální výbava

Všechny nové televizory Bravia mají integrovaný tuner pro zemské digitální vysílání. Jejich součástí je ale nadále ladicí obvod na analogový příjem, a tak mohou výrobky sloužit i v dnešních digitálně sychravých časech. Televizory podporují pouze kompresní standard MPEG-2, naštěstí mají ve výbavě slot Common Interface (CI), který jim otevírá možnosti k budoucím vylepšením. Sony podle slov Ivana Trachty vyzkoušela pro francouzský placený kanál TPS modul, který v sobě obsahuje dekodér MPEG-4 i placeného vysílání. Produktový manažer televizorů české pobočky se zmínil také o existenci IPTV karet pro CI.

Umí dobře česky - pečeť

Konektorů je na bocích a zadních stranách přijímačů skutečná hojnost. Všechny nové modely Bravia mají 2× HDMI, komponentní výstup videa, 2×-3× konektor SCART, optický digitální zvukový výstup S-P/DIF, analogový stereo výstup a zdířku pro sluchátka. Standardem je také konektor VGA pro připojení počítače. Nejlepší představu si o výbavě konkrétního modelu uděláte po prohlédnutí obrázků. Protože jich máme od Sony i z vlastních zdrojů opravdu hodně, věnovali jsme fotografiím zvláštní stránku.

Výrobky Bravia pamatují na českého diváka a zajišťují mu plný jazykový komfort. Mají český manuál, uživatelské menu, správná diakritika se zobrazuje také na stránkách teletextu a v případě DVB-T i při prohlížení elektronického průvodce. Zmínili jsme to na jaře, u nových modelů to platí také, a tak se mohou zákazníci na televizorech Sony setkávat s logem „Umí dobře česky“.

Sony - Umí dobře česky

Kvalitní zdroj signálu, pozvánka na Invex a další výrobky Sony

Možná už jste si v průběhu čtení článku řekli: 1920×1080 je sice pěkné rozlišení, ale jak ho využiju? Zemské digitální vysílání bude v České republice na zavedení HDTV čekat ještě léta. Sony nabízí odpovědí hned několik. Největším trumfem by měla být herní konzole PlayStation 3, která nejenže bude mít výstup ve vysokém rozlišení, ale nabídne jako součást výbavy také přehrávač Blue-ray. Filmy a hry ve vysoké obrazové kvalitě by proto alespoň trochu mohly utišit technologické nadšence volající po solidním zdroji signálu pro dobře vybavenou televizi.

Další šanci nabízí IPTV a DVB-S. Německá Premiere nebo britská Sky už ve vysokém rozlišení vysílá a příjem těchto televizí, ačkoli to není legální, mohou mít i diváci v Česku. Stačí prohledat nabídky na Internetu. Na příjem satelitu nebo IPTV ale budou lidé potřebovat set-top-box s adekvátní dekódovací kartou.

KDS-70R2000 byt

Příští týden se na brněnském Výstavišti uskuteční další ročník veletrhů Invex a Digitex. Sony v pavilonu E (Media Hall) nabídne na 600 metrech čtverečních expozici HD World. Návštěvníci si tu budou moci nové televizory prohlédnout a vyzkoušet. Lákadlem, dosud bohužel nepotvrzeným, je srovnávací ukázka O2 TV ve standardním a vysokém rozlišení obrazu. Telefónika by měla po dobu Invexu otestovat také HDTV/MPEG-4 v zemském multiplexu C. Na televizorech Bravia s připojeným set-top-boxem by pak diváci viděli výsledek. Uvidíme, jestli se test podaří a zda si O2 vyřídí všechny formality.

cif 24 - early cena - média

Na závěr udělejme odbočku mimo svět televizorů. Na včerejší konferenci nás zajímalo také, jestli Sony uvede na český trh též svoje set-top-boxy a DVD rekordéry s integrovaným DVB-T tunerem. První dotaz má odpověď zápornou, digitální přijímače Sony byly vyvíjené pouze pro západní Evropu, kde také zůstanou. Na poli DVD rekordérů je situace světlejší a dočkáme se jich na jaře příštího roku.

Asi vám neuniklo, že v článku není nikde zmínka o ceně. Důvod je prostý, Sony nový ceník teprve připravuje. Už dnes ale najdou zájemci na Internetu sazbu za projekční televizory [PDF, 652 kB]. Model řady A2000 stojí 80.000, televizor s označením R2000 pak 180.000 korun. Ivan Trachta včera také prozradil, kolik bude stát 40palcový zástupce třídy W2000 – 85.000 korun. Ceny jsou včetně DPH.

KDL-46W2000 byt

Jaké televizní rozlišení by se vám doma líbilo?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).