Hlavní navigace

Soud dnes rozhoduje o oprávněnosti odvolání ředitele ČRo Kasíka

15. 4. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Autor: 115393
15. 4. 2010

Bylo loňské odvolání generálního ředitele Českého rozhlasu Václava Kasíka oprávněné, nebo ne? O tom dnes bude rozhodovat soud, na který se Kasík obrátil. Bývalý ředitel rozhlasu se totiž domnívá, že rozhodnutí Rady ČRo z loňského července bylo nezákonné. Proto požaduje, aby jej soud prohlásil za neplatné. Rozhlas nyní vede prozatímní ředitel Peter Duhan.

K TÉMATU: Rada Českého rozhlasu odvolala ředitele Kasíka, vedením pověřila Medka

Podle Kasíka bylo jeho loňské odvolání vyvrcholením šikany ze strany Rady ČRo. Pro odvolání tehdy hlasovalo šest z devíti radních, nejnižší možný počet podle zákona. Radní poté stejným počtem hlasů pověřili dosavadního programového ředitele rozhlasu Richarda Medka výkonem funkce prozatímního generálního ředitele, a koncem září jej potvrdili jako řádného generálního ředitele.

ČTĚTE TAKÉ: Václav Kasík nevyloučil další kandidaturu na ředitele rozhlasu

MMF24

Medek se však koncem října zhroutil a po tříměsíční hospitalizaci letos v únoru oznámil, že na funkci rezignuje. Vedená rozhlasu po něm dočasně převzal programový ředitel Peter Duhan. Podle zákona by měla rada do devadesáti dnů od rezignace řádného generálního ředitele zvolit jeho nástupce, ale vzhledem k tomu, že několika radním mezitím skončil mandát a poslanci nezvolili jejich nástupce, nemá rada pro volbu ředitele dostatečný počet hlasů.

Generálního ředitele rada může rada zvolit nejméně šesti hlasy. Rada by měla mít ze zákona devět členů, nyní jich má ale pouze pět, přičemž jeden radní je dlouhodobě nemocný a nemůže se jednání v Praze účastnit. Rada kvůli tomu už uskutečnila výjezdní zasedání v Brně.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).