Hlavní navigace

Soud nařídil hlavní líčení v kauze Tojecool.cz, policie případ neuzavřela

8. 2. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Začátkem dubna začne Městský soud v Praze projednávat žalobu advokáta Adama Černého na vydavatelství Internet Info. Policie v případu stále nikoho neobvinila.

Zatímco se poslanec David Rath obviněný z korupce připravuje ve vazební věznici na svůj soudní proces, paralelně se stále řeší i kauza kontroverzního webu Tojecool.cz, který rada Středočeského kraje schválila v době, kdy byl ještě jeho hejtmanem.

Záhy poté, co byl případ v březnu medializován, podalo několik lidí trestní oznámení na neznámého pachatele. Policie však zatím ve vyšetřování nedospěla k žádnému konkrétnímu závěru. Podle tiskové mluvčí Krajské ředitelství policie hl. m. Prahy Evy Kropáčové si kriminalisté obdrželi koncem ledna posudek, na jehož základě rozhodnou o dalším postupu vyšetřování.

Již v dubnu loňského roku nám bylo postoupeno trestné oznámení na web a od té chvíle se věcí zabýváme. V květnu jsme obdrželi již několik dalších trestních oznámení na nezákonné nakládání s prostředky. Jedná se o přidělení zakázky v zadávacím řízení, kdy ze tří firem byla vybrána jedna. V červenci loňského roku kriminalisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku. Následně si kriminalisté zadali vypracování znaleckého zkoumání a vyslýchali všechny svědky, poškozené a další osoby. Na konci ledna jsme obdrželi vypracovaný znalecký posudek, o který jsme měli zažádáno. Po kompletním seznámení s posudkem bude stanoven další postup.

Rada Středočeského kraje, v čele s tehdejší hejtmankou Zuzanou Moravčíkovou, přitom loni na konci května projekt zastavila s tím, že byl předražený, sporně vysoutěžený a pro Středočeský kraj ne zcela potřebný.

Tuzemské soudy v tomto případě pracují rychleji než policie. Měsíc poté, co 21. března 2012 vyšel na Lupě článek z pera Daniela DočekalaToJeCool.cz za dva miliony ale vůbec není cool“, totiž Adam Černý, jeden ze současných právních zástupců Davida Ratha a člověk, jehož jméno se objevuje ve spojení s firmami, které se dostaly do blízkosti zakázky Středočeského kraje na web Tojecool.cz, podal jako soukromá osoba na vydavatelství Internet Info a Daniela Dočekala žalobu na ochranu osobnosti.

Content First 2022_tip temata

Adam Černý v ní žádá stažení inkriminovaných článků na serverech Lupa.cz a Pooh.cz, zveřejnění omluvy a zaplacení částky jeden milion korun českých. Na vznik webu Tojecool.cz a kritiku Středočeského kraje kvůli plýtvání jako první poukázal Český rozhlas. Daniel Dočekal tuto informaci dále rozpracoval a získal dodatečná fakta o pozadí této veřejné zakázky. Informace publikoval na svém webu Pooh.cz a na serveru Lupa.cz.

Veřejné projednávání žaloby u pražského Městského soudu je stanoveno na 3. dubna 2013.

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.