Hlavní navigace

SPIR připravil pravidla pro používání nativní reklamy

14. 4. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Dokument se stal doplňkem Etického kodexu přebírání zpráv na internetu. Nativní reklama tak dostává jasnou definici a zakotvení.

„Nativní reklamou se pro účely tohoto dokumentu rozumí placené umístění obsahu ve stejném formátu a designu jako redakční obsah se všemi shodnými náležitostmi, zejména přítomností v hlavním obsahovém proudu média, zařazením do stejných kategorií a se shodným selfpromem jako u redakčního obsahu. Tomuto typu odpovídá např. PR článek, nejčastější případ nativní reklamy v českých online médiích,“ definuje SPIR formát a jeho oddělení od redakčního obsahu. 

Doporučení, která dalo sdružení v dokumentu dohromady, nejsou právně závazná, jde však o návrhy „primárně etické povahy“. Každopádně nová pravidla by měla v nejbližší době schvalovat valná hromada.

Nativní reklamě se dlouhodobě věnuje Aleš Miklík, který stojí také za projektem MarketVoice, který se rozjel na serverech vydavatelství Internet Info během loňského roku. 

cif 24 - early cena - média

Snaha SPIRu má vést k tomu, aby byl jednoznačně oddělen redakční a reklamní obsah. V souvislosti s trendy takzvané nativní reklamy a brand journalismu se totiž často hranice mezi vydavateli a inzerenty stírají. 

„Zároveň ze strany zadavatelů sílí tlak na vydávání placeného obsahu ve formě co nejpodobnější redakčnímu nebo i bez označení jako PR (inzerce),“ tvrdí stránky sdružení. 

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).