Hlavní navigace

Slovenský rozhlas usiluje o pilotní digitální vysílání v DRM

12. 10. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Logo digitálního rozhlasového standardu DRM Autor: 115393
12. 10. 2007

Veřejnoprávní Slovenský rozhlas chce spustit pilotní digitální vysílání ve standardu DRM, tedy obdobě klasického krátkovlnného analogového vysílání v AM pásmu. Podle technického ředitele Róberta Oravce už požádal slovenskou Radu pro vysílání a retransmisi o příslušnou licenci a čeká na její rozhodnutí.

Slovenský rozhlas už vysílání v DRM vyzkoušel loni v březnu během bratislavské konference CERD 2006. Tehdy jej technicky zajišťovala společnost Tesla Hloubětín společně s německou společností Transradio a pražským ČVUT. V Bratislavě a blízkém okolí takto vysílal metropolitní okruh Regina (viz rozhovor DigiZone.cz s vedoucím obchodního oddělení televizních, rozhlasových vysílačů a anténních systémů Tesly Hloubětín Petrem Formánkem).

Zda se rozhlasu podaří získat licenci pro pilotní provoz, ale není úplně jisté. Jak totiž upozorňuje server Mediálne.sk, slovenský zákon o digitálním vysílání počítá s tím, že pilotní digitální vysílání (dosud provozované pouze ve formátu DVB-T, v němž vysílají i programy Slovenského rozhlasu) skončí letos na Silvestra. Spustit vysílání na dva měsíce by nemělo smysl, připustil Oravec.

KL24

Slovenské ministerstvo dopravy, pošt a telekomunikací ale namítá, že pilotní digitální vysílání bude pokračovat i v roce 2008 a potrvá až do spuštění prvního přechodného multiplexu, v němž by měly do vypnutí analogového vysílání digitálně šířit signál všechny současné analogové televize na Slovensku. Digitální zákon proto bude nutné novelizovat, dodává Mediálne.sk.

Pokud Slovenský rozhlas licenci pro vysílání DRM získá, spustí ho nejprve v Bratislavě, poté v Banské Bystrici a Košicích, a nevylučuje ani pokrytí všech krajských měst. Český rozhlas zahájil řádné digitální vysílání v DRM loni v říjnu a šíří tímto způsobem svoje zahraniční vysílání okruhu ČRo 7 – Radio Praha (viz článek Co je to DRM a proč v něm vysílá Český rozhlas).

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).