Hlavní navigace

Start UMTS u Eurotelu a T-Mobile se odkládá až na rok 2007

11. 3. 2005
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Včera se objevila překvapující informace, že ČTÚ posunul na žádost obou společností datum startu UMTS sítí z roku 2006 až na rok 2007. Že by to byl výsledek tlaku na ČTÚ kvůli nízké ceně UMTS licence pro Oskara, kterého chce navíc koupit Vodafone? Dříve se tak dočkáme další mobilní - pouze datové - sítě, podle všeho od T-Mobile.

Včera médii proběhla zprávička ČTK, informující o dalším posunutí startu UMTS (3G) sítí v České republice. Zatímco dle původních podmínek licencí měly Eurotel a T-Mobile (TMO) spustit své sítě již na počátku roku 2005, byla tato hranice posléze posunuta na rok 2006, výměnou za předčasné splacení miliardových poplatků za licence, nyní se start odsouvá až na počátek roku 2007. Podle dostupných informací o posunutí požádaly samy firmy (zajímavé, že obě dostaly identický nápad…) a Český telekomunikační úřad (ČTÚ) jim vyhověl – ze strany regulátora není k této akci dostupné žádné stanovisko. Mluvčí Eurotelu, Diana Dobálová, pro ČTK řekla: „Kvůli větší flexibilitě při zavádění UMTS jsme požádali ČTÚ o odklad termínu povinnosti spustit UMTS. Úřad naší žádosti vyhověl.“

Není zcela jasné, co si lze představit pod pojmem „větší flexibilita“, je však evidentní, že ani jedna ze společností se do spuštění UMTS prostě nehrne. Je to vlastně pochopitelné – sítě třetí generace se v Evropě zatím nesetkaly s převratným úspěchem, upgradované GSM sítě s EDGE nabízejí sice ne tak rychlá data jako UMTS, ale rozdíl už není tak propastný jako mezi 3G a GPRS, a především, stále se (marně) hledá „zlatý grál – killer app“, který by znamenal dostatečnou motivaci uživatelů hromadně přecházet na 3G. Největší masy zákazníků jsou stále zcela spokojeny s tím, že jejich mobil může telefonovat a posílat SMS, do kouzel, jako jsou WAP, MMS a další, teprve pomalu pronikají (některým zůstanou tyto technologie nepřístupné zcela, neboť je prostě ke svému životu nepotřebují) a nezdá se, že by největší dosavadní tahák 3G, videohovory, nadchnul uživatele natolik, aby houfně cítili potřebu migrovat na tuto technologii. Ostatně, dokážete si představit, jak by to vypadalo v ulicích, kdyby všichni, kdo nyní chodí s mobilem u ucha, se snažili dívat na maličké obrazovce na volající protistranu? Buď by poklesl provoz, nebo stoupl počet zranění.

Dá se však předpokládat, že obě firmy se na ČTÚ obrátily především kvůli třetí UMTS licenci, kterou získal Oskar. Zatímco Eurotel a T-Mobile (TMO) získaly licence již v roce 2001, v době největšího boomu kolem 3G, a zaplatili 3,54, resp. 3,86 miliardy korun, Oskar tehdy do soutěže o UTMS nešel, počkal si další čtyři roky a letos na, konci února, získal licenci za dvě miliardy korun (splatné v následujících pěti letech) s tím, že má síť spustit k 1. lednu 2008. Eurotel i TMO samozřejmě reagovaly nesouhlasně, neboť podle jejich názoru není důvod, aby Oskar pořídil licenci tak levně, ovšem zapomínají na jednoduché pravidlo nabídky a poptávky. A stát asi raději prodá licenci levně, než vůbec ne. Dá se tedy tiše předpokládat, že určitým ústupkem ČTÚ může být schválení odložení startu sítí o další rok. Zatímco obvykle se brzký start představuje jako konkurenční výhoda, v případě UMTS to tak operátoři nevnímají – ještě stále poměrně intenzivně investují do stávajících GSM sítí, a tak se jim prostě nevyplatí rozjíždět další velký projekt, UMTS. Oskar v tomto případě na zdrženlivosti docela vydělal, Eurotel a TMO odložením startu sítě alespoň zlepšují své budoucí startovní podmínky.

Soutěž s předem známým výsledkem?

Již jsme referovali o výběrovém řízení na licenci v pásmu 872 MHz, kde by měla vzniknout datová síť, konkurující CDMA síti Eurotelu. Na konci února zveřejnil ČTÚ výsledky z třetího zasedání řídícího výboru, který určil pořadí dle odevzdaných podkladů:

  • 1. místo T-Mobile,
  • 2. místo Eurotel,
  • 3. místo České radiokomunikace.

Jelikož je jasné, že Eurotel uspět nemůže (má se jednat o konkurenci jeho sítě), je nejpravděpodob­nějším vítězem TMO, jak se ostatně předpokládá od začátku soutěže – tentokrát jako ústupek ČTÚ firmě T-Mobile kvůli datové síti Eurotelu na frekvenci 450 MHz. Komu ustoupí ČTÚ příště?

Mimochodem, TMO (pokud licenci skutečně dostane, podle prvních podkladů měla být udělena již 8. března) asi uvítal odložení startu UMTS dvojnásobně – musel by totiž stavět dvě nové sítě najednou (o upgradování GSM o EDGE nemluve), neboť síť má být spuštěna do roka od udělení licence. A pokud nechce mít TMO jen novou hračku na uspokojení svých konkurenčních vášní, ale chce postavit reálnou alternativu CDMA síti Eurotelu, bude se muset docela snažit.

KL22 hlasovani

Oskar pro Vodafone?

Další zajímavou zprávou, která tento týden vyplula na povrch prostřednictvím MF Dnes, resp. iDnes, je jednání mezi největším mobilním operátorem na světě, společnosti Vodafone, a majitelem Oskara, kanadskou společností TIW. Obě firmy kupodivu neotálely a informaci o vyjednávání potvrdily – byť s upozorněním, že se jedná pouze o jednání, které nemusí být zakončeno prodejem. TIW se chce zbavit svých posledních aktiv – tím je nejmladší český operátor, Oskar, ale především jednička na rumunském trhu, společnost MobiFion, která má 48 procent trhu a takřka pět milionů uživatelů (podíl i počet zákazníků je u Oskara výrazně nižší).

Zatím není příliš jasné, co by podobná změna bezprostředně znamenala pro místní zákazníky. Ačkoliv se při kompletním převzetí Peagasu T-Mobile dušoval, že integrace do nadnárodní sítě mobilních operátorů bude pro zákazníky velkým přínosem, mezi nabídkami „lokálních“ operátorů a TMO není podstatný rozdíl, naopak Eurotel (který byl – pravda – dlouho řízen minoritním americkým spolumajitelem) obvykle přinášel novinky dříve než TMO. Pokud by však Český Telecom a s ním i Eurotel připadl například konsorciu, kterého se účastní France Telecom, vlastnící mobilního operátora Orange, poměrně rychle by se na českém trhu objevili dva noví velmi silní globální hráči a konkurence by se mohla ještě více přiostřit.

Co bude "killer aplikací" u UMTS?

Autor článku

Autor se již dlouhá léta šťourá v Macích, mobilních technologiích a Internetu a provozuje svůj osobní technický blog www.maler.cz.