Hlavní navigace

Startuje Nova Cinema, naladí ji jen 10 procent domácností

30. 11. 2007
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 115393
Více pozornosti, než by si ve skutečnosti zasloužil, má těsně před startem filmový kanál televize Nova, stanice Nova Cinema. Řadu diváků hned od začátku zklame nízká penetrace programu. Proklamovaní kabeloví operátoři jej nemůžou nabídnout hned od soboty 1. prosince, protože si včas nevyřídili povolení od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV). Z optimistického hlediska by mohlo start Novy Cinema sledovat asi deset procent domácností. Tedy pokud si ji opravdu naladí všichni, ke kterým se může dostat.

V sítích UPC jenom digitálně. Pokud vůbec.

Ačkoli největší kabelový operátor UPC už získal od RRTV povolení zařadit Novu Cinema do svých kabelových sítí i satelitní služby UPC Direct, ještě ve čtvrtek odpoledne nebylo jasné, zda se tak stane již v sobotu 1. prosince, kdy o 11. hodině dopoledne začne kanál vysílat. Ačkoli to Nova ani zástupci UPC nechtěli veřejně komentovat, důvodem jsou rozdílné představy o poplatcích, které by měla UPC platit Nově za každého zákazníka s možností sledovat Novu Cinema. Zatímco Nova původně slibovala, že filmový kanál bude zcela zdarma, a to jak pro diváky, tak pro operátory, při jednání o smlouvách náhle požadovala za každou kabelovou přípojku s příjmem Novy Cinema poplatek 3,50 Kč měsíčně.

NA TOMTO MÍSTĚ JSME CHTĚLI BĚHEM PÁTKU ZVEŘEJNIT SEZNAM OPERÁTORŮ, S NIMIŽ CET 21 UZAVŘELA SMLOUVU O ŠÍŘENÍ PROGRAMU NOVA CINEMA. SEZNAM SLÍBENÝ ZÁSTUPCEM CET 21 JIŘÍM HOJGREM ALE TELEVIZE NOVA NEDODALA. V TUTO CHVÍLI MÁME ROZPRACOVANOU CELOU ŘADU SMLUV, ČEKÁME NA JEJICH VRÁCENÍ, TAKŽE NEMŮŽEME BÝT V TUTO CHVÍLI VÍCE KONKRÉTNÍ. VĚŘÍME, ŽE SEZNAM BUDE MOŽNÉ ZVEŘEJNIT NA KONCI PŘÍŠTÍHO TÝDNE, SDĚLILA PROSTŘEDNICTVÍM SMS MLUVČÍ TV NOVA VERONIKA ŠMÍTKOVÁ.

OFICIÁLNÍ TISKOVÁ ZPRÁVA: Nova Cinema, alternativa k hlavnímu programu TV Nova

Nova Cinema logo

Částka je sice menší než u dalšího tematického kanálu Novy, Galaxie sport, ale i tak narušila původní plány operátorů zařadit Novu Cinema do základních omezených programových nabídek. Některé společnosti, jako třeba SATT Žďár nad Sázavou, tak na poslední chvíli přehodnotily strategii a zařadí filmový kanál Novy do dražší rozšířené nabídky (viz Nova Cinema nebude tak úplně zadarmo). Z ekonomického hlediska to je logické: u dražší nabídky se operátor lépe vyrovná s vyššími náklady, které mu zpoplatněná Nova Cinema přináší, a zároveň tak může přesvědčit zákazníky s omezenou nabídkou, aby přešli k dražšímu programovému balíčku. Konkrétně u UPC nebylo ve čtvrtek večer jasné, v jaké nabídce se Nova Cinema objeví, jednání se však týkala pouze digitálních platforem UPC Digital (kabel) a UPC Direct (satelit). Analogová kabelovka UPC tento program nenabídne.

Váhá také jihomoravský Noel

Rozpaky z jednání s Novou neskrývá rovněž jihomoravská kabelová společnost Noel, která je společně s UPC jediným kabelovým operátorem s platnou registrací pro převzaté vysílání Novy Cinema. Zákazníci Noelu by se tak měli k novému programu dostat už v sobotu 1. prosince. Podle zástupce firmy Romana Hořáka se to ale rozhodně nebude týkat všech lokalit, kde kabelovka působí. Máme rozvody v asi dvaceti lokalitách. Zatím mohu říci, že Novu Cinema naladí několik set našich zákazníků. Vše ale záleží na jednání mezi námi a zástupci obcí, ve kterých působíme. Přímo 1. prosince se Nova Cinema objeví ve dvou lokalitách: Ostrovačicích a Těmicích, řekl Hořák serveru DigiZone.cz.

Noel Nova Cinema pouták

Takto poutá start programu Nova Cinema jihomoravská kabelová společnost Noel

VÍCE O PROGRAMU NOVA CINEMA: Nebude Nova Cinema odpadkovým košem televizní zábavy?

Všichni ostatní kabeloví operátoři musí počkat na příští týden, kdy RRTV projedná další žádosti o rozšíření jejich registrací o vysílání Novy Cinema. Na filmový kanál Novy tak budou tuto sobotu marně čekat klienti kabelových společností KT Přerov, KT Třinec, Elsat České Budějovice, F.C.A. či Self servis, ačkoli Nova minulý týden na tiskové konferenci slibovala, že to budou právě tyto firmy, které Novu Cinema nabídnou od samého začátku vysílání. Je možné, že některé kabelovky zariskují a pustí Novu Cinema ještě předtím, než dostanou povolení od RRTV. Žádosti na radě leží a jde v podstatě jenom o formální záležitost. Radní by je pak upozornili na porušení zákona a tím by se to vyřídilo, myslí si jednatel Galaxie sport Jiří Hojgr, pověřený společností CET 21 vyjednáváním smluv o šíření Novy Cinema.

Začátek uvidí minimum diváků

Že se Nova Cinema zpočátku neobjeví v nabídce tolika společností, u kolika to původně slibovala, si uvědomuje i sama Nova. Na internetové stránce www.novacinema.cz se původně objevil výčet kabelových operátorů, kteří měli Novu Cinema zařadit do svých nabídek už od 1. prosince. Seznam ze stránek zmizel prakticky okamžitě poté, co server DigiZone.cz upozornil na fakt, že registraci pro převzaté vysílání Novy Cinema v kabelových rozvodech a prostřednictvím IPTV mají pouze společnosti UPC Česká republika a Noel. Nahradilo je obecné konstatování, aby diváci kontaktovali provozovatele sítě kabelové televize nebo sítě IPTV, jejímiž jsou klienty. Že by operátoři chtěli riskovat vysílání Novy Cinema před tím, než získají oficiální povolení od RRTV, jak si myslí Jiří Hojgr, není tak úplně jisté.

Nova Cinema web

Internetové stránky programu Nova Cinema

Samozřejmě budeme program Nova Cinema do nabídky zařazovat během prosince postupně, jak to bude technicky, právně a organizačně možné (máme 21 hlavních stanic po celé ČR). Registrace u RRTV je v tomto ohledu pouze jeden z problémů. Podle mne ten nejmenší. Koneckonců kdyby Rada zasedala častěji, už registraci dneska máme, řekl serveru DigiZone.cz jednatel druhé největší tuzemské kabelové společnosti F.C.A. Josef Veselý. Stejně odpovídá i Petr Bárta z jihočeské kabelové společnosti Elsat: Ke schválení naší registrace dojde s největší pravděpodobností na zasedání Rady pro rozhlasové a televizní vysílání 4. prosince. A totéž říká i Petr Pobořil, ředitel společnosti Mattes AD, která nabízí IPTV službu 802.tv: Smlouva je podepsaná, technicky je vše hotovo, budeme však muset čekat na RRTV (tady jsme zaspali).

MM AI t

Start bez publika?

Kolik lidí tedy bude moci reálně sledovat start filmového kanálu Nova Cinema? Pokud se televize během pátku nedohodne se společností UPC, zbývají jí kromě diváků kabelové televize Noel v Ostrovačicích a Těmicích na jižní Moravě už jen satelitní platformy CS Link a Digi TV. Z nich zatím zařazení Novy Cinema do programové nabídky potvrdila pouze společnost Trade&Technology, jeden z distributorů dekódovacích karet k CS Linku. Novu Cinema budou moci od 1. prosince sledovat zdarma držitelé všech karet TT, což je více než 200 tisíc domácností. Dalších 100 tisíc klientů má konkurenční distributor karet CS Linku, společnost Gital, která však ještě ve čtvrtek večer nezveřejnila, za jakých podmínek Novu Cinema poskytne divákům.

Filmový kanál Novy se má také objevit v základní programové nabídce satelitní služby Digi TV, která pro Českou republiku neoficiálně uvádí 180 tisíc předplatitelů. Konkurenční UPC Direct vykázal ke konci třetího čtvrtletí letošního roku 126 700 zákazníků. Nebudeme-li ale počítat kabelové a satelitní služby UPC, start Novy Cinema bude moci v lepším případě sledovat necelých 500 tisíc domácností. To je něco přes deset procent z celkového počtu 3,7 milionu všech domácností v České republice. Připočtením digitálních platforem UPC by tento počet stoupl o 200 tisíc na 600 tisíc, tedy 16 procent domácností. Otevřená zůstává otázka zařazení Novy Cinema do velkých IPTV platforem, jako je O2TV, Volný TV či Quickmedia IPTV.

Podíváte se na start Novy Cinema?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).