Hlavní navigace

Stav GPRS na českých tocích

14. 11. 2000
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

O fungování technologie GPRS v mobilní síti společnosti EuroTel jsme na Lupě psali již minulý týden. S menší dávkou poetiky bychom mohli tento článek nazvat "stav implementace paketových technologií přístupu k Internetu v Českých radiotelefonních sítích". Kratší název ale přeci jen obsahuje více šťávy.

Jak již zde bylo několikrát řečeno, GPRS je nová technologie přenosu dat v mobilní síti, která využívá na vzdušném rozhranní přenos po paketech. Tím umožňuje lepší využití celkové přenosové kapacity, které přináší také nižší poplatky za používání.

EuroTel

Velkou část klientely našeho největšího operátora tvoří právě podnikoví zákazníci, kteří mají obecně o datové služby velký zájem. Proto se EuroTel snaží jim všemožně vycházet vstříc. Jako jediný nabízí EuroTel „kanálové“ technologie 14,4 kbit/s HSCSD (43,2 kbit/s). EuroTel se proto snažil o prvenství i v případě GPRS. Trochu uspěchaně, ale nakonec přeci jen bylo GPRS u EuroTelu uvedeno jako první.

Uspěchanost uvedení se projevuje tím, že EuroTel stále není schopen plynule dodávat mobilní telefony s podporou GPRS. Nepochybně ale EuroTel své prvenství náležitě marketingově zúročí.

Obchodní nabídka služeb na bázi GPRS sice vypadá zajímavě, je ale potřeba pečlivě počítat. 30 Kč za 1 MB sice na první pohled není mnoho, ale kdo je zvyklý surfovat přes vytáčenou linku a sleduje množství přenesených dat, ví, že MB přiskakují nechutně rychle. Pod tlakem konkurence ale snad dojde ke snížení těchto cen.

Kromě přístupu na Internet nabízí EuroTel přes GPRS také připojení na WAP. To je – bohužel – tarifikováno výrazně dráž – 0,50 (resp. 0,40) Kč za 1 KB. Pro podnikové zákazníky bude Eurotel nejspíše nabízet v brzku také připojení na intranet.

RadioMobil

RadioMobil byl všeobecně považován za favorita na poli GPRS. Bohužel, nepodařilo se mu ale dostatečně zhodnotit náskok, který před svým konkurentem (EuroTelem) získal. Neúspěch byl patrně způsoben jednak přílišným sebevědomím, že EuroTel je daleko (což byl – ale na druhou stranu) a faktem, že síť RadioMobilu je dodávána dvěma dodavateli.

V části sítě, kterou dodává Motorola, bylo možné již delší dobu provozovat GPRS bez velkých problémů. V části sítě (cca jedné třetině), kterou dodává Siemens, ale nebylo možné používat GPRS vůbec.

Zprovoznit takovou službu pouze v části sítě je dosti nevhodné a zahrává si s trpělivostí uživatelů. To byl asi nejpádnější důvod, proč se RadioMobil rozhodl GPRS zatím pozdržet. Siemens hlavní upgrade sítě pro GPRS údajně prováděl o tomto víkendu. Pokud se v následujících testech ukáže, že všechno je, jak má být, může být GPRS v síti Paegas spuštěno již poměrně brzy – snad na přelomu listopadu a prosince.

Překvapivě ale RadioMobil uvádí, že přístup na WAP přes GPRS bude ale podporován teprve v únoru příštího roku.

Český Mobil

O postupu implementace GPRS v síti Oskara není příliš mnoho známo. Obecně Český Mobil s implementací GPRS příliš nepospíchá, neboť jeho zákaznická základna asi nebude v tuto chvíli příliš orientována na datové služby.

Implementace však postupuje. Podle oficiálního vyjádření představitelů Českého Mobilu není v tuto chvíli pro firmu důležitý termín spuštění, ale výhodnost nabídky pro koncové zákazníky (rozumějme příznivá cena). Podobné proklamace jsme však již slyšeli v případě WAPu, který je u Oskara relativně drahý.

Z kusých informací se podařilo vyčíst, že Oskar očekává spuštění GPRS až v průběhu prvního čtvrtletí příštího roku. Oskar nemá co ztratit a do té doby bude možné dobře odladit síť i telefony. Podobný postup se osvědčil v případě WAPu, kde portál Oskara je o třídu lepší než tolik propagovaný „sexy Juice“.

A co telefony?

Technologie v síti je sice fajn věc, ale je také třeba mít telefony (terminály), které jsou schopny takovouto technologii využít. Je tedy ironií osudu, že firmy, které se coby dodavatelé infrastruktury předhánějí, kdo je schopný vyrobit lepší zařízení pro GPRS, nejsou vesměs stále schopny vyrobit žádný GPRS telefon. Doposud je exkluzivním dodavatelem GPRS telefonů Motorola. Ačkoliv se na tiskové konferenci v září Motorola chvástala, že je schopna dodat libovolné množství „ostrých“ telefonů pro GPRS, situace je dnes dramaticky odlišná.

Motorola dodává telefony pouze přímo EuroTelu. Tomu je dodává v miniaturním množství a podle všeho jde o telefony, která byly původně vyrobeny jako „testovací vzorky“ (a které byly narychlo prohlášeny za běžné telefony). Nedostupnost telefonů v běžných distribučních kanálech Motoroly to jen potvrzuje.

Skutečně „ostrý“ telefon, s podporou čtyř timeslotů pro downlink (53,6 kbit/s pro download) a jednoho pro uplink (13,6 pro upload) by snad měl být k dispozici na začátku prosince. Zpoždění ale nelze vyloučit – u GPRS se ostatně zpozdilo úplně všechno.

ICTZ23

Další dodavatelé telefonů se svými výrobky na předvánoční trh bohužel asi již nezasáhnou – což je škoda. V dohledu se zdají být jen telefony Francouzského výrobce Sagem, ale i ty budou nejspíš až začátkem příštího roku.

Závěr

Proč je ale GPRS tak důležité? Pro operátory je GPRS tréninkem na sítě třetí generace – na UMTS. V těchto sítích budou datové přenosy klíčovým generátorem přenosu a potažmo zdrojem zisku. Technologie přenosu dat a možnosti služeb jsou u GPRS velmi blízké možnostem UMTS a proto všichni operátoři si chtějí nějaké takové služby připravit a vyzkoušet si obchodní model.

Autor článku

Snílek, fantasta a možná i blázen, který žije mimo limity tohoto světa. Specializuje se na vývoj informačních systémů a mobilní komunikace.