Hlavní navigace

Strategie přechodu na DVB-T2 názorově rozděluje ministerstva, vláda má dnes druhý pokus

20. 7. 2016
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: Čestmír Polák
Kvůli rozdílným postojům ministerstva kultury se musí rozfázovat novelizace zákona o elektronických komunikacích, která bude pro zavádění DVB-T2 klíčová.

Druhý pokus o projednání Strategie rozvoje zemského digitálního televizního vysílání dnes absolvuje česká vláda. Na předchozím zasedání minulé pondělí 11. července se k tomuto bodu vůbec nepropracovala, ale program dnešního zasedání kabinetu, v němž se dokument objevuje výš než minulý týden, dává naději na úspěch. Nebo minimálně na to, že se jím ministři budou skutečně zabývat. Strategie přitom na Úřad vlády odešla v situaci, kdy se minimálně dva předkladatelé – ministerstva průmyslu a obchodu a kultury – nedokáží shodnout na několika zásadních bodech připravovaného přechodu na zemské televizní digitální vysílání ve standardu DVB-T2. Zejména na délce souběhu stávajícího vysílání DVB-T a nového DVB-T2, ale také na počtech sítí, jež by po přechodu na novější typ vysílání měla provozovat Česká televize.

Ministerstvo kultury požaduje, aby souběh stávajících čtyř celoplošných multiplexů DVB-T a tří plánovaných přechodových sítí DVB-T2 trval nejméně čtyři roky. Předkládaná Strategie počítá maximálně se třemi roky a osmi měsíci. Původní verze dokumentu ze začátku letošního roku sice obsahovala čtyřletý souběh, ale za předpokladu, že přechodové sítě DVB-T2 odstartují již letos v červnu. Autoři Strategie plánovali, že dočasné multiplexy DVB-T2 zahájí vysílání 6. června 2016, ale vzhledem k protahujícímu se meziresortnímu připomínkovému řízení ke Strategii a faktu, že už v polovině dubna ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek oznámil nový termín předložení Strategie na vládu, jež šel až za datum uvažovaného startu přechodových sítí (30. červen 2016), plán na jejich start se posunul až na konec letošního října.


Foto: Taktiq Communications

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (vpravo) letos v dubnu sliboval, že k vypínání celoplošných multiplexů DVB-T dojde co nejpozději. Kvůli kompenzacím pro operátory ale stát nemůže vyčkávat příliš dlouho. 

Souběh nelze prodloužit

Termín vypínání celoplošných multiplexů DVB-T ale ve Strategii zůstává stejný: má k němu dojít k 1. únoru 2021, sedm měsíců po datu, které určila Evropská komise za nejzazší možné datum uvolnění kmitočtového pásma 700 MHz pro potřeby mobilních operátorů. Komise ale zároveň umožňuje členským zemím Evropské unie posunout termín uvolnění tohoto pásma, na kterém se nyní provozuje televizní vysílání v systému DVB-T, až o dva roky (maximálně tedy do 30. června 2022). O posun až k tomuto datu se pokoušeli i někteří úředníci ministerstva průmyslu a obchodu, mezi tvůrci Strategie ale panovala shoda na datu 1. února 2021. Pozdější vypínání celoplošných multiplexů DVB-T by totiž mimo jiné znamenalo, že by některým operátorům těchto sítí vypršela platnost kmitočtových přídělů.

Celý přechod na DVB-T2 je ale koncipován jako refarming současných sítí DVB-T a využívá principu kompenzací jejich operátorům za předčasné odebrání jejich kmitočtů. Pokud by ale nebylo co předčasně odebírat, neměl by stát co kompenzovat a na provozovatele nových sítí (nebo alespoň na část z nich) by se muselo vypsat klasické výběrové řízení nebo aukce (záleželo by na aktuálním znění zákona o elektronických komunikacích). Vládou projednávaná Strategie počítá s tím, že České Radiokomunikace dostanou náhradou za vypínané multiplexy 2 a 3 finální sítě DVB-T2 označované 22 a 23, dále navíc ještě „kompenzační“ síť 25, společnost Digital Broadcasting za vypínaný multiplex 4 finální síť 24 a Česká televize za vypínaný veřejnoprávní multiplex 1 finální síť 21 a potom ještě regionalizovatelnou síť 26.


Foto: archiv DigiZone.cz

České televizi Strategie přisuzuje hned dva multiplexy DVB-T2, ministerstvo kultury s tím nesouhlasí

Dva multiplexy pro ČT? Kultura říká ne

Rozšíření počtu multiplexů pro Českou televizi je dalším jablkem sváru mezi ministerstvem kultury a ministerstvem průmyslu a obchodu. Zatímco ministerstvo průmyslu a obchodu žádá pro ČT dvě sítě, z nichž jedna by umožňovala pouze celoplošné vysílání bez možnosti regionálního odpojování a druhá by ČT nabídla regionalizaci až na pět velkých regionů (což je počet, na který chce ČT dlouhodobě zvýšit technickou možnost odpojování regionálním mutací svých zpráv ze současných tří regionů – Čechy, severní Morava a jižní Morava), ministerstvo kultury trvá na ponechání jediného veřejnoprávního multiplexu. Vzhledem k tomu, že rozšíření počtu sítí provozovaných ČT může určit pouze zákon o ČT, který je třeba novelizovat a to spadá do kompetence ministerstva kultury, musí se oba resorty mezi sebou dohodnout.

Ministerstvo průmyslu a obchodu už kvůli rozdílným názorům ministerstva kultury rozfázovalo plánovanou novelizaci zákona o elektronických komunikacích, na které závisí celý proces přechodu na DVB-T2. Místo jedné velké „diginovely“ nakonec budou dvě. První, kterou má ministerstvo průmyslu a obchodu předložit vládě ještě letos na podzim, bude řešit pouze přechodové sítě DVB-T2 a zahájení souběhu vysílání se stávajícími multiplexy DVB-T, především pak financování provozu přechodových sítí, které by měl zajistit stát. Druhá diginovela plánovaná na roky 2018 až 2019, po mezinárodní koordinaci kmitočtů pro finální sítě DVB-T2, určí počet těchto sítí a způsob jejich rozdělení mezi stávající tři operátory (Česká televize, České Radiokomunikace, Digital Broadcasting), včetně toho, jak jim budou přiděleny vysílací kmitočty (a na jak dlouho).

MM AI t

Družice Astra
Foto: archiv DigiZone.cz

Satelitní operátoři se pokusí proces přechodu na DVB-T2 zpochybnit, zejména pak finanční kompenzaci státu operátorům přechodových sítí

Oddaluje se rozhodnutí o počtu sítí DVB-T2

Druhé diginovele má předcházet také vytvoření Technického plánu přechodu ze zemského digitálního televizního vysílání ve standardu DVB-T na zemské digitální televizní vysílání ve standardu DVB-T2, tedy jakéhosi „jízdního řádu“ celého procesu. V něm by už také mělo být jasno, kolik finálních sítí DVB-T2 bude Česká republika provozovat. Strategie hovoří o šesti, Český telekomunikační úřad (ČTÚ) donedávna prosazoval pět definitivních multiplexů. Podobně je ČTÚ „zaskočen“ změnou počtu přechodových sítí DVB-T2, které měly být původně dvě, ale Strategie nyní hovoří o třech – jednu má provozovat i společnost Digital Broadcasting a jako jediná má být regionálně členěná. Umožní tedy přechod na DVB-T2 regionálním televizím. ČTÚ nyní narychlo koordinuje kmitočty, aby tato třetí síť mohla letos v říjnu odstartovat.

Rozdílné názory dvou klíčových ministerstev mohou být větrem do plachet odpůrcům přechodu na DVB-T2, zejména pak operátorům satelitních televizních služeb, kteří považují státem řízený refarming sítí DVB-T na DVB-T2 za nedovolenou finanční podporu jedné vysílací platformy na úkor jiných – nejen satelitu, ale i kabelu a IPTV. Bude tedy zajímavé sledovat, jak stát odůvodní finanční kompenzace provozovatelům přechodových sítí, aby je nebylo možné napadnout jako v případě nedovolené podpory DVB-T při přechodu z analogového na digitální televizní vysílání ve Španělsku. Tvůrci Strategie počítají s konzultací a odsouhlasením kompenzací na úrovni Evropské komise a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže podle informací DigiZone.cz již vedl s EK neformální diskusi na toto téma.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).