Hlavní navigace

SugarSync se dočkal řady novinek, odradit však mohou poměrně vysoké ceny

18. 7. 2013
Doba čtení: 12 minut

Sdílet

SugarSync není mezi cloudovými úložišti žádným nováčkem, ale za poslední rok se služba dočkala řady novinek. Jak si dnes vede ve srovnání se známějšími rivaly Google Drive či SkyDrive?

SugarSync lze podobně jako již legendární Dropbox řadit k matadorům mezi službami poskytujícími cloudové úložiště s možností synchronizace a sdílení dat. Na Lupě o ní nepíšeme zdaleka poprvé, ale v posledním roce se stejnojmenná kalifornská společnost notně činila s přípravou novinek, aby SugarSync byla nadále konkurenceschopnou službou. Jaké jsou výsledky, nyní můžete posoudit sami.

Na poli cloudových úložišť se od loňského roku výrazně zvýšila konkurence. Letos na jaře uplynul rok od spuštění dlouho očekávané služby Google Drive a uvedení zcela přepracované služby Microsoft SkyDrive. Dále je tu oprávněně ambiciózní nováček Copy.com, za kterým stojí společnost Barracuda Networks, výrobce síťových řešení pro korporátní sektor.

Hledat místo na slunci je tedy pro cloudová úložiště obdobného střihu stále těžší a těžší. Službě SugarSync se to ale zatím daří. Za partnera si ji vybral výrobce elektroniky Samsung, díky čemuž multimediální obsah z tohoto cloudového úložiště lze přehrávat prostřednictvím chytrých televizorů a další chytré černé elektroniky nesoucí jihokorejskou značku.

Z úložiště SugarSync lze přehrávat hudbu a videa prostřednictvím chytrých televizorů a další černé elektroniky jihokorejské Samsung s funkcí AllShare Play

Společnost SugarSync navázala obdobná strategická partnerství také například s výrobcem počítačů Lenovo, dodavatelem paměťových médií SandDisk, telekomunikačními poskytovateli France Telecom a Korea Telecom anebo prodejcem elektroniky BestBuy. Pojďme se ale podívat, čím se samotná služba SugarSync snaží oslovit koncové uživatele.

Kapacita zdarma ani ceny předností nejsou

SugarSync dlouhodobě nabízí zdarma základní úložiště o kapacitě 5 GB, což na dnešní poměry není mnoho. Microsoft SkyDrive poskytuje zdarma 7 GB. Copy.com nabízí rovnou 15 GB zdarma. Google Drive pak již několik týdnů také až 15 GB, ale o kapacitu se dělí s e-mailovou schránkou služby Gmail. Pouze Dropbox poskytuje méně místa, konkrétně stále jen 2 GB.

Dropbox a Copy.com mají zaběhnutý referenční program. Zejména nováček Copy.com je hodně štědrý, když poskytuje 5 GB zdarma navíc za každého nového uživatele. Nový uživatel registrující se přes referenční odkaz také získá dalších 5 GB k dobru. Referenční program SugarSync nabízí pouze 500 MB za nově získaného uživatele, čili desetkrát méně než Copy.com.

SugarSync provozuje ještě klasický affiliate program, v jehož rámci partnerům nabízí 30 % z ceny, kterou nově přivedený zákazník zaplatil. Nicméně žádné velké „rozdávání gigabajtů“ za přivedení nových uživatelů základní bezplatné verze služby se nekoná. Kdo by potřeboval více než základních 5 GB zdarma, může si vybrat ze čtyř placených variant.

Tři jsou určené pro osobní využití a relativní novinkou je nabídka pro firmy resp. týmy. Aktuálně cenová nabídka pro koncové uživatele vypadá takto:

  • 60 GB za 7,49 USD měsíčně nebo 74,99 USD ročně
  • 100 GB za 9,99 USD měsíčně nebo 99,99 USD ročně
  • 250 GB za 24,99 USD měsíčně nebo 249,99 USD ročně

Jak vidíte, při platbě na rok dopředu SugarSync nabízí výhodnější cenu než při měsíční fakturaci, což je ale pro většinu podobných služeb obvyklé. Oproti Google Drive či Copy.com potěší možnost platit přes PayPal. Copy.com si žádá údaje přímo o platební kartě. Google Drive prakticky také, protože se platí přes službu Google Wallet.

Jak si SugarSync stojí cenově oproti konkurenci?  Co se týče poměru ceny k nabízené kapacitě, tak nikterak valně. Srovnali jsme cenovou nabídku s úložištěm o kapacitě 100 GB, za které si SugarSync účtuje 9,99 USB měsíčně nebo 99,99 USD ročně. Výsledek?

  • Google Drive nenabízí výhodnější roční fakturaci, ale měsíčně varianta s úložištěm o kapacitě 100 GB vyjde jen na 4,99 USD. SugarSync si měsíčně účtuje 9,99 USD, tedy o 5 USD více.
  • Microsoft SkyDrive naopak neumožňuje měsíční fakturaci, ale za 100 GB k základním 7 GB si jeho uživatelé ročně zaplatí jen 50 USD, kdežto SugarSync si při roční fakturaci za rovných 100 GB účtuje 99,99 USD takže SugarSync je o 100 % dražší a ještě nabízí o 7 GB místa méně.
  • Copy.com nemá variantu se 100 GB, ale za úložiště o kapacitě 250 GB si žádá měsíční poplatek 9,99 USD nebo roční poplatek 99 USD. SugarSync za víceméně stejné ceny poskytuje jen 100 GB, přičemž při roční faktury je bez jednoho centu ještě o dolar dražší.
  • Dropbox poskytuje úložiště o kapacitě 100 GB za 9,99 USD měsíčně, tedy za stejnou cenu jako SugarSync. Při roční fakturaci je ale opět bez jednoho centu o dolar levnější.

Ve srovnání s hlavními současnými konkurenty tedy SugarSync nenabízí příliš výhodný poměr ceny ke kapacitě. Nabídka je srovnatelná se službou Dropbox, ovšem ta čelí kritice za předražené služby. Google Drive, Microsoft SkyDrive i Copy.com nabízejí výrazně lepší poměr ceny ke kapacitě. SugarSync se tedy očividně nechce zapojit do cenové války, se kterou loni začal SkyDrive a letos v ní pokračuje Copy.com.

Zajímavostí služby SugarSync je, že si lze vyzkoušet placenou variantu nezávazně na měsíc zdarma. Podle provozovatele služby prý 5 GB zdarma nestačí k tomu, aby uživatelé vždy docenili přínos cloudového úložiště. Navíc do budoucna prý plánuje v placené verzi nabízet více funkcí, které v té bezplatné nebudou dostupné. Je to údajně nevyhnutelná cesta, jak podobné služby monetizovat.

Nutné je prý též vedle koncových uživatelů oslovovat i firmy. Relativně krátce pro ně SugarSync nabízí variantu pro tři až deset uživatelů s kapacitou 1 TB za cenu od 55,00 USD měsíčně nebo od 550 USD ročně. Větším firemním zákazníkům, kteří si žádají více prostoru nebo podporu více uživatelů pak SugarSync poskytuje individuální cenové nabídky mimo běžný ceník.

Synchronizační utilita patří ke špičce

Služba SugarSync teprve před několika měsíci uvedla druhou generaci své klientské utility pro osobní počítače, která podporuje Windows XP a vyšší nebo OS X 10.6 a vyšší. Právě kvalitami své utility překonává většinu výše jmenovaných levnějších služeb. Namísto jedné vlastní speciální synchronizační složky SugarSync podporuje synchronizaci i více různých složek nacházejících se třeba i na různých pevných discích.

Z každého počítače lze synchronizovat různé složky. V cloudovém úložišti je pak možný přístup k datům podle toho, ze kterého počítače pocházejí. Utilita SugarSync vytvoří virtuální diskovou jednotku pro přístup do cloudového úložiště. Tím se služba SugarSync podobá spíše vyšší kategorii služeb, tedy tzv. cloudovým diskům jako je Wuala či OpenDrive.

K obsahu cloudového úložiště lze přistupovat podobně jako k obsahu pevného disku. Limitující je pouze rychlost připojení.

Pro pružnější práci je využívána vyrovnávací paměť na lokálním pevném disku s nastavitelnou kapacitou v rozmezí od 2 GB do 50 GB. V nastavení utility SugarSync si lze rovněž vybrat, pod kterým písmenem bude virtuální disk reprezentující cloudové úložiště v systému přístupný. Samozřejmostí je integrace do průzkumníka v podobě stavových symbolů synchronizovaných souborů a složek doprovázená notifikacemi na ploše při úpravě ve sdílené složce.

Uživatelské prostředí utility bylo v její druhé generaci výrazně zjednodušeno. Skládá se nyní ze čtyř sekcí. První umožňuje přístup ke složkám v cloudu, které lze nechat synchronizovat s daným počítačem. Slouží i k opačnému účelu, tedy zařazení lokální složky do synchronizačního procesu. Druhá sekce je vyhrazena sdílení.

Slouží pro přístup ke sdílením složkám nebo správě sdílení vlastních složek. Zároveň si zde lze uchovávat kontakty pro rychlejší sdílení složek s přáteli, rodinou či kolegy. Třetí sekce obsahuje přehled aktivity utility (log). Čtvrtá sekce je určena pro prohledávání cloudového úložiště, ovšem pouze podle názvu složek či souborů, nikoliv například dle obsahu dokumentů.

Fulltextové prohledávání nebo alespoň vyhledávání podle metadat služba vůbec nenabízí, což je zejména při nastavených cenách velké mínus. Zklamáním rovněž je, že utilita SugarSync vůbec neumožňuje ovlivnit rychlost stahování dat při synchronizaci, nýbrž pouze rychlost odesílání dat, přičemž tu lze regulovat jen relativně (nízká, střední, vysoká).

Druhá generace utility SugarSync pro MS Windows a OS X přináší velmi jednoduché a přehledné ovládání.

Provozovatel služby dle svých slov bere ohled na širší veřejnost, která prý často vůbec nemá ponětí o reálné rychlosti internetové přípojky. Obecně se s tímto argumentem nedá nesouhlasit, ale za rozšířené resp. pokročilé nastavení by se jistě nikdo nezlobil. Navíc ohledy na širší uživatelskou veřejnost lze těžko zdůvodnit chybějící možnost omezit rychlost stahování dat během synchronizace.

Sympatické na utilitě je, že přímo z desktopového prostředí podporuje přístup ke cloudovému koši, z něhož lze obnovit dříve smazané složky či soubory. Za zmínku také stojí, že si lze otevřít frontu souborů čekajících v rámci synchronizace na stažení či odeslání, přičemž pro každou položku je možné individuálně nastavit prioritu. To se hodí zejména na pomalejších přípojkách, když chcete počítač vypnout, přičemž z dlouhé fronty potřebujete nutně synchronizovat jen několik položek.

Nadprůměrná aplikace pro Android a iOS

SugarSync poskytuje také přístupovou aplikaci pro mobilní zařízení. V nové verzi je k dispozici pro Android 2.2 a vyšší nebo iOS 5.0 a vyšší. Pro chytrou elektroniku značky Apple je nabízena jedna varianta aplikace pro iPad a druhá pro iPhone a iPod Touch. Zařízení se systémem Android si nezávisle na velikosti displeje musí vystačit s jednou variantou aplikace.

Stejně jako v případě nespočtu podobných služeb, mobilní aplikace slouží především pro přístup k složkám a potažmo k souborům v cloudovém úložišti. Otevírat je pro prohlížení a úpravy lze v libovolné nainstalované aplikaci třetí strany. Přímo z aplikace SugarSync je možné streamovat vlastní hudbu uloženou v cloudu.

Aplikace dále slouží pro správu vlastních dat v cloudu, jejich sdílení a přístup ke sdíleným složkám jiných uživatelů. Samozřejmě podporuje upload souborů z mobilního zařízení. Jak z jeho interní paměti, tak z externí paměťové karty. Přes tablet se slotem pro karty SD/SDHC popřípadě SDCX tak lze například do cloudového úložiště nahrát fotky pořízené libovolným digitálním fotoaparátem.

SugarSync pak podporuje automatický upload fotek a videí pořízených mobilním zařízením. Odesílat do cloudu lze pouze fotky, pouze videa nebo oba typy dat. Jejich automatický upload je možné omezit jen na dobu, po kterou je zařízení připojeno přes WiFi anebo k nabíječce. Dále lze zakázat upload při roamingu. Při pomalém připojení aplikace podporuje datovou optimalizaci fotek ukládaných do cloudu.

Aplikaci je možné nastavit tak, aby pro přístup k ní bylo nutné zadat PIN. Čtyřmístný kód tak může dostatečně ochránit přístup k aplikaci a potažmo k datům, aniž by bylo nutné se neustále přihlašovat a odhlašovat při každém použití aplikace. PIN se zadá během dvou sekund, ovšem vyťukat na malém displeji e-mailovou adresu a silné heslo je mnohdy téměř adrenalinová disciplína. 

Aplikace pro Android podporuje automatické odesílání pořízených fotek a videí do cloudového úložiště.

Vedle aktualizovaných aplikací pro Android a iOS je relativní novinkou také aplikace pro Windows 8 a Windows RT. Slouží opět především pro přístup k datům v cloudu a jejich správu. Aplikace pro Windows Phone chybí. K dispozici je jen starší „historická“ verze aplikace pro Windows Mobile stejně jako pro BlackBerry a Symbian. Jejich aktualizace v plánu ze zřejmých důvodů není, ovšem o přípravě aplikace pro Windows Phone se prý uvažuje.

Nové webové rozhraní příliš nezaujme

SugarSync umožňuje přístup k datům v cloudovém úložišti z libovolného zařízení s přístupem k Internetu prostřednictvím webového prohlížeče. Webové rozhraní také prošlo aktualizací, která jej bohužel připravila o dříve velmi atraktivní funkci pro přehrávání vlastní uskladněné hudby přímo z webového prohlížeče. Dnes webové rozhraní slouží především pro přístup k datům a jejich správu.

Nové webové rozhraní služby SugarSync již neumožňuje přehrávání vlastní hudby v cloudu, ale nabízí sympaticky jednoduchý prohlížeč fotografií resp. obrázků.

Oproti službám Google Drive či Microsoft SkyDrive chybí napojení na kancelářské webové aplikace či webový multimediální přehrávač. K dispozici je pouze prohlížeč fotek. Za zmínku ovšem stojí tři různé režimy zobrazení obsahu složek, který lze řadit abecedně podle jména souborů, chronologicky dle data poslední úpravy nebo dle velikosti jednotlivých souborů.

Soubory je možné z webového rozhraní samozřejmě stahovat na pevný disk. Vedle jednotlivých souborů je podporováno stahování více vybraných souborů či celé složky najednou. Soubory se pak stáhnou jako ZIP archiv. Podporován je též upload souborů: buď prostřednictvím klasického dialogového okna, nebo díky HTML 5 prostým přetažením do okna webového prohlížeče z desktopového prostředí.

Více souborů najednou či celé složky lze přes webové rozhraní služby SugarSync stáhnout jako ZIP archiv.

Ještě se krátce zastavme u sdílení. SugarSync umožňuje sdílet jak jednotlivé soubory, tak celé složky. Soubory však lze sdílet pouze pomocí unikátního odkazu, který je pro každou položku jiný. Každý, kdo zná odkaz, má ke sdílenému obsahu dveře otevřené. Odkaz lze šířit libovolným způsobem, ovšem přímo z webového rozhraní služby SugarSync uživatelé mohou odeslat e-mailem či sdílet na sociálních sítích Facebook a Twitter.

Vedle tohoto způsobu sdílení je v případě složek podporováno také bezpečnější sdílení se skupinou jmenovitě vybraných lidí, kterým lze přímo z webového rozhraní odeslat pozvánku e-mailem. Není vždy nutné manuálně zadávat e-mailové adresy všech osob, s nimiž má být složka sdílená. Uživatelé e-mailových služeb Gmail, Yahoo Mail či Outlook.com mohou sáhnout po svém adresáři kontaktů. Při sdílení celé složky lze nastavit, že ostatní uživatelé nemohou měnit její obsah.

„Ochrana“ při ztrátě či odcizení počítače

Poslední novinkou a první funkcí dostupnou jen platícím uživatelům je dálkové mazání synchronizovaných dat ze ztraceného či odcizeného počítače. Reálný bezpečnostní přínos je ovšem přinejmenším diskutabilní. Počítač musí být spuštěn a připojen k Internetu, aby utilita SugarSync měla šanci obdržet a provést příkaz k odstranění souborů odeslaný přes webové rozhraní služby.

Původně s touto funkcí provozovatelé služby SugarSync chtěli oslovit firemní klientelu. Ovšem pokud už se v firemní sféře chrání přenosné počítače, tak sofistikovanějším řešením. Později byla funkce zpřístupněna všem platícím uživatelům. Prý pro velký zájem. Dost možná si ovšem jen provozovatelé služby uvědomili, že funkce spíše osloví řadové uživatele než firemní klientelu.

Nicméně žijeme v době boomu ultrabooků s anti-theft funkcemi na hardwarové úrovni, které jsou v reálných podmínkách výrazně spolehlivější a nabízejí komplexní ochranu dat. Nikoliv jen dat, s nimiž pracuje služba SugarSync. Posuďte tedy sami, jestli toto je příklad funkce, za kterou by si dle logiky provozovatelů služby měli uživatelé připlácet (v bezplatné verzi není dostupná).

Resumé: pokrok v mezích zákona

Je nepopíratelné, že služba SugarSync udělala v posledním roce velký skok kupředu. Poměrně vysoká cena však postrádá dostatek přesvědčivých argumentů, proč si vybrat právě ji namísto levnějších současných alternativ. Služba si tedy sama říká o hodnocení podle vyšších měřítek. Kladem je bezesporu nová desktopová utilita a nová aplikace pro Android a iOS. Patří k tomu lepšímu, co je k mání napříč různými podobnými službami.

Podpora chytré černé elektroniky Samsung se může jevit atraktivní, ale reálný přínos je malý. Teoreticky se lze třeba s fotkami či videi z dovolené pochlubit přátelům na jejich velké obrazovce chytrého televizoru. Ovšem SugarSync je nutné propojit s účtem pro celý Smart Hub, takže pro podobné účely není spojení chytrého televizoru a cloudového úložiště vhodné.

Navíc z chytré černé elektroniky Samsung je podporován přístup jen do striktně definované části cloudového úložiště. Jinde v cloudu umístěné multimediální soubory jsou nedostupné. To třeba SkyDrive pro Xbox 360 umí zobrazit fotky a přehrát videa odkudkoliv v rámci úložiště. Proč totéž nepodporuje SugarSync v chytré černé elektronice Samsung se nám zjistit či dovodit nepodařilo.

ebf - tip do článku - debata

Nové webové rozhraní nejenže nepřineslo napojení na některou z webových sad kancelářských aplikací, ale zároveň byla odstraněna funkce pro přehrávání vlastní hudby z cloudu prostřednictvím webového prohlížeče, což byla dřívější killer-feature služby. Google Drive či Microsoft SkyDrive mají podstatně vyspělejší webové rozhraní a v neposlední řadě také rychlejší.

Ne, že by SugarSync byla vyloženě špatná služba, ovšem při udržování poměrně vysokých cen by bylo záhodno nabídnout více užitečných prvků. Pokud pomineme podporu chytré černé elektroniky Samsung, tak SugarSync nemá prakticky žádnou méně obvyklou či unikátní funkci, díky níž by si služba mohla obhájit své ceny. A bezplatně jiné služby nabízejí více prostoru pro data.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).