Hlavní navigace

T-Mobile zrychluje mobilní broadband

5. 11. 2010
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 21971
Český T-Mobile nasazuje ve své 3G síti technologii HSPA +. Do dvou let plánuje pokrýt 500 největších tuzemských měst a obcí. Přinesou vyšší rychlosti změnu FUP?

Česká pobočka T-Mobile chce do konce roku 2012 pokrýt svou 3G sítí 500 největších tuzemských měst a obcí. 3G síť je přitom nyní dostupná ve třiceti městech České republiky a pokrývá tak 34 procent obyvatel. T-Mobile přitom buduje svou 3G síť svižným tempem, v současné době má téměř tisíc vysílačů a jen za srpen uvedl do provozu 262 3G základnových stanic.

Objem dat, která jsou přenesena prostřednictvím 3G sítě rychle stoupá a blíží se hodnotám z 2G sítě. Například v září se datový provoz přes 3G podílel na celkovém datovém provozu v mobilní síti T-Mobile z 35 procent. Denně využívá 3G datové přenosy zhruba 200 tisíc zákazníků.

T-Mobile - podíl 3G na datových přenosech

Od LTE zpět ke 3G

Možná si ještě vzpomenete na dva roky stará prohlášení české pobočky T-Mobile, že se nebude pouštět do budování vlastní plnohodnotné 3G sítě, s poukazem na to, že celá skupina T-Mobile chce v budoucnosti zavést technologii LTE a proto by budování 3G sítě znamenalo pro český T-Mobile krátkodobou nevýhodnou investici.

Na konci roku 2008 ale firma svůj názor přehodnotila a rozhodla se, stejně jako další tuzemští mobilní operátoři, vybudovat klasickou 3G síť. Už v té době T-Mobile nabízel mobilní internetové tarify, s trochu zavádějícím názvem 4G, ale jednalo se čistě o marketingové pojmenování, které nemělo nic společného s použitou technologií UMTS-TDD.

Ta se sice také řadí mezi sítě třetí generace, ale na rozdíl od klasické UMTS-FDD sítě, umožňuje TDD nižší maximální přenosovou rychlost až 3,3 Mbit/s, přičemž v praxi vlivem rušení dosahuje hodnot okolo 2 Mbit/s. Představitelé T-Mobile na včerejší tiskové konferenci přiznali, že do rozvoje UMTS TDD operátor delší dobu neinvestuje. Lze se proto domnívat, že její provoz bude v budoucnu ukončen.

HSPA+ dostupné v celé 3G síti

Kromě budování samotné 3G sítě, zahájil T-Mobile na začátku září také přechod na technologii HSPA+ (Evolved High-Speed Packet Access). Ta již vychází z Release 7 a teoreticky umožňuje připojení až 28,8 Mbit/s na downlinku a 11,5 Mbit/s na uplinku. T-Mobile nasazuje řešení s 21 Mbit/s na downlinku a uplink o rychlosti až 5,76 Mbit/s. Ve skutečnosti budou rychlosti samozřejmě o poznání nižší. Při demonstraci na tiskové konferenci, dosáhlo připojení rychlosti okolo 15 Mbit/s a latence v průměru 40 ms.

Mobilní data - technologie

Vývoj standardů

Ačkoli T-Mobile tvrdí, že díky vyšší kapacitě, může více zákazníků ve stejný čas stahovat vyšší rychlostí než dříve, ve skutečnosti půjde stále samozřejmě o sdílené připojení a lze tudíž předpokládat, že reálně dosahované hodnoty budou ještě o něco nižší. Přesto však rozdíl oproti hodnotám dosahovaným v 3G síti a na HSPA+ je značný. Rychlost směrem k uživateli je v průměru vyšší čtyřikrát až pětkrát, latence je naopak třikrát nižší.

Mobily zatím nevyužijí potenciál naplno

Se zvýšením přenosových rychlostí, vzroste bezpochyby i konzumace obsahu a množství stažených dat. Například film o velikosti 650 MB je teoreticky možné prostřednictvím HSPA+ stáhnout za 6 minut. Bude proto do velké míry záležet na tom, s jakou nabídkou tarifů pro HSPA+ T-Mobile přijde a zdali jejich datové limity, či přesněji FUP, budou odrážet reálné potřeby běžných uživatelů. Dá se totiž předpokládat, že naplno budou nově nasazovanou technologii využívat uživatelé hlavně na noteboocích.

Co se týče mobilních telefonů, v současné době existují pouze modely, podporující technologii HSPA (neboli Release 6), které mohou teoreticky stahovat data rychlostí 14,4 Mbit/s (reálně okolo 10,2 Mbit/s). Jedná se například o telefon Nokia E52. Dokonce i T-Mobile G2, který se v říjnu začal prodávat ve Spojených státech, podporuje sice technologii HSPA+, ale na rozdíl od USB modemů zvládá pouze maximální rychlost 14,4 Mbit/s.

V druhé polovině listopadu zařadí T-Mobile do své nabídky USB Stick Huawei E1823, který dokáže naplno využít potenciál HSPA+. Jedná se v podstatě o obrandovaný USB Stick Huawei E182E, jehož základní cena bude nastavena na 1999 Kč. Dotovaný bude k dispozici od 999 Kč včetně DPH.

Huawei E182E

Kvůli rapidnímu navýšení objemu přenesených dat se T-Mobile také věnuje budování páteřní optické sítě, která v současné době zahrnuje na 40 agregačních bodů. Nyní je HSPA+ spuštěno v Praze a okolí, nicméně do konce roku bude dostupné v celé 3G síti. Spouštění jednotlivých lokalit bude probíhat postupně, přičemž v první polovině listopadu bude HSPA+ k dispozici v Hradci Králové a Plzni. V druhé polovině listopadu přijde na řadu Ústí nad Labem a Ostrava. Na začátku prosince se dočkají i obyvatelé moravské metropole. Lokality, do kterých bude 3G sít rozšiřována v příštím roce, už budou automaticky podporovat HSPA+.

HSPA+ Dual Carrier a LTE

Upgrade a rozšiřování 3G sítě se ovšem netýká pouze České republiky. T-Mobile také mohutně investuje v domovském Německu či ve Spojených státech. Koncem letošního roku chce právě v zámoří nabídnout HSPA+ 185 milionům Američanů a pokrýt tak 100 největších amerických měst. Příští rok plánuje začít implementovat Release 8 neboli HSPA+ Dual Carrier, která teoreticky umožňuje zvýšit přenosovou rychlost až na 42 Mbit/s směrem k uživateli.

Prvním operátorem, který HSPA+ Dual Carrier otestoval v komerčním provozu, byla v květnu letošního roku australská Telstra. Implementovala jej ale už o pět měsíců dříve. V říjnu spustil komerční provoz HSPA+ Dual Carrier také portugalský Vodafone, zatím ale pokrývá pouze oblast hlavního města Lisabonu.

Na letošním Cebitu předváděl technologii HSPA+ Dual Carrier také vlastník T-Mobilu – Deutsche Telekom s tím, že by měla být v některých oblastech Německa nasazena už v průběhu letošního roku.

Nezahálí ale například ani Telekom Austria, který upgraduje svou HSPA+ síť na HSPA+ Dual Carrier a v průběhu několika dalších týdnů nabídne zákazníkům zařízení, která budou tuto technologii podporovat. Plánuje také spustit LTE síť čtvrté generace na frekvenci 2,6 GHz, kterou nedávno získal.

MM socky3

Deutsche Telekom (DT) na rozdíl od české či americké pobočky T-Mobile, hodlá ještě letos nasadit také LTE technologii a nabízet jejím prostřednictvím mobilní broadband zejména v dosud nepokrytých venkovských oblastech. Pro LTE služby využije DT frekvenci 800 MHz z tzv. digitální dividendy. Tato frekvence byla dříve využívána pro šíření analogového televizního signálu. Podle některých informací jedná DT s ostatními mobilními operátory o možnosti vzájemného sdílení LTE infrastruktury.

Zákazníci chtějí rychlejší mobilní připojení

Navyšování rychlostí a zkvalitňování sítí, reaguje nejen na stále se zvyšující nároky na přenosové rychlosti, ale odpovídá i požadavkům zákazníků. Podle Mobile Broadband Study 2010, kterou ve středu zveřejnila společnost Nokia Siemens Networks, chtějí uživatelé mobilního Internetu ve Francii, Německu, Španělsku a Velké Británii vyšší rychlosti, lepší kvalitu a větší pokrytí. V Česku by výzkum pravděpodobně dospěl k podobným závěrům.

Jakou měsíční FUP by měly mít nové internetové tarify HSPA+ od T-Mobile?

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.