Hlavní navigace

TA 3, jedenáctá digitální televize v Praze

30. 3. 2006
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Logo slovenské zpravodajské televize TA3 Autor: 115393
Fandové digitálního vysílání v Praze mají ode dneška opět bohatší programovou nabídku. Po mnoha týdnech odkladů startuje v pražském multiplexu B na kanále 46 slovenská zpravodajská stanice TA 3. Celkově tak lze nyní v Praze a středních Čechách na digitální set-top-box naladit už jedenáct televizních programů ve třech přechodných digitálních sítích. Některé stanice vysílají i ve dvou multiplexech najednou. TA 3 je už druhou zpravodajskou televizní stanicí v pražském éteru.

Dočasné řešení do udělení licencí

Zařazení TA 3 do pražského multiplexu, který provozuje společnost Czech Digital Group (CDG), je pouze dočasné. Jde o experimentální vysílání, pro které získala CDG povolení jen do konce letošního roku nebo do doby, než multiplex B zahájí řádné vysílání (pokud by Rada pro rozhlasové a televizní vysílání udělila včas licence digitálním televizím a ty by zahájily vysílání ještě před koncem letošního roku, což je už dnes v podstatě nereálné). Jediná televize, která má své místo v multiplexu B jisté, je Prima. Ta zde vysílá řádně. Zbylé programy, včetně TA 3, nemají vlastní licenci pro zemské digitální vysílání a CDG je vysílá jako přebíraný program ve formě experimentu.

Mapa pokrytí

Jak a kde naladíte televizi TA 3

Slovenská zpravodajská televize TA 3 vysílá v přechodné digitální síti B s dosahem v Praze a středních Čechách. Multiplex využívá kanál 46 a je zachytitelný z vysílačů Strahov, Ládví a Zelený Pruh. Pokud se vám místo programu TA 3 na obrazovce objevuje monoskop s nápisem TA 3, proveďte znovu automatické ladění programů. Set-top-box se vyresetuje a načte aktuální programovou nabídku pražských multiplexů. Kromě DVB-T vysílá TA 3 také volně na satelitu a je součástí programové nabídky většiny českých kabelových společností. Mapu pokrytí multiplexu B, v němž vysílá TA 3 pozemní cestou, nejdete na mapě pokrytí multiplexu B. TA 3 vysílá také v lokálním digitálním multiplexu v Klimkovicích u Ostravy.

Přesto je zařazení TA 3 do pražského experimentu CDG důležité. A to především pro majitele TA 3, slovenskou finanční skupinu J a T, která prostřednictvím společnosti První zpravodajská v České republice usiluje o licenci pro digitální zpravodajskou stanici Z1. Firma si tak může v praxi vyzkoušet spolupráci s provozovatelem digitální sítě a připravit se na vlastní vysílání. Zároveň se před udělováním licencí zviditelní, takže by mohla zapůsobit na vysílací radu, podobně jako další žadatelé, kteří už v pražských experimentech vysílají (Óčko a TOP TV, parlamentní televize 24cz z licenčního řízení vypadla pro formální nedostatky v žádosti). Proto také První zpravodajská, kterou vede bývalý reportér televize Nova a šéfredaktor publicistiky v České televizi Martin Mrnka, svolala k zahájení vysílání TA 3 v Praze speciální tiskovou konferenci do hotelu Hilton.

Jedenáct televizí, třináct programových pozic

Ačkoli v Praze nyní vysílají tři multiplexy s celkovým počtem třinácti programových pozic, televizních stanic je v nich pouze jedenáct. Multiplexy B a C totiž shodně šíří programy hudební televize Óčko a teleshoppingové stanice TOP TV. Důvod je logický: zatímco CDG ve svém multiplexu B šíří prosté vysílání s elektronickým programovým průvodcem (EPG), Český Telecom v multiplexu C experimentuje s interaktivními službami. Ty budou hrát v řádném vysílání důležitou roli v generování příjmů digitálních televizí. Například Óčko chystá zpoplatněné přímé hlasování v hitparádách, TOP TV zase přímý prodej zboží pomocí dálkového ovladače televizoru. Takové testy zatím CDG ve svém multipexu B nenabízí.

Logicky se nabízí otázka, proč TA 3 digitálně vysílá jenom v Praze a proč se multiplexy B a C nerozšiřují do dalších měst, alespoň do Brna a Ostravy, kde už řádné vysílá multiplex A. Takovému rozšíření ale brání současný vysílací zákon, který u experimentálního vysílání zná jenom pojem krátkodobé licence, platné dva měsíce. Na základě takové licence nyní vysílá multiplex C společnosti Omnicom Praha v Praze a Brně. Nynější pražský experiment CDG probíhá na základě starého zákona, platného před novelizací v roce 2001, a jeho licence je každoročně prodlužovaná. CDG by tak teoreticky mohla v Brně a Ostravě spustit vysílání multiplexu B s jediným programem, u kterého by šlo už o řádné vysílání: s Primou. Jenže šíření jediného programu v multiplexu by bylo neefektivní.

Rozšiřování experimentů se nechystá

Ačkoli by bylo jistě efektivnější využít přechodné digitální sítě ve všech regionech, pro které mají vydané kmitočtové příděly, pro experimentální vysílání do doby, než RRTV udělí digitální licence, kvůli nepříznivé legislativě a finanční náročnosti se takového pokusu zřejmě nedočkáme. Už nyní je ale jisté, že nové digitální televize nezačnou vysílat v přechodných multiplexech, na jejichž programové pozice jim rada přidělí licenci. Provozovatelé digitálních stanic totiž mají podle zákona roční lhůtu na zahájení vysílání. Platnost přechodných digitálních sítí končí v polovině příštího roku. Poté je ČTÚ přetransformuje na definitivní multiplexy, přičemž se předpokládá, že tři z nich získají současní provozovatelé experimentů a jediného řádného vysílání: Radikomunikace, CDG a Český Telecom.

Digitální svět

TA 3 prošla velkými programovými změnami

TA 3 letos dovrší pátý rok existence. Půlkulaté výročí oslavila příznačně: na začátek února přichystala rozsáhlou změnu programové struktury, grafiky a osmnáct nových pořadů. Jedním z nich je investigativní relace Čierny Peter, kterou uvádí bývalý moderátor Klekánice na České televizi a někdejší šéfredaktor zpravodajství ostravské ČT Petr Bohuš. Ten je také od loňského července ředitelem zpravodajství a publicistiky na TA 3. Před ním podobnou funkci zastával dnešní ředitel zpravodajství ČT Zdeněk Šámal. O programových změnách na TA 3 více v článku TA3 – snaha o restart zpravodajské televize.

Situace tedy nahrává výlučně pražským a středočeským divákům. Ani ti ale nemají úplně vyhráno, protože například multiplex C provozovaný firmou Omnicom Praha, dceřinnou společností Českého Telecomu, může vysílat jen po dobu dvou měsíců, a začátkem května tak bude muset vysílání ukončit. Telecom už nyní hledá cestu, jak toto vysílání zachovat. Podle zákona však jeden provozovatel může během jediného kalendářního roku získat pouze jednu krátkodobou vysílací licenci. O další by tedy musel žádat přímo Český Telecom nebo nějaká jiná firma z jeho portfolia. Jinak by diváci v Praze a středních Čechách, ale také v Brně přišli o možnost sledovat digitální vysílání televizí Óčko, TOP TV a TVb1 (Óčko a TOP TV v Praze vysílají také v multiplexu B).

MMF24

Co chytnete na set-top-box v Praze?

Jinak si ale nemají Pražané s Středočeši na co stěžovat. Pokud si pořídili set-top-box pro příjem zemského digitálního vysílání, integrovaný digitální televizor nebo PC kartu či USB přijímač pro počítač, naladí dnes v dobré kvalitě multiplex A s programy ČT 1, ČT 2, ČT 24, ČT 4 Sport a TV Nova, multiplex B s televizemi Prima, Óčko, 24cz, TOP TV, TA 3 a multiplex C se stanicemi Óčko, TOP TV a TVb1. Kromě toho mohou přes „televizní“ multiplexy DVB-T přijímat i několik rozhlasových stanic: Český rozhlas 1 – Radiožurnál, Český rozhlas 2 – Praha, Český rozhlas 3 – Vltava, Český rozhlas 4 – Rádio Wave, ČRo 6, Rádio Česko, Český rozhlas D-dur a Český rozhlas Leonardo (v multiplexu A) a Evropu 2, Rádio Proglas a Classic FM (v mutliplexu B).

Multiplex A s programy České televize, Novy a Českého rozhlasu vysílá na kanálu 25 z vysílačů Žižkov a Cukrák, multiplex B na kanálu 46 z vysílačů Strahov, Ládví a Zelený Pruh. Multiplex C lze naladit na kanálu 64 z vysílačů Ládví, Strahov a Zelený Pruh. Diváci s digitálními přijímači, které podporují MHP platformu pro interaktivní služby, mohou otestovat další služby spojené s vysíláním televizí Óčko a TOP TV v multiplexu C a také testy interaktivních služeb České televize v multiplexu A, které probíhají na pozici programu ČT 4 Sport po dobu, kdy tato stanice nevysílá – tedy od půlnoci do osmé hodiny ráno.

Která digitální síť podle vás nabízí nejlepší obsah?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).