Hlavní navigace

Tady Google, jak vám mohu pomoci?

21. 8. 2003
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Google Answers - služba, kde pro vás informace vyhledávají lidé - fungují už rok. Za tu dobu se Answers neprosadily a skomírají s několika málo dotazy denně. Přesto je to zajímavý pokus, který stojí za pozornost už jen kvůli tomu, že zjistíte, co lidé hledají a kolik za to jsou ochotni zaplatit.

Když Petr Sršeň o službě Google Answers psal téměř před rokem, zmiňoval se o ní jako o zajímavém experimentu. Dnes Google Answers přijímá dotaz každých pár minut a uživatelé za odpovědi ochotně platí - a to přesto, že Google svoje Answers nijak závratně nepropaguje.

Google Answers stručně
Služba Google Answers je koncipována jako asistovaná pomoc při vyhledávání informací na libovolné téma. Uživatelé služby stanoví cenu informací (od 2,50 do 200 dolarů), za niž pak odpovídají provozovatelem vybraní externí „průzkumníci“ (Researcher, rešeršer). Poplatek za službu se hradí platební kartou, Google si strhne 50 centů za položený dotaz a 25 procent z poplatku za zodpovězený dotaz. Na zodpovězení mají průzkumníci třicet dnů, obvykle odpovídají během 24 hodin. Při obzvláštní spokojenosti může tazatel věnovat průzkumníkovi spropitné do sta dolarů. (Řekni mi Google, kdo je na světě nejkrásnější?)

Některé z těch levných dotazů (kolem dvou dolarů) připomínají otázky, s nimiž se setkávají operátorky Pražské informační služby (což je mimochodem velmi kvalitní služba poskytovaná za běžný telefonní tarif), ale s tím, jak roste cena, roste i zaměření na ekonomickou využitelnost odpovědí.

Zeptejte se, na co chcete
Je sympatické, že Google nebere dotazy a odpovědi jako dvoustrannou záležitost, ale zpřístupňuje je jednak formou katalogu, jednak jako seznam aktuálně položených dotazů - takže tu vzniká zajímavá vědomostní báze plná klasifikovaných dotazů. Google Answers je v podstatě obchod s informacemi, takže nepřekvapí, že můžete otázky řadit nejen podle data, ale také podle ceny. Uvidíte tak, že tazatelé v některých případech neváhají zaplatit za odpověď i 200 dolarů.

Monty Python za dva dolary
Mnohé dotazy vypadají, jako by pro uživatele bylo kladení dotazů specifickým druhem zábavy, kdy zkouší bystrost průzkumníků. K takovým určitě patří dotaz na průměrnou letovou rychlost nenajedené vlaštovky, v níž průzkumník odhalil repliku z filmu Monty Python a Svatý Grál.

Naopak u odpovědi na otázku po poskytovatelích celosvětově dostupné bezplatné telefonní linky 800 se musíte zamyslet, zda opravdu všichni průzkumníci umějí excelentně vyhledávat a mají schopnost dobré komunikace. Průzkumník joseleon-ga nepostřehl ani po dvou připomenutích, že se zákazník ptá na celosvětová čísla a jejich dostupnost pro volající z Filipín. (World wide toll free number)

Zajímavé je, že pokud průzkumníci nemohou k danému tématu poskytnout odpověď z dostupných zdrojů, snaží se alespoň v komentářích přispět vlastním názorem, a tedy vlastně odpovídají zdarma. Tímhle způsobem na Google Answers řešili problém, jak se zachovat k příbuzným, kteří dceři zapomněli poslat svatební dar.

Včera, dnes a zítra
Petr Sršeň loni psal, že Google zaznamenává denně kolem 150 dotazů. Po roce průměrný počet klesl na 70 (možná se lidé přes léto ptají méně). Answers už nejsou betaverzí, ale Google je nikde zvlášť nepropaguje. Při tomhle množství dotazů nejspíš služba není velkou výhrou, ale na druhé straně přes 800 z dotazů položených za uplynulých 30 dnů bylo ohodnoceno na více než 15 dolarů, takže pečlivým průzkumníkům se práce může vyplácet.

ebf - partner 1

K čemu jsou Answers Googlu dobré? Vynecháme-li marketing, pak připadá v úvahu výzkum. Narozdíl od čtenáře, který loni v diskuzi pod Sršňovým článkem používal značku kp, si nemyslím, že by přímo odpovědi mohly sloužit k extrakci klíčových slov pro zlepšení tématického vyhledávání. Také použitelnost katalogu otázek a odpovědí je sporná, protože ač jsou rešerše kvalitní, otázky nejsou formulovány tak, abyste při procházení katalogu mohli snadno vybrat tu, která je nejblíže vašemu problému (ovšem můžete zkusit vyhledávání v odpovědích).

Jaký tedy výzkum může Google nad Answers provádět? Z otázek se dá vysledovat, jakým způsobem uživatelé přemýšlejí o hledaných informacích a jak formulují otázky. Často se totiž uživatelé pídí po něčem jiném, než chtějí nalézt – jako v případě otázky, zda se dá pít voda z klimatizace. Obchodním cílům by zase mohla posloužit analýza oceňování informací. A jako vedlejší produkt se uživatelé Answers učí vyhledávat, protože průzkumníci své odpovědi doplňují popisem strategie použité při vyhledávání.

Jakým způsobem byste za službu chtěli platit v České republice?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor se zabývá výkonovým marketingem na internetu. Pracoval pro Advertures, Dobrý web a Outrider. Martin byl dříve redaktorem Lupy a dalších periodik o IT.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).