Hlavní navigace

Tak už máme dvougigamail

19. 4. 2005
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Čtvrtek 14. dubna byl opravdu nabitý událostmi. Nejprve Centrum uspořádalo tiskovou konferenci, na které oznámilo několik dříve utajovaných novinek - mimo jiné i možnost rozšíření schránky až na dva gigabyty. Chvíli po té vydal tiskovou zprávu Seznam a v ní - světe div se - oznámil též rozšíření schránky na 2 GB. A také ji všem uživatelům, kteří již měli aktivovanou 1GB schránku, rozšířil.

Čtvrtek 14. dubna byl opravdu nabitý událostmi. Nejprve Centrum uspořádalo tiskovou konferenci, na které oznámilo několik dříve utajovaných novinek – mimo jiné i možnost rozšíření schránky až na dva gigabyty. Chvíli po té vydal tiskovou zprávu Seznam a v ní – světe div se – oznámil též rozšíření schránky na 2 GB. A také ji všem uživatelům, kteří již měli aktivovanou 1GB schránku, rozšířil.

Ještě tentýž den vydal tiskovou zprávu i Atlas. Ten „dvougigamail“ neohlásil, naopak vyjádřil přesvědčení, že jde pouze o „marketingový tah, který nemá s reálným používáním e-mailových schránek nic společného“. Ale podobná slova jsme už slyšeli, když Atlas zaváděl 300MB schránku. Že gigabyte uživatelé nevyužijí a že pro něj je prioritou bezpečnost. Nyní už nabízí 1 GB prostoru i on. Třeba se od něj ještě dočkáme nějakého překvapení ;-)

Je však nutno přiznat, že Atlas má v něčem pravdu. Od určité hodnoty (cca 100 MB) je opravdu velikost schránky víceméně irelevantní veličina. A navíc vstupuje do hry jiné omezení. Například na Seznamu je schránka omezena na 8000 e-mailů. To nám dává nějakých 262 kB na e-mail. Ale: podle údajů Atlasu z jeho tiskové zprávy přijme a odešle průměrný uživatel za rok 12.000 e-mailů o celkové velikosti 800 MB. Z toho vychází průměrná velikost mailu 68 kB. Pokud je to na Seznamu podobné, může (průměrný) uživatel Seznamu mít ve schránce jen něco málo přes 530 MB (průměrných) e-mailů. A to bez ohledu na to, jestli mu v kolonce „velikost schránky“ svítí 1000 MB, 2000 MB nebo 10.000.000 MB.

Podobná situace je i na ostatních českých freemailech. Atlas má (podle zpráv z druhé ruky) limit 3000 mailů. Centrum má limit větší (tuším 10 tisíc zpráv).

Údajně jej ale bude možno zvýšit až na 30 tisíc zpráv. To odpovídá kapacitě 1992 MB, takže uživatelé Centra by pak mohli svoji 2GB schránku opravdu využít.

Maximální velikost schránky je v tuto chvíli už prostě „jen číslo“. Je možné, že se v Seznamu na 2GB schránku připravovali a načasovali její spuštění s tiskovou konferencí Centra. Je ale také klidně možné, že jde o bezprostřední reakci – upravit čísla na stránkách a v databázi je otázka nejvýše pár desítek minut.

Na provozovatele takovéto zvětšení schránky žádný okamžitý dopad nemá. Kdyby se Seznam rozhodl dát uživatelům 10GB schránku, může to klidně ihned udělat. Než uživatelé zaplní prostor tak, aby se zvětšení projevilo, bude to nějakou dobu trvat. Teprve pak se ukáže, jak je kdo schopen a připraven naplnit svoje sliby. A možná ani tehdy ne, protože schránku stejně zaplní jen malé procento uživatelů. To lze odvodit mimo jiné z toho, že Seznam i Atlas nejprve „opatrně“ dali 250 MB či 300 MB a za pár týdnů schránky bez problémů zvětšili na 1 GB.

Shrnuto a podtrženo: tisková zpráva Atlasu má prostě pravdu v tom, že dnes není technicky problém dát uživatelům neomezenou kapacitu.

Někteří komentátoři vidí ve dvougigabytových schránkách snahu o soupeření s GMailem. Já si to nemyslím – podle mne jde především o soupeření Centra a Seznamu mezi sebou.

Seznam Centru šikovně vyfoukl dobrou věc do reklamy – 1GB schránku. Zde je nutno jeho PR opravdu zatleskat. Pod „velkou schránkou“ si i nepoučený uživatel představí konkrétní výhodu. Ale pod „e-mailem nové generace“ ne, byť je to nakonec důležitější, než jestli má schránka kapacitu 1 GB nebo 2 GB. Ohlásit 2 GB bylo tedy od Centra logickým krokem pokusit se tuto výhodu alespoň částečně zvrátit zpět na svoji stranu. Stejně tak bylo logickým krokem Seznamu kontrovat stylem „ale my to už máme také“, i když se předtím Ivo Lukačovič nechal slyšet, že cestou dalšího zvyšování kapacity jít nechce.

WT100

A nakonec ještě jednu doušku: v souvislosti s 2GB schránkami se Seznam dostal do docela „zajímavé“ pozice. (Dvou)gigabytovou schránku jako takovou si musíte aktivovat SMS, protože „je technicky nemožné zvětšit schránku všem uživatelům najednou. Pomocí SMSky však zajistíme, že uživatelé budou o schránku žádat postupně.“ Toto postupné zvětšování trvá už skoro čtyři měsíce. Centrum, byť se zhruba poloviční návštěvností, přitom zvládne přechod na kompletně nový systém (údajně) během čtrnácti dnů. Zajímavé. A ještě zajímavější je fakt, že zvětšení z 1 GB na 2 GB bylo technicky možné okamžitě…

P.S.: Čekal jsem, že s ostrým spuštěním Centra Seznam gigabytové schránky uvolní pro všechny. Ale nestalo se tak.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je nezávislý publicista....
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).