Hlavní navigace

Technický plán přechodu opět spadne pod stůl

21. 2. 2007
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 322915
21. 2. 2007

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) už nepočítá s tím, že by televize přistoupily na Technický plán přechodu z analogového na digitální zemské televizní vysílání (TTP) v podobě, v jaké ji schválil loni v prosinci. Serveru DigiZone.cz to naznačil předseda Rady ČTÚ Pavel Dvořák. Televize se mají k TPP vyjádřit do konce března, ze současných hráčů na trhu tak ale nehodlá učinit asi žádný.

Nova a Prima odmítají komentovat TPP z principu, protože zákon dosud neřeší otázku kompenzačních licencí za to, že by své analogové kmitočty vyměnily za digitální. Klíčový je ale postoj České televize, na jejíž frekvencích by se měly vystavět první digitální sítě. Také ČT ale současnou podobu TPP odmítá a požaduje co nejrychlejší start vlastního veřejnoprávního multiplexu.

Otázkou zůstává, zda bude ČTÚ čekat do konce března, kdy vyprší termín pro připomínkování TPP, nebo zda začne pracovat na jeho nové verzi už před tímto datem. Předseda Rady ČTÚ za hlavní úkoly považuje ukončení přechodu na digitální televizní vysílání nejlépe v termínu dle plánu, tj. 10. 10. 2010, avšak nejpozději do začátku roku 2012, zajištění digitálního vysílání stávajících televizních programů a vytvoření prostoru pro nové programy, které mají „digitální licenci“, sdělila po úterním zasedání sněmovní mediální komise mluvčí ČTÚ Dana Makrlíková.

Podle Dvořáka by TPP mohl být po „určitých dílčích úpravách“ technickou bází pro dosažení dohody rozhodujících subjektů. Po roce jsme se konečně dohodli, že ČT přejde velice rychle do své vlastní sítě, takže zprovozní veřejnoprávní multiplex. Tomu bude odpovídat úprava TPP, řekl Dvořák v úterý před poslanci na mediální komisi. Celý proces podle něj komplikuje fakt, že TPP není vymahatelný a televize k němu mohou přistoupit pouze dobrovolně.

Na základě TPP tedy nelze vydat jakákoliv rozhodnutí, jimiž by stát přikročil k exekučnímu vymáhání splnění povinností daných TPP. Tuto zablokovanou situaci by měla pomoci vyřešit tzv. „digitální mininovela“ zákona č. 231/2001 Sb., o provozování rozhlasového a televizního vysílání, uvedla Makrlíková. Zmíněná mininovela však přijde na řadu až po projednání a schválení tzv. supermininovely téhož zákona, která zavádí institut krátkodobé registrace pro převzaté programy v pozemních digitálních sítích.

UXD

Supermininovela tak umožní dočasně zaplnit současné multiplexy televizními stanicemi z kabelu a satelitu, zatímco následná mininovela má řešit otázku počtu kompenzačních licencí pro současné komerční televize a podmínky, za jakých je mohou získat.

Více v dnešním článku Digitální televize v dalších regionech? Letos těžko.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.