Hlavní navigace

TechniSat AirStar TeleStick T1: málo pohodlí za hodně peněz

22. 5. 2006
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: 118483
Značka TechniSat má ve světě set-top-boxů dobrý zvuk a zákazníci v České republice si její digitální přijímače oblíbili především pro jednoduché ovládání a podporu češtiny. Klíčenka TeleStick T1 bude ale ze stejných důvodů nejspíš černou ovcí rodiny. Přístroj vypadá na pohled pěkně a má i zajímavou výbavu, ale softwaru pro PC chybí jak uživatelská příjemnost, tak znalosti českého jazyka. Vysoká je i cena výrobku, která přesahuje tři tisíce korun.
TechniSat AirStar TeleStick T1 zezadu

Výrobky německé firmy TechniSat se na DigiZone.cz dočkaly zatím bez výjimky pochvalných recenzí, a to zcela zaslouženě. Byl jsem proto zvědavý, jak si tvůrce úspěšných set-top-boxů poradil s miniaturním přijímačem pro PC. Klíčenka AirStar TeleStick T1 ohromí zákazníka už při prvním pohledu, její cena přesahuje 3500 korun. Podobná zařízení tchajwanských firem se přitom prodávají zhruba o tisícikorunu levněji. Vyplatí se zájemcům o zemské digitální vysílání na počítačových monitorech tak velký příplatek?

TechniSat redukce

Rozměrné balení malého TechniSatu obsahuje kromě klíčenky samotné i větší pokojovou anténu se stabilním šroubovacím podstavcem, útlý manuál, CD s aplikací a ovladači pro PC, dálkové ovládání se dvěma bateriemi, kratičký prodlužovací USB kabel a podivuhodnou koncovku do sériového portu (viz obrázek vpravo). Instalační příručka shrnuje pouze nejnutnější pokyny pro zapojení přístroje a instalaci software, navíc si v ní počtou pouze lidé znalí němčiny nebo angličtiny. Obsáhlejší dokumentace je připravena na CD, ani tady se ale nenašlo místo pro český manuál, a tak výrobek prověří svého majitele ze znalosti cizích jazyků. Ovladač není miniaturní kreditní kartou, jak je u přijímačů pro PC obvyklé. TechniSat se rozhodl vybavit svoji klíčenku tradičním ovládáním, na které jsou zvyklí všichni, kdo používají set-top-boxy stejné značky i pro televizor. Specifikace přijímače naleznete v oficiálním dokumentu [PDF, 12 kB].

TechniSat AirStar TeleStick T1 ovladac

Připojení k počítači a instalace do systému

Podle údajů výrobce potřebuje klíčenka za společníka počítač z rodiny PC minimálně s procesorem Pentium III, který bude taktovaný alespoň na 1 GHz. Kdo by se chtěl v budoucnu dívat i na vysílání v kvalitě HDTV, ten bude potřebovat prý nejméně Pentium 4 nebo AMD Athlon XP, obojí na taktovací frekvenci 2.6 GHz a více. Doporučená operační paměť pro digitální přijímač Telestick T1 je 512 MB. Zvuková a grafická karta jsou samozřejmostí, USB 2.0 je kvůli vysokému datovému toku nezbytné také. Požadavky na systém nepotěší příznivce platformy Linux ani majitele starších produktů firmy Microsoft, TechniSat si rozumí především s Windows XP, nejlépe když mají nainstalovaný i Service Pack 2.

Nejprve jsem do klíčenky připojil dodanou pokojovou anténu a pak jsem pomocí USB kabelu propojil TeleStick T1 s počítačem. Ovladač zařízení na CD od výrobce sice neprošel testem pro získání loga Windows XP, nicméně nakopírování souborů i zavedení výrobku do systému proběhlo přesto bez problémů. Možná aby se systém opravdu ujistil, celou akci jsem si musel ještě jednou zopakovat. Jakmile byl konečně hardware připravený k použití, spustil jsem z kompaktního disku soubor start.exe a zahájil tak instalaci aplikace, nezbytného mezičlánku mezi výrobkem a divákem.

Úvodní obrazovka informuje, že TechniSat řeší problémy svých zákazníků na e-mailové adrese service@techni­sat.de, pro zájemce z Německa je připravená i horká linka 0190–151576 zpoplatněná tarifem 0,62 eura za minutu. Počítačový program ovládá šest jazyků: angličtinu, němčinu, maďarštinu, polštinu, švédštinu a turečtinu. Na češtinu se zatím nedostalo. Do vybraného adresáře na PC se zkopírují soubory aplikace DVBViewer TE, podle informací z dialogového okna by jim mělo stačit 5 MB, skutečnost je ale trochu tučnější. Pokud si diváci chtějí pořady z digitálního vysílání i nahrávat nebo používat alespoň funkci time-shifting, musí mít prostor na pevném disku samozřejmě o poznání větší.

Dálkové ovládání a ladění programů

TechniSat AirStar TeleStick T1 ladeni

V průběhu instalace jsem dostal zprávu, že program WinLIRC se nemohl inicializovat a vytvořit dialogová okna. Nejprve jsem z hlášky nebyl moudrý, ale elektronická dokumentace mi napověděla, že WinLIRC je aplikací, která slouží pro přijímání pokynů z dálkového ovládání. Konečně jsem si uvědomil, že TeleStick T1 na svém těle nemá žádný infračervený senzor a že ona podivná fialová koncovka sériového portu je snímačem signálů ovladače klíčenky. Celý proces instalace jsem si proto raději zopakoval, nyní už včetně zapojeného senzoru, který jsem zpoza počítače vyvedl pomocí kabelu na lépe viditelené místo v popředí. Na druhý pokus mi už počítač žádnou chybovou hláškou nevyčinil a připravenost na pokyny dálkového ovládání mi potvrdila i nová ikona poblíž systémových hodin. Dalšími novinkami aplikačního panelu Windows se staly ikony pro rychlé spuštění programů DVBViewer TE a  Sonic CinePlayer.

TechniSat AirStar TeleStick T1 ikony

Symbol tlačítka na obrazovce sice po stisknutí čehokoli na ovladači hezky zeleně zasvítí, ale nic dalšího se už nestane. Aplikace DVBViewer TE, která zprostředkuje uživateli divácký zážitek z klíčenky, si potrpí na ruční start. Program je přednastavený pro německé stanice, naladění českých programů je možné pomocí záložky Channel, možnosti Channellist a volby Channel Scan. Před začátkem hledání si zájemci mohou vybrat nastavení průchodu pro Evropu, Rakousko nebo Tchajwan, varianty se liší rozsahem uvažovaných kanálů a pro Českou republiku je ideální nastavení evropské. Průchod zvolenou sadou kmitočtů trvá přibližně čtyři minuty, hledání může zahrnovat všechny stanice, nebo jen ty bezplatné. S dodanou pokojovou anténou se modulu TeleStick T1 podařilo objevit první dva multiplexy, síť Českého Telecomu opakovaně nenalezl.

TechniSat AirStar TeleStick T1 programy

Funkce počítačového programu

TechniSat AirStar TeleStick T1 aplikace

Po softwarové stránce má TechniSat ještě co dohánět a je vidět, že jeho doménou jsou spíše klasické set-top-boxy pro televizor. Ladění programů skončí černým hlavním oknem, teprve číselná tlačítka dálkového ovládání probudí aplikaci k životu. Kvalita obrazu stanic v multiplexu A byla bez problémů, slabší signál sítě Czech Digital Group působil čas od času záseky ve vysílání. Hledání programů jsem si ještě několikrát zopakoval, DVBViewer TE mi totiž čas od času vypověděl funkčnost a po novém startu trpěl amnézií – nepamatoval si dříve objevené stanice.

TechniSat AirStar TeleStick T1 EPG

Elektronický programový průvodce (EPG) vypadá na první pohled pěkně, má ale několik nedostatků. Českou diakritiku ukazuje správně jen nad některými znaky, jinde háčky ořezává. Pořady v EPG jsou občas také zmateně sesypané, na screenshotu můžete vidět ukázku programu ČT 24, kam se vloudily také pořady z TV Óčko. Nový firmware z 13. dubna 2006 (verze 4.4.0) chyby elektronického průvodce neřeší, novinkou je pouze možnost výběru z více typů snímačů dálkového ovládání. Sympatickou vlastností EPG je povel Send to PVR, tedy přeposlání údajů o pořadu do časovače nahrávání, který je potvrzený zvukovým znamením.

TechniSat AirStar TeleStick T1 teletext

Teletext reaguje na zadané číslo stránky okamžitě, češtinu ale správně neumí. Dálkové ovládání začne navíc někdy předávat povely hlavní aplikaci ve chvíli, kdy je uživatel odesílal oknu teletextu. Listování informacemi se pak změní na kvapné ladění z jedné stanice na druhou.

Aplikace samotná podporuje zvětšení i zmenšení obrazu, divák si může upravovat také nastavení jasu, kontrastu, saturace a barevných odstínů. Vysílání umí program upravit vždy do jednoho ze tří nabízených poměrů – na výběr je jsou tradiční 4:3 a 16:9 i nezvyklý 14:9. Stanice rozhlasu a televize jsou v nabídce stanic zkombinovaný dohromady, při přepínání se střídají podle toho, jak je přijímač při ladění našel. Televizní nahrávky jsou uskutečnitelné ve formátech MPEG-2 a PVA. Uživatel si může nastavit, zda chce uchovávat soubory vzniklé v důsledku funkce time-shifting a jestli chce záznamy dělit po dosažení určité velikosti.

TechniSat AirStar TeleStick T1 Timline

Milým doplňkem programové výbavy klíčenky je TechniSat Timline, což je praktický a rychlý přehled pořadů. Na tuzemské prostředí je vybavený mnohem lépe než EPG hlavní aplikace, nemá problémy ani se zmixováním pořadů, ani s českou diakritikou a navíc ukazuje i druh či kategorii vysílaných pořadů. Práce s Timline je snadná, škoda jen, že se její klady nepromítly i do základního programu. Například pořady k nahrání si diváci pomocí Timline do časovače záznamů nezadají.

Shrnutí

Král televizních digitálních přijímačů se může na poli klíčenek pro PC jen těžko postavit levné a propracované konkurenci tchajwanských bojovníků. Za tisíc korun navíc má jedinou výhodu, kterou je lepší anténa. Nedotažená aplikace, které chybí stabilita i podpora češtiny, pravděpodobně odradí od přijímače TechniSat AirStar TeleStick T1 řadu zájemců. Možná se ale časem TechniSat polepší a vybaví kvalitní češtinou také svoji klíčenku – stejně jako už dříve aktualizoval svoje set-top-boxy. Pokud by se firmě podařilo zlepšit i hlavní program a jeho ovládání, šance výrobku na úspěch mezi zákazníky by výrazně vzrostly.

TechniSat AirStar TeleStick T1

Přístroj zapůjčil: obchod.digizo­ne.cz

Databáze: TechniSat AirStar TeleStick T1

KL22 hlasovani

Orientační cena: 3690 Kč

Foto a screenshoty: Autor

Kolik jste ochotni zaplatit za digitální přijímač pro počítač?

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.