Hlavní navigace

Teleko nečeká na aukci, kmitočty pro digitální rozhlas ve III. pásmu si vyhledává samo

1. 8. 2013
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Největší operátor rozhlasového DAB vysílání v zemi sází na samostatné vyhledávání volných kmitočtů a žádosti o vydání individuálních oprávnění od ČTÚ

Cesta vede přes individuální oprávnění

Dlouho očekávané aukce kmitočtů pro zemský digitální rozhlas v III. pásmu ještě nejsou na dohled, ale největší provozovatel digitálních rozhlasových sítí v zemi, příbramská společnost Teleko, už ve dvou lokalitách na těchto kmitočtech vysílá. A chystá se spustit další. Teleko přitom před časem, stejně jako plzeňská společnost RTIcz nebo České Radiokomunikace, vydražila v aukci Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) méně lukrativní frekvence v L pásmu, které jsou vhodné především pro pokrývání hustě obydlených aglomerací. Podle výsledků aukce zveřejněných na webu ČTÚ za ně zaplatila stovky tisíc korun.

Nedávno ale Teleko jeden takový vysoutěžený a zaplacený kmitočet vypnulo, aby ze stejné lokality – východočeské Černé hory – začalo vysílat na kmitočtu novém, už ve III. pásmu. Ten však nevysoutěžilo v chystané aukci, nýbrž jej získalo na základě vlastní žádosti o vydání individuálního oprávnění. Stejným způsobem už Teleko získalo kmitočet pro III. pásmo v Příbrami a další pro L pásmo v Praze. Zejména pražský kmitočet nedává spát Českým Radiokomunikacím, které za pokrytí české metropole v aukci kmitočtů pro digitální rozhlas v L-pásmu zaplatily přes jeden milion korun. Teleko získalo kmitočet za pouhý správní poplatek ČTÚ.


Zdroj: Teleko

Aktuální pokrytí rozhlasových multiplexů společnosti Teleko. Ve východních Čechách a na Příbramsku využívají III. pásmo, v ostatních lokalitách L pásmo.

Obchází Teleko veřejnou soutěž?

Jak je vůbec možné, že telekomunikační úřad někomu vydává kmitočty ve III. pásmu, když sám deklaruje, že na tytéž kmitočty teprve vypíše aukci, která bude podobná té pro frekvence v L pásmu? „V souladu s částí plánu využití rádiového spektra č. PV/-P/21/9.2008–09 jsou ve III. pásmu pro skupinová přidělení z Plánu GE06 omezena práva k využívání rádiových kmitočtů. Příděly rádiových kmitočtů, respektive práva k využívání těchto rádiových kmitočtů budou udělena v rámci připravovaných výběrových řízení,“ potvrzuje mluvčí ČTÚ František Malina. „Rádiové kmitočty, pro které byla již vydána individuální oprávnění k využívání rádiových kmitočtů, však do této kategorie nespadají,“ upozorňuje.

„Předmětná individuální oprávnění byla vydána na základě žádosti žadatele po úspěšně dokončené mezinárodní koordinaci,“ vysvětluje Malina. Vylučuje však jakoukoli souvislost mezi dříve udělenými příděly rádiových kmitočtů v pásmu L a rádiovými kmitočty ve III. pásmu. Teleko je v situaci, kdy na vysílači Černá hora vypnulo vysílání na původním kmitočtu LH a nahradilo jej vysíláním na novém kmitočtu 5D. Pokud ale původní kanál LH nebude využívat, časem o něj přijde – poruší totiž podmínku aukce, v němž ho získalo, která určuje, do kdy má být daný kraj pokryt signálem zemského digitálního rozhlasového vysílání a v jakém rozsahu (z vysoutěženého kmitočtu v L pásmu).


Foto: archiv DigiZone.cz

Teleko není jen operátor, zároveň provozuje i eshop s digitálními rozhlasovými přijímači (většinou značky Pure)

ČTÚ udělil III. pásmo i pro Liberec a Ústí

Opravdu se Teleko hodlá vzdát vysílacího kanálu LH na Černé hoře, i když za něj v aukci zaplatilo 60 tisíc korun? Majitel a jednatel firmy Tomáš Řapek se přímé odpovědi vyhýbá. „Jak jistě víte, už od roku 2005 se aktivně Teleko podílí na zavedení DABu u nás. To mimo jiného také znamená, že žádáme u českého administrátora o dostupné kmitočtové prostředky. Jednoduše řečeno, co je dostupné a prospěšné k informovanosti veřejnosti, k efektivnímu provozu DAB v ČR a ke zlepšení a dostupnosti (míněno pokrytí) DABu pro posluchače, o to žádáme,“ odpověděl Řapek na dotaz serveru DigiZone.cz. Situace se podle něj vyvíjí „dobrým směrem“, což Teleko vítá.

„O detailech našeho dalšího postupu zatím je předčasné hovořit, neboť se situace v uvolňovaní vhodných kanálů (pro tendr nebo jednotlivá individuální oprávnění) z naší strany nedá predikovat. O tom ví opravdu více ČTÚ,“ utíná šéf Teleka otázky na to, zda a pro jaké lokality firma žádá o další individuální oprávnění pro provoz zemského digitálního rozhlasu v III. pásmu. Pohled do databáze vydaných kmitočtů na webu ČTÚ ale naznačuje, že spuštěním digitálního rozhlasu ve III. pásmu v Příbrami a východních Čechách apetit Teleka rozhodně neskončí. Telekomunikační úřad totiž již nyní eviduje další dva přidělené kmitočty pro III. pásmo: 5D pro Liberec – město a 10D pro Ústí nad Labem – Všebořice.

Udělené kmitočty pro zemský digitální rozhlas ve III. pásmu
Lokalita Multiplex Vysílací kanál Kmitočet (MHz) GPS souřadnic vysílače Maximální povolený výkon (W) Nadmořská výška vysílače (m)
Příbram – Hvězdárna Regionální síť 1A 11A 216,928 14°01'20", 49°41'40" 1 000 553
Ústí nad Labem – Všebořice Regionální síť 1G 10D 215,072 14°00'13", 50°40'32" 1 000 335
Trutnov – Černá hora Regionální síť 1R 5D 180,064 15°44'55", 50°38'48" 630 1 224
Liberec – město Regionální síť 1S 5D 180,064 15°03'13", 50°45'48" 199 365

Zajímavé je, že oba nové kmitočty v III. pásmu jsou určeny především pro pokrytí zmíněných krajských měst, pro což by se hodily spíše frekvence v L pásmu. Ani plánované maximální výkony vysílačů nejsou moc vysoké: v případě Ústí nad Labem jde o 1 kW, u Liberce o 199 W. Oba kmitočty jsou v databázi ČTÚ vedeny jako Regionální sítě, ústecká jako Regionální síť 1G, liberecká jako Regionální síť 1S. A obdobné označení mají i multiplexy Teleka ve III. pásmu v Příbrami a na Černé hoře. Příbramský eviduje ČTÚ jako Regionální síť 1A, východočeský z Černé hory jako Regionální síť 1R. Všechny ostatní rozhlasové digitální multiplexy úřad vede v databázi jako „Vysílací sítě L“. Momentálně jich eviduje 10, všechny v L pásmu.

BRAND

Vysílací a Regionální sítě – stejně jako u DVB-T

Teleko provozuje Vysílací síť L28 v Praze z vysílače Strahov na kanále LA, Vysílací síť L13 v Brně na kanále LE, Vysílací síť L11 ve Frýdku-Místku na kanále LP, Vysílací síť L08 na Černé hoře na kanále LH (tu tedy Teleko vypnulo a nahradilo ji Regionální sítí 1R na kanále 5D), Vysílací síť L07 v Liberci na kanále LL a Vysílací síť L06 na Milešovce na kanále LG. Konkurenční plzeňská společnost RTIcz je operátorem Vysílací sítě L03 v Českých Budějovicích na kanále LD, Vysílací sítě L04 v Plzni na kanále LM a Vysílací sítě L05 v Jáchymově na kanále LJ. České Radikomunikace provozují jedinou digitální rozhlasovou Vysílací síť L02 v Praze na kanále LI.

A kdy se tedy dočkáme výběrového řízení či aukce na celoplošné či krajské sítě pro zemský digitální rozhlas ve III. pásmu? Mluvčí ČTÚ František Malina je v odpovědi pro DigiZone.cz velmi diplomatický: „Český telekomunikační úřad v současné době připravuje návrh principů přidělení rádiových kmitočtů pro digitální rozhlasové vysílání ve III. pásmu, které zveřejní k připomínkám na své internetové stránce.“ Termín nepadnul žádný.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).