Hlavní navigace

Televize budou muset od června ztišit reklamu, nařídí jim to zákon

28. 5. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Kontrolním orgánem bude Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, která bude mít k dispozici software s modulem, jež umožní monitorovat až osm digitálních multiplexů naráz.

Novela vysílacího zákona nařizuje českým televizím od června snížit hlasitost reklamy. Dnes o tom na tiskové konferenci informovali zástupci Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV). Zákon sice vstoupil v platnost už 7. listopadu loňského roku, bude ale platit až nyní. Televize měly tedy půl roku se na tuto skutečnost připravit. Aktivita vzešla ze strany nespokojených diváků, kteří zaslali poslancům petici, a na základě ní pak zákonodárci jednali.

K TÉMATU: Diváci si mohou oddechnout. Prezident Klaus podepsal zákon týkající se ztišení reklamy

Poslanecká sněmovna neměla problém toto schválit a zákon novelizovat. Podpora pro tuto věc byla napříč celým politickým spektrem. Kontrolním orgánem dohledu bude RRTV, která, co se týká měření, bude mít na tomto poli volnou ruku. Vyhláška i stanovisko vydaná RRTV budou odkazovat na mezinárodní dokumenty, které jsou již v praxi známé. Nemělo smysl vymýšlet něco nového, když už fungují nařízení z mezinárodní praxe, uvedla předsedkyně RRTV Kateřina Kalistová.

Cloud23

NEPŘEHLÉDNĚTE: Nova a Prima sjednotily hlasitost reklam s vysílanými pořady

Co se týká vybavení, RRTV bude mít k dispozici software opatřený modulem, který umožní měřit hlasitost až u pětadvaceti streamů a osmi multiplexů současně. Výrobcem tohoto zařízení je společnost z Nizozemska, která vzešla jako vítěz z 26 vybraných firem. Všechny z nich musely splňovat požadavky Evropské vysílací unie (EBU). Prvním subjektem, který směrnice EBU na hlasitost aplikoval, byla Česká televize, později ji následovaly i TV Barrandov, Nova a Prima. Stanicím budou v případě porušení novely zákona hrozit milionové pokuty.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).