Hlavní navigace

Televizory přes sto palců na příč už brzy v prodeji

10. 7. 2006
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

10. 7. 2006

Elektronický gigant Matsushita Electric Industrial, na poli videotechniky známý jako Panasonic, letos představí plazmový televizor s více než stopalcovou úhlopříčkou. Japonský výrobce chce televizor se 103 palci (261 centimetry) na příč uvést brzy po té do maloobchodního prodeje. Cena zatím ještě není známá. Informaci přinesla agentura ČTK s odvoláním na tiskovou zprávu společnosti. Svoji dosud největší plazmovou obrazovku o úhlopříčce 165 centimetrů podnik prodává v Japonsku za 7500 dolarů (166.000 korun).

Matsushita je největší světový výrobce plazmových televizorů, jejím konkurentem je například jihokorejský LG Electronics. Další korejský rival Samsung již vyvinul plazmovou obrazovku o 102 palcích, do prodeje ji ale zatím neuvedl. Výrobci konkurenční technologie z tekutých krystalů (LCD) se již pouštějí na trh s obrazovkami o úhlopříčce jednoho metru a více, který se dříve považoval za území plazmy.

Japonský výrobce také oznámil, že na obrazovky o 103 palcích již začal ve Spojených státech přijímat zakázky pro podnikové využití, například pro studiové monitory vysílacích společností či na elektronické billboardy. Jejich dodávky chce zahájit letos na podzim a za rok jich hodlá prodat kolem pěti tisíc. Nové televizory budou splňovat parametry HDTV. Znamená to, že nabídnou obraz s nejvyšším standardem 1920×1080 pixelů.

Společnost Matsushita už řadu let působí i v České republice. Závod na výrobu televizorů v Plzni začal fungovat v červnu 1997 a je zatím největší japonskou investicí v ČR. Matsushita je největším výrobcem spotřební elektroniky na světě. Plzeňský Panasonic AVC Networks Czech chce letos výrobu televizorů téměř zdvojnásobit. Ve fiskálním roce do konce března 2007 plánuje produkci 2,2 milionu kusů s plochými obrazovkami. Více než polovina z nich bude plazmových a zbytek z tekutých krystalů.

cif-tip-téma-foto

Je otázkou, zda budou v dohledné době podobně velké televizory vhodné pro příjem digitálního vysílání. Zobrazovací plochu s úhlopříčkou více než dva a půl metru si jen těžko někdo postaví do obývacího pokoje. Pokud se mu to ale přeci jen povede, čeká ho v případě českých multiplexů DVB-T karneval kostiček. Současné digitální rozlišení 720×576 pixelů a nižší datové toky velkému „plátnu“ nesvědčí.

O televizorech připravených na digitální příjem si můžete přečíst ve speciálním článku.

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.